سیستان و بلوچستان دارای مرکز معاضدت قضایی شد

رویدادهای حقوقی رویدادهای حقوقی

3 اسفند 1394 , 13:59

سیستان و بلوچستان دارای مرکز معاضدت قضایی شد

با همکاری معاونت امور زنان، خانواده ریاست جمهوری و کانون وکلای دادگستری مرکز، نخستین مرکز معاضدت قضایی در سیستان و بلوچستان در فرهنگسرای زاهدان افتتاح شد. 

 

نایب ‌رئیس‌ کانون مرکز در مراسم افتتاح این مرکز اعلام کرد: پس از تفاهمنامه ای که بین کانون وکلای مرکز و معاونت زنان ریاست جمهوری در تیرماه سال جاری بسته شد، مرکز معاضدت سیستان اولین مرکزی است که با مشارکت هر دو طرف افتتاح می شود.

حسین محمدنبی در ادامه افزود: وکلای معاضدت در این اداره، در اختیار افراد نیازمند به خصوص بانوان قرار داده می شود تا بتوانند از خدمات حقوقی استفاده کنند.

وی به لایحه استقلال کانون وکلا مصوب 1333 و قانون کیفیت اخذ پروانه وکالت دادگستری مصوب سال 1376 اداره معاضدت قضایی اشاره کرد و تأکید کرد تمامی معاضدت های قضایی 5 استان تحت پوشش کانون وکلای مرکز در این اداره اعمال می شود.

محمدنبی با بیان اینکه اداره معاضدت قضایی هم‌اکنون وظیفه تعیین وکیل رایگان برای افراد بی‌بضاعت در امور حقوقی و تعیین وکیل تسخیری به موجب قانون جدید آیین دادرسی کیفری را بر عهده دارد، افزود: هر زمان که دادگاه ها در پرونده های کیفری درخواست وکیل ارائه نمایند، کانون وکلا مؤطف است وکیل در اختیار آنها قرار دهد.  

نایب‌رییس کانون مرکز با اشاره به اینکه اکنون 470 وکیل در استان سیستان و بلوچستان حضور دارند و 175 نفر آنان کارآموز هستند، گفت: فعلا این تعداد وکیل کافی است، مگر اینکه دادگستری اعلام نیاز کند.

محمدنبی در بخش دیگری از سخنانش گفت: طبق کمیسیون ماده یک در تعیین وکلای مورد نیاز در هر استان، رئیس کل دادگستری استان، رئیس دادگاه انقلاب و رئیس کانون مرکز تعداد وکلای مورد نیاز هر 5 استان تحت پوشش کانون مرکز را هر ساله تعیین می‌کنند.

محمدنبی با اشاره به اینکه این اولین شعبه از اداره معاضدت است که افتتاح می شود، خواستار تشکیل این اداره در سایر استانها نیز شد.

همه افراد جامعه حق دارند که وکیل داشته باشند

رئیس اداره معاضدت کانون وکلای مرکز با اشاره به اینکه ارائه مشاوره حقوقی و اعطای وکیل به کسانی که توان پرداخت حق الوکاله ندارند از وظایف اداره معاضدت است، اظهار داشت: در دو حوزه به افراد نیازمند خدمات حقوقی ارایه می شود. یکی وکیل تسخیری در جرایمی است که الزاما باید وکیل حضور داشته باشد مثل موارد اعدام، حبس ابد و ... در صورت عدم حضور وکیل، دادرسی عادلانه نیست.

هر ساله چندین هزار وکیل تسخیری در اختیار مردم قرار می گیرد، سعید باقری با مطرح کردن این مسأله افزود: تمامی متهمین از جمله متهم محکوم به اعدام نیز دارای حقوق مشخصی است و این حقوق باید به وسیله وکیل پاس داشته شود و به همین دلیل است که در چنین پرونده های حضور وکیل الزامی به شمار می رود.  

اعطای وکیل به افراد نیازمند در امور حقوقی است

باقری با بیان اینکه به موجب ماده 348 قانون آیین دادرسی کیفری در امور کیفری هم وکیل توسط اداره معاضدت تامین می‌شود، اعلام کرد: در تلاشیم پس از موافقت کانون مرکز از سال آینده بتوانیم این نوع وکیل را نیز معرفی کنیم.  

رییس اداره معاضدت با اشاره به اینکه 5 استان سمنان، یزد، هرمزگان، سیستان و بلوچستان و تهران جزو کانون مرکز محسوب می شوند، اظهار کرد: بیش از 93 هزار نفر در سال جاری به اداره معاضدت مراجعه کردند و مشاوره حقوقی به آنها ارائه شد و وکیل در اختیار آنان قرار گرفت.

