رویدادهای حقوقی رویدادهای حقوقی

14 تیر 1395 , 12:30
احداث کلینیک شهروندی  درسرای محلات کرج

احداث کلینیک شهروندی درسرای محلات کرج

تفاهم نامه احداث کلینیک های حقوق شهروندی در سرای محلات کرج فی ما بین دادگستری، رئیس شورای شهر و شهردار کرج امضاء شد

داتیکان: معاون حقوق بشر و امور بین الملل وزیر داگستری که به منظور امضای تفاهم نامه احداث کلینیک های حقوق شهروندی در سرای محلات در شورای اسلامی شهر کرج حضور یافته بود، ایجاد این کلینیک ها را یکی از راهکارهای اساسی برای ساماندهی و تحقق اهداف حقوق بشر و شهروندی برشمرد.

به گزارش داتیکان به نقل از شبکه خبری تحلیلی حزب الله ، محمود عباسی با اشاره به اینکه فرمان 8 ماده ای امام به وزارت دادگستری در راستای ارج نهادن به حقوق بشر و شهروندی است گفت: در تمامی موارد این فرمان، به محترم شمردن حقوق افراد و رعایت ضوابط قانونی در برخورد با حقوق شرعی-مدنی تأکید دارد و معاونت حقوق بشر دادگستری جهت اعتلای حقوق شهروندی تشکیل شده است.

عباسی، با بیان اینکه تحقق حقوق شهروندی در بازدارندگی و پیشگیری از تخلفات و ناهنجاری های اجتماعی موثر است گفت: امضاء تفاهم نامه سه جانبه به منظور بسط و گسترش و توسعه همکاری های مشترک جهت استفاده از ظرفیت ها و توانمندی های طرفین فی ما بین دادگستری، رئیس شورای شهر و شهردار و ایجاد کلینیک های حقوق شهروندی در سرای محلات، یکی از راهکارهای اساسی برای ساماندهی و تحقق اهداف حقوق بشر وشهروندی است.

این مسئول، راه اندازی کلینیک های حقوق شهروندی را منوط به یاری کانون وکلا و شهرداری ها دانست و گفت: هدایت و مدیریت این کلینیک ها بر عهده کمیته حقوق شهروندی است که در شورای اسلامی شهرها با حضور نمایندگانی از وزارت دادگستری، شورای شهر، شهرداری، استانداری، کانون وکلا، دانشکده های حقوق و سازمان بهزیستی شکل می گیرد.

محمودی افزود: استان البرز با توجه به تنوع و تکثر، نیازمند مدیریت و مباحث در خصوص آسیب های اجتماعی به عنوان یک چالش بزرگ است و راهکار های پرداختن به آن انعقاد تفاهم نامه ای است که در دستور کار قرار دارد.

وی تشریح کرد: در هر یک از این کلینیک ها یک نفر حقوقدان، یک نفر مددکار اجتماعی و یک نفر مشاور روانشناسی به ایفای نقش می پردازند و برنامه های کمیته حقوق شهروندی را به مورد اجرا می گذارند و از طرفی ضمن آموزش و اجرای برنامه های کاهش آسیب و پیشگیرانه، با آسیب شناسی مسائل، مشکلات مردم را به کمیته مرکزی گزارش می نمایند.

این مسئول افزود: لزوم حضور پر قوت و با قدرت در صحنه جامعه و بررسی مسائل و مباحث حقوق بشر در جای جای کشور، تشکیل معاونتی به نام حقوق بشر و امور بین الملل وزارت دادگستری را موجب شد که این امر نشان از اهمیت توجه به حقوق شهروندان دارد.

معاون حقوق بشر و امور بین الملل وزیر دادگستری با بیان اینکه کرامت انسانی از ارزش های حقوق بشری است و در فرهنگ و آموزه های دینی ما جایگاه رفیعی دارد و همه وظیفه داریم به کرامت انسانی و ارزش های حقوق بشری بیش از پیش توجه کنیم، گفت: قانونگذار باید برای تحقق حقوق شهروندی تلاش کند چرا که این مهم نیاز همه احاد جامعه است و پاسداشت حقوق شهروندی وظیفه همه دولت ها است.

معاون حقوق بشر و امور بین الملل وزیر دادگستری تصریح کرد: آنچه که مسلم است، شورای اسلامی شهر ها بیش از دیگران مطلع از گذران وقایع در حاشیه شهر ها می باشند و آمار ها نشان دهنده این است که برای پرداختن به این موضوع باید طرحی نو برانداخت و آن راه استفاده از پتانسیل سازمان های مردم نهاد و ورود شهرداری ها و شورای اسلامی شهر ها است.

  • منبع : http://www.hezbollahnews.com/
  • بازدید : 682
کد امنیتی * CAPTCHA reload_32