رویدادهای حقوقی رویدادهای حقوقی

22 دی 1395 , 11:28
ضرورت پیوستن ایران به کنوانسیون بین المللی برن

ضرورت پیوستن ایران به کنوانسیون بین المللی برن

مشکل کپی رایت در ایران به یک معضل تبدیل شده است و بخش های فرهنگی و هنری کشور از این مسئله لطمه های سختی می خورند

داتیکان: عضو کمیسیون فرهنگی مجلس با بیان اینکه بدون رعایت کپی‌رایت، دورخیزی برای بازارهای اقتصادی آثار هنری امکان‌پذیر نیست، گفت: دستگاه‌های نظارتی باید برنامه‌های کلان‌تری را دراین‌خصوص دنبال کنند.
 
محمداسماعیل سعیدی در گفت‌وگو با خانه ملت به کاهش میزان نسخه‌های رسمی فیلم‌های شبکه نمایش‌خانگی به دلیل افزایش دانلودهای غیرمجاز فیلم‌های سینمایی اشاره کرد، گفت: متاسفانه هنوز برخی پیش‌نیازهای بدیهی نظیر کنترل و حفاظت از حقوق تولیدکنندگان آثار سینمایی در ایران جدی گرفته نشده؛ بنابراین در  این شرایط دورخیزی برای ورود به بازارهای تازه اقتصادی امکان‌پذیر نخواهد بود.  

نماینده مردم تبریز در مجلس شورای اسلامی مهم‌ترین دلیل ضعف اقتصادی سینما و  دیگر حوزه‌های ادبی و هنری را عدم اهتمام جامع نهادهای مسئول در حوزه نظارت بر اینترنت و دانلود غیرقانونی این آثار دانست و افزود: دستگاه‌های نظارتی و مسئول باید برنامه‌های جدی و کلان‌تری را درخصوص جلوگیری از کپی غیرمجاز از آثار هنری دنبال کنند؛ ضمن آنکه فرهنگ‌سازی باید در رأس برنامه‌های آن‌ها قرار گیرد.

وی با بیان اینکه چارچوب‌های مشخصی در رابطه با کپی رایت در قانون آمده که اگر رعایت شوند می‌توان مانع از تکثیرهای غیرمجاز آثار ادبی و هنری شد، ادامه داد: خلاء قانونی در داخل کشور به معنای واقعی که عواقبی برای افراد خاطی در پی داشته باشد، وجود ندارد؛ لذا ضعف نظارتی را باید دلیل افزایش کپی‌ها و دانلودهای غیرمجاز در کشور دانست.

سعیدی مجلس تاکید کرد: وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی و مسئولان باید برای تسلط به فضای مجازی تلاش بیشتری کنند و هنرمندان خود برای احقاق حق‌شان وارد میدان شوند.

وی همچنین توضیح داد: کنوانسیون برن در جهان با هدف جلوگیری از کپی‌‎های غیرمجاز از آثار هنری و ادبی تشکیل شده است به همین دلیل کشورهای عضو این معاهده بین‌المللی از عواقب کپی‌های غیرمجاز در امان مانده‌اند و چنین مشکلی را در داخل و خارج از کشورشان ندارند.

عضو کمیسیون فرهنگی مجلس ادامه داد: عواقب عدم جلوگیری از دانلود و تکثیر فیلم‌های خارجی در ایران به آثار داخلی نیز رسیده است به همین دلیل امروزه عدم پایبندی به حقوق مولف در کشور مشاهده می‌شود لذا با این اوصاف باید گفت؛ تا زمانی که ایران عضو کنوانسیون برن نشود نخواهد توانست به وضعیت کپی‌رایت حتی در داخل کشور نیز سامان دهد.

  • منبع : icana.ir
  • بازدید : 194
کد امنیتی * CAPTCHA reload_32