رویدادهای حقوقی رویدادهای حقوقی

17 مهر 1395 , 15:42
لایحه «حمایت از حقوق کودکان و نوجوانان» پشت درهای مجلس

لایحه «حمایت از حقوق کودکان و نوجوانان» پشت درهای مجلس

به دلیل خلأهای قانونی موجود در زمینه حقوق کودکان، قوه قضائیه لایحه‌ای با عنوان حمایت از کودکان و نوجوانان در 22 اردیبهشت ماه سال 88 در قالب 54 ماده تقدیم دولت کرد.

داتیکان: میرکوهی گفت: بخش قابل توجهی از لایحه حمایت از حقوق کودکان و نوجوانان در کمیسیون حقوقی و قضایی مجلس مورد بررسی قرار گرفته و به زودی از کمیسیون به صحن مجلس شورای اسلامی ارسال می‏‎شود.

به گزارش داتیکان به نقل از میزان، عبدالعلی میرکوهی معاون پارلمانی وزیر دادگستری در ارتباط با آخرین وضعیت لایحه حمایت از کودکان و نوجوانان گفت:‌ کار زیادی روی این لایحه در کمیسیون حقوقی قضایی مجلس انجام شده و اکنون در مراحل نهایی است و به زودی از کمیسیون به صحن ارسال می‏‎شود.
  وی ادامه داد:‌ این لایحه در راستای حمایت از کودکان و نوجوانان مطرح شده و بخش قابل توجهی از این لایحه در کمیسیون حقوقی و قضایی مجلس مورد بررسی قرار گرفته و مواد اندکی از این لایحه باقی مانده است.
گفتنی است؛ به دلیل خلأهای قانونی موجود در زمینه حقوق کودکان، قوه قضائیه لایحه‌ای با عنوان حمایت از کودکان و نوجوانان در 22 اردیبهشت ماه سال 88 در قالب 54 ماده تقدیم دولت کرد. لایحه ای که می‎بایست تحولی جدی در بحث حقوق کودک ارائه کند  
پس از ارسال لایحه حمایت از کودکان و نوجوانان به دولت، مواد این لایحه به 49 ماده کاهش یافت و در تاریخ 10 مرداد 1390 در کمیسیون لوایح دولت دهم به تصویب رسید و در 28 آبان ماه همان سال، به مجلس ارسال شد.  
سال 92 لایحه حمایت از حقوق کودکان و نوجوانان به کمیسیون حقوقی و قضایی مجلس ارسال شد و کمیسیون این لایحه را به کمیته حقوق خصوصی ارجاع داد تا در این کمیته مورد بحث و بررسی قرار گیرد.      
در دو سال گذشته اعضای کمیسیون حقوقی و قضایی از برگزاری جلسات متعدد برای بررسی و تصویب بندهای این لایحه در کمیسیون خبر دادند.  
 لايحه‌ای که کلید آن در در مجلس هشتم  زده شد و  در قالب 49 ماده‎ تمام مواد حقوقی کودکان و نوجوانان را به خود اختصاص داده است که در صورت تصویب آن می‌توان خلأهای قانونی در زمینه حقوق کودک را برطرف کرد.     
لایحه حمایت از حقوق کودک و نوجوان متشکل از 4 فصل است که به صورت کامل، از تعریف کلیات، تشکیلات و جرایم و مجازات‎ها تا تحقیق، رسیدگی و تدابیر حمایتی در آن مطرح شده است.   

 

  • منبع : www.mizanonline.ir
  • بازدید : 482
کد امنیتی * CAPTCHA reload_32