رویدادهای حقوقی رویدادهای حقوقی

8 اسفند 1396 , 09:02
لعیا جنیدی: نهاد وکالت بدون بهره‌مندی از

لعیا جنیدی: نهاد وکالت بدون بهره‌مندی از "استقلال" نمی‌تواند امکان مطالبه‌گری از قدرت عمومی را جامه عمل بپوشاند

نهاد وکالت به عنوان یکی از مردمی‌ترین ابزارهای نظارت بر حسن اجرای قوانین است

داتیکان: همکاری و هم‌سویی قوای حاکمه کشور در تدوین قوانین و مقررات پیشرو در جهت تقویت اعتبار وکیل و نهاد وکالت و تضمین استقلال و احترام این نهاد مدنی، شرط ضروری تحقق استقلال وکلا است.

به گزارش داتیکان به نقل از ایلنا، متن پیام لعیا جنیدی به شرح زیر است:

نهاد وکالت به عنوان یکی از مردمی‌ترین ابزارهای نظارت بر حسن اجرای قوانین، نه تنها یکی از نهاد‌های تضمین‌کننده استقرار عدالت در کلیه جوامع است بلکه بدون تردید یکی از مؤثرترین مؤلّفه‌ها در تأمین حقوق شهروندی و تضمین حق دادخواهی و تحقق دادرسی عادلانه است.

وکالت در سیر تحول تاریخی خود، فراز و نشیب‌ها و اوج و حضیض‌های چندی را تجربه کرده، اما به دلیل نقش کلیدی و ضرورت وجودی آن، هر بار مستحکم‌تر و مؤثّرتر از پیش سربرآورده و نقش خود را در حمایت از حقوق مردم و استقرار حکومت قانون با قدرتی مضاعف ایفا نموده است.

بر فرهیختگان حقوقی پوشیده نیست که "اصل استقلال نهاد وکالت" اهمیتی هم‌سنگ با "حیات و موجودیت" این تأسیس دارد، چه‌آنکه نهاد وکالت و به تبع، وکیل بدون بهره‌مندی از "استقلال" قادر نخواهد بود هدف والای خویش در احقاق حق در همه حوزه ها و نیز امکان مطالبه‌گری مردم از قدرت عمومی، اعم از قوه مجریه، مقننه و قضاییه را جامه عمل بپوشاند.

در این راستا بایسته است، آحاد جامعه حقوقی ایران، با تأکید بر اصلاح قوانین و مقررات محدود کننده یا تضعیف‌کننده موجودیت یا استقلال نهاد وکالت، نه‌تنها امکان، بلکه ضرورت حضور همه‌جانبه و مؤثّر وکلای مستقل را از آغاز تشکیل پرونده تا انتهای دادرسی فراهم نمایند. همکاری و هم‌سویی قوای حاکمه کشور در تدوین قوانین و مقررات پیشرو در جهت تقویت اعتبار وکیل و نهاد وکالت و تضمین استقلال و احترام این نهاد مدنی، شرط ضروری تحقق این مهم است.  

  • منبع : https://www.ilnanews.com
  • بازدید : 265
کد امنیتی * CAPTCHA reload_32