تازه های قوانین و مقررات تازه های قوانین و مقررات

18 اسفند 1394 , 10:50
شرایط حذف یارانه بگیران / جریمه های غائبین مشمول خدمت سربازی

شرایط حذف یارانه بگیران / جریمه های غائبین مشمول خدمت سربازی

سخنگوی کمیسیون تلفیق بودجه 95 مجلس از تصویب مصوبات مجلس در خصوص:  یارانه ها، هزینه های عمرانی و جریمه غائبین خدمت سربازی خبر داد

در جلسه دیروز عصر کمیسیون تلفیق بودجه با حضور مسئولان سازمان مدیریت و برنامه ریزی و نیز نمایندگاه مرکز پژوهشهای مجلس و سازمانهای ذی ربط، توافق برای رسیدگی بیشتر و دقیقتر به بخش درآمدی بودجه حاصل شد.  

10 هزار میلیارد تومان برای طرح های عمرانی

سخنگوی کمیسیون تلفیق بودجه سال ۹۵ مجلس شورای اسلامی در این باره گفت: با توجه به مصوبه کمیسیون تلفیق، حدود 10 هزار میلیارد تومان اوراق خزانه مجوز انتشار گرفت، این مبلغ با هدف تأمین مالی طرح­های عمرانی صادر شده، بنابراین زمینه اجرای طرح های عمرانی از ابتدای سال فراهم خواهد شد.

محمدرضا پورابراهیمی داورانی در ادامه تصریح کرد: همچنین براساس مصوبه دیگر کمیسیون تلفیق مقرر شد از اعتبارات طرح های تعادل بخشی نسبت به تامین و نصب موتور چاههای کشاورزی از محل منابع بدون احتساب صاحبان چاه ها صورت گیرد.

این نماینده مردم در خانه ملت ادامه داد: مقرر دولت یک درصد از مجموع اعتبارت هزینه ای از تملک سرمایه ای شرکتهای دولتی به صورت ماهانه در اختیار آموزش و پرورش قرار گیرد تا  برای ارتقای کیفیت مدارس و پرداخت مطالبات فرهنگیان هزینه شود. همچنین براساس مصوبه دیگر اختصاص مبلغ 250 میلیارد تومان منابع مربوط به شرکتهای بیمه ای از محل فروش بیمه شخص ثالث است و مقرر شد تا اجرایی شدن قانون جدید این موضوع نهایی شود.

جریمه غائبین نظام وظیفه به چه صورت است؟

نماینده مردم کرمان و راور در مجلس شورای اسلامی در خصوص بحث جریمه غائبین مشمول نظام وظیفه نیز اظهار داشت: طی موصبات انجام شده در این زمینه، مقرر شد کلیه مشمولان نظام وظیفه که بیش از 8 سال غیبت دارند بتوانند به صورت نقدی یا تقسیط نسبت به خرید جرائم خود اقدام کنند که بر این اساس برای مشمولان زیردیپلم مبلغ 10 میلیون تومان، برای دیپلم 15 میلیون تومان، برای فوق دیپلم مبلغ 20 میلیون، برای لیسانس 25 میلیون، برای فوق لیسانس 30 میلیون، برای دکتری پزشکی 35 میلیون، دکتری غیرپزشکی 40 میلیون و پزشکان متخصص و بالاتر هم 50 میلیون تومان است در نظر گرفته شده است.

وی ادامه داد: البته مشمولان متأهل مبلغ 5 درصد تخفیف و برای مشمولان متأهل دارای فرزند به ازای هر فرزند به میزان 5 درصد از مبلغ جریمه کسر شود. همچنین به ازای هر سال غیبت مازاد علاوه بر آن 8 سال 10 درصد به مبلغ جریمه اضافه می شود.

تجار دارای کارت بازرگانی، پزشکان، اعضای هیأت علمی دانشگاه و کارکنان دولت مشمول مصوبه جدید مجلس در خصوص یارانه ها خواهند شد

وی در ادامه به بحث یارانه ها اشاره کرد و اعلام کرد: بر اساس مصوبه کمیسیون و براساس اصلاحی تبصره 14 لایحه دولت، مقرر شد درخصوص هدفمندی یارانه ها بدین صورت عمل شود که مجموع منابعی که قرار است از اصلاح قیمت کالاها و خدمات به دست آید در حدود 48 هزار میلیارد تومان وجود داشته باشد.

سخنگوی کمیسیون تلفیق بودجه در ادامه بحث یارانه ها افزود: در مورد بحث یارانه ها دولت باید بدین صورت عمل کند: اول اینکه کلیه تجار دارای کارت بازرگانی و صاحبان مشاغل آزاد که پرداختی مالیاتی آنها در سال 94 بیش از 150 میلیون ریال بوده، مبنای تصمیم قرار خواهد گرفت. کلیه پزشکان عمومی و بالاتر مشمول حذف یارانه خواهند شد. کلیه اعضای هیات علمی دانشگاه ها، موسسات آموزشی و پژوهشی دولتی و غیردولتی، کلیه کارکنان دولت که دریافتی آنها بیش از 3 میلیون تومان در ماه است مشمول حذف یارانه قرار می گیرند.

پورابراهیمی ادامه داد: همچنین کلیه مدیران و اعضای هیات مدیره شرکتهای دولتی و غیردولتی و نهادهای وابسته عمومی غیردولتی مشمول عدم دریافت یارانه هستند. کلیه کارکنان نیروهای مسلح کشور که دریافتی سالانه آنها بیش از 35 میلیون تومان است، کلیه بازنشستگانی که دریافتی سالانه آنها بیش از 35 میلیون تومان است، همچنین تمامی حقوق بگیران و مستمری بگیران تامین اجتماعی که دریافتی آنها بیش از 35 میلیون تومان است، کلیه نمایندگان مجلس شورای اسلامی و قضات دادگستری و کارکنان قوه قضائیه که دریافت سالانه آنها بیش از 35 میلیون تومان است، دولت مکلف شد از ابتدای سال آینده اسامی آنها را از لیست یارانه بگیران حذف نماید.

سخنگوی کمیسیون تلفیق بودجه مجلس شورای اسلامی تصریح کرد: از ابتدای تیرماه پرداخت یارانه به افراد مذکور در حکم تصرف در اموال عمومی خواهد بود که جرم محسوب می شود.

 

  • منبع : سایت حقوقی داتیکان
  • بازدید : 869
کد امنیتی * CAPTCHA reload_32