رویدادهای حقوقی رویدادهای حقوقی

20 دی 1395 , 16:11
شکایت ابطال آزمون مرکز مشاوران حقوقی و وکلای قوه‌قضاییه رد شد

شکایت ابطال آزمون مرکز مشاوران حقوقی و وکلای قوه‌قضاییه رد شد

در متن شکایت شاکی آمده است که آزمون بدون اطلاع رسانی در خصوص زمان و مکان آزمون برگزار شده است

داتیکان: شکایت شاکی خصوصی مبنی بر ابطال آزمون مرکز امور مشاوران حقوقی، وکلاء و کارشناسان قوه قضاییه توسط هیات تخصصی دیوان عدالت اداری رد شد.

به گزارش ایسنا، شاکی خصوصی با خواسته ابطال آزمون 3/ 11/ 1393 کارشناسان رسمی مرکز امور مشاوران حقوقی، وکلاء و کارشناسان قوه قضائیه از هیات اجرایی مشاوران حقوقی، وکلاء و کارشناسان قوه قضائیه و مرکز امور مشاوران حقوقی، وکلاء و کارشناسان قوه قضائیه طرح دعوی کرده بود که هیات تخصصی اداری و استخدامی رای به رد شکایت صادر و اعلام کرد.

در متن شکایت شاکی آمده است که آزمون مورد شکایت بدون اطلاع رسانی در خصوص زمان و مکان آزمون برگزار شده است، در حالی که در اطلاعیه ثبت نام آزمون که شاکی نیز از آن طریق ثبت نام کرده است، قید شده که زمان و مکان آزمون متعاقباً اعلام می گردد و در نتیجه آزمون بدون اطلاع رسانی مناسب و قانونی برگزار شده و شاکی به علت بی اطلاع ماندن از آن، از شرکت در آزمون بازمانده است.

همچنین شاکی با ذکر دلایلی مانند مغایرت با شرع به دلیل مغایرت با قاعده قبح عقاب بلابیان، مغایرت با قانون با توجه به نص ماده 10 آیین نامه اجرایی ماده 187 قانون برنامه سوم توسعه که مشتکی عنهما مکلف به درج زمان و مکان آزمون در آگهی مربوطه و رعایت بعد مسافت از طریق چاپ در جراید و روزنامه های کثیرالانتشار بوده‌اند؛ برای ابطال مقرره مورد شکایت (حسب مورد با تصریح به مغایرت با قانون یا شرع یا خروج از حدود اختیارات) طرح دعوی کرده بود.

در ادامه رسیدگی به شکایت، طرف‌های شکایت دفاعیات خود را با این مضمون طی نامه شماره 5527/944/3 / ک مورخ 6/ 11/ 94 پاسخ داده است که اطلاعیه آزمون مزبور در سایت مرکز به اطلاع متقاضیان رسیده و شاکی نیز از همین طریق ثبت نام نموده است. در بند «د» آگهی آزمون نیز اعلام شده تاریخ توزیع کارت و زمان آزمون متعاقباً از طریق سایت ثبت نام اعلام می گردد که در تاریخ 14/ 10/ 93 اطلاع رسانی برای زمان آزمون و دریافت کارت انجام شده است، ولی شاکی با وجود آگاهی به سایت مزبور مراجعه نکرده و نسبت به دریافت کارت و شرکت در جلسه اقدام نکرده است و قصوری متوجه مرکز نمی باشد. چنانچه ادعای مغایرت مقرره مورد اعتراض با موازین شرعی مطرح شده است نظریه شورای نگهبان نوشته شود. فقهای محترم شورای نگهبان طبق نامه شماره 2002/102/95 مورخ 2/ 6/ 95 بند «د» اطلاعیه آزمون کارشناسان رسمی دادگستری در سال 1393 را در جلسه مورخ 18/ 5/ 1395 خلاف موزاین شرع نشناختند، اعلام کردند.

در نهایت این شکایت منجر به صدور رای گردید که به موجب آن در رای هیات تخصصی اداری و استخدامی در رابطه با این شکایت آمده است: با توجه به اینکه اولاً بند «د» اطلاعیه آزمون کارشناسان رسمی دادگستری در سال 1393 وفق نظریه مورخ 2/ 6/ 95 فقهای شورای نگهبان خلاف شرع شناخته نشده است. ثانیاً اطلاعیه مورد شکایت در وب سایت منتشر شده و شاکی نیز از همین طریق ثبت نام نموده و مدارک مورد نیاز را ارسال کرده است و اطلاع رسانی در خصوص زمان و مکان آزمون هم از همین طریق و با تذکر پیشین، به اطلاع داوطلبان رسیده است. ثالثاً، شاکی ادعای مخالفت موضوع شکایت را با آیین نامه نموده است و مخالفت با قانون بودن از موجبات ابطال اقدام مدنظر می باشد که در ما نحن فیه منتفی است و قابل ابطال نمی‌باشد؛ لذا رای به رد شکایت صادر و اعلام می گردد. رأی صادره با استناد به بند ب ماده 84 قانون تشکیلات و آیین دادرسی دیوان عدالت اداری مصوب 1392 ظرف 20 روز از تاریخ صدور از سوی رئیس محترم دیوان و یا ده نفر از قضات دیوان عدالت اداری قابل اعتراض می باشد.

  • منبع : http://isna.ir/
  • بازدید : 678
کد امنیتی * CAPTCHA reload_32