باقری با بیان اینکه روزی 50 نفر در تهران به اداره معاضدت مراجعه می کنند، اظهار داشت: همکاران ما 50 درصد مردم را قانع می کنند که دعوای آنها پیشرفت نخواهد داشت و بدین وسیله از ورود پرونده اضافه جلوگیری می‌کنند.

روزانه 64 پرونده در دادگاه خانواده تشکیل می شود

قائم مقام دادگستری استان سیستان و بلوچستان و رئیس کل دادگاه‌های عمومی و انقلاب زاهدان نیز در ادامه مراسم با اشاره به مشکلات زنان در استان سیستان وبلوچستان اذعان داشت: استان سیستان و بلوچستان نیز درگیر آمار بالای پرونده‌های طلاق، نفقه، حضانت و ... شده است و بخش مهمی از پرونده‌های قضایی بعد از قاچاق مربوط به اختلافات و مشکلات خانوادگی است.

اکبری با دسته بندی مشکلات زنان در این استان گفت: یکی از مشکلات استان مربوط به زنانی است که شوهران‌شان در زندان هستند. معمولا این زنان به همراه کودکان‌شان در شرایط اقتصادی سختی قرار دارند. بخش بعدی مشکلات مربوط به زنانی است که به علت عدم ثبت رسمی ازدوج و طلاق دچار مشکلات عدیده‌ای شده‌اند.

رییس کل دادگاه‌های عمومی و انقلاب زاهدان در ادامه به معضل نداشتن شناسنامه در این استان اشاره کرد و افزود: به علت عدم ثبت رسمی ازدواج بسیاری از کودکان حاصل از این‌گونه ازدواج‌ها هنوز شناسنامه ندارند.

وی ادامه داد: ازدواج دختران با افراد مسن نیز از دیگر مشکلات منطقه است و دختری 16 ساله را به عقد مردی 80 ساله در می آورند و بعد چند سال این دختر بچه که به سن جوانی رسیده و مرد بسیار پیر است و اختلافات بسیاری در این گونه وارد پیش می‌آید.

اکبری به ازدواج‌های تحمیلی نیز اشاره کرد و گفت: متاسفانه ازدواج های تحمیلی نیز از معضلاتی است که نمی شود به راحتی از کنار آن عبور کرد. به خصوص در مواردی که درگیری و اختلاف میان دوطایفه منجر به قتل می‌شود حتی با رسیدگی قضایی و پرداخت دیه باز هم برای برقراری صلح میان دو طایفه دختری را به اجبار برای پایان درگیری‌ها به عقد یکی از مردان طرف مقابل در می‌آورند.

این مقام قضایی با هشدار در مورد تبعات ازدواج با اتباع بیگانه نیز خاطرنشان کرد: ازدواج با اتباع افاغنه و پاکستانی‌ها جزو مواردی است که همچنان در منطقه وجود دارد و بسیار پیش آمده این اتباع بعد از چند سال کشور را ترک کرده اند و یک زن و چند فرزند بدون اوراق هویت و ثبت ازدواج بی پناه رها شده‌اند.

اکبری ادامه داد: مشکل دیگر زنان منطقه تعدد زوجین است که بارها این زنان به دادگاه مراجعه کرده و از تبعیض شوهران‌شان شاکی هستند.

وی در ادامه با ارائه آماری از ورودی پرونده‌های خانواده در سطح استان پرداخت و گفت: طی 10 ماهه سال جاری 15 هزار و 218 فقره پرونده در رابطه با موضوعات خانواده تشکیل شده است. به عبارتی هر هفته 380 پرونده و روزنامه 64 شکایت در این رابطه در دستگاه قضا تشکیل شده است.

اکبری به آمار پرونده‌های خانواده در زاهدان نیز اشاره کرد و گفت: طی همین مدت 6 هزار و 728 پرونده در دادگاه خانواده زاهدان ثبت شده است؛ به عبارتی روزانه 30 پرونده به دادگاه خانواده زاهدان وارد شده است.

وی همچنین با اشاره به ثبت حضور 470 وکیل کانون وکلای دادگستری در استان سیستان بلوچستان تاکید کرد: متاسفانه از این تعداد کمتر از یک پنجم در استان حضور دارند و این ضعف کانون وکلای مرکز در نظارت بر عملکرد وکلاست که نیاز است با وکلایی که به نام استان ما در استان ها ی دیگر فعال هستند برخورد شود.

وی اظهار امیدواری کرد با شروع به کار دفتر معاضدت قضایی کانون در سیستان شاهد حضور پررنگ وکلا در سطح استان باشیم و آگاهی‌های حقوقی افراد به خصوص زنان افزایش یابد.

 

  • منبع : سایت حقوقی داتیکان
  • بازدید : 640
کد امنیتی * CAPTCHA reload_32