رویدادهای حقوقی رویدادهای حقوقی

6 اردیبهشت 1396 , 16:46
عدم پذیرش مسئولیت در فاجعه منا با طرح مسأله پرداخت هبه به جای دیه

عدم پذیرش مسئولیت در فاجعه منا با طرح مسأله پرداخت هبه به جای دیه

نوروزی عضو کمیسیون قضایی و  حقوقی مجلس مطرح کرد

داتیکان: سخنگوی کمیسیون قضایی و حقوقی مجلس معتقد است عربستان سعودی برای اینکه زیربار مسئولیت فاجعه منا نرود، قصد دارد به جای پرداخت دیه، هبه بدهد

حسن نوروزی در گفت و گو با خبرنگار خبرگزاری خانه ملت درخصوص نحوه پرداخت دیه جانباختگان منا ازسوی عربستان سعودی گفت: طرح پرداخت هبه به  جای دیه به این دلیل است که سعودی از زیر بار محکومیت بین المللی شانه خالی کند.

نماینده مردم رباط کریم و بهارستان در مجلس شورای اسلامی بر همین اساس تصریح کرد: اگر عربستان بپذیرد دیه بدهد، یعنی در زمینه علل حوادث فاجعه منا کوتاهی کرده و مقصر بوده است.

وی افزود: آنها معتقدند درخصوص فاجعه منا مقصر نیستند و قتیل الزحام رخ داده است از این رو علیرغم اینکه طبق قانون این کشور باید اقدام به پرداخت دیه جانباختگان منا کنند، نمی خواهند به لحاظ بین المللی زیر بار قصور آن بروند از این رو مورد پرداخت هبه را مطرح کرده اند.

نوروزی در ادامه تأکید کرد: لازم است حتی اگر پرداخت هبه از سوی عربستان صورت می گیرد، میزان آن معادل دیه یک انسان باشد که این موضوع طبق  شرع و قانون تعیین شده است.

سخنگوی کمیسیون قضایی و حقوقی مجلس شورای اسلامی در پایان خاطرنشان کرد: طبق پذیرش مسئولان سازمان حج، اعزام حجاج ایرانی از اول مرداد امسال صورت می گیرد با این حال لازم است در خصوص پرداخت دیه جانباختگان منا، پیگیری های لازم به عمل آید.

  • منبع : خانه ملت
  • بازدید : 619
کد امنیتی * CAPTCHA reload_32