12 اسفند 1396 , 17:36
آیا اقدام پلیس قانونی بود؟

آیا اقدام پلیس قانونی بود؟

گفتگو با دو تن از حقوقدانان درباره ماجرای بازداشت تعدادی از بانوان در مقابل ورزشگاه آزادی.

داتیکان-عرفان حاج‌ بابایی: موضوع ورود زنان به ورزشگاه‌ها در چندسال اخیر با حواشی گوناگونی همراه بوده است. از اعتراض‌های مدنی گرفته تا دعواهای فضای مجازی و ورود به ورزشگاه با آرایش مردانه. اینکه ما امروزه تنها کشوری در جهانیم که اجازه ورود زنان به ورزشگاه را نمی‌دهیم موضوع ناراحت کننده‌ای است و ناراحت کننده‌تر از آن، منع بدون مجوز قانونی است. این مسأله در دربی هشتاد و ششم از چند منظر قابل تأمل بود؛ نخست و به طبق معمول اعتراضات زنان برای ورود به ورزشگاه بود، مسأله دیگر حضور رئیس فدراسیون بین‌المللی فوتبال در محل برگزاری مسابقه و حساسیت که نسبت به این مسأله وجود دارد و مورد از همه عجیب‌تر بازداشت تعدادی از دخترانی که در جلو ورزشگاه آزادی تهران برای ورود به ورزشگاه حضور یافته بودند.

در یکی دو روز گذشته، تیتر یک بسیاری از سایت‌ها و روزنامه‌ها دستگیری تعدادی از خانم‌هایی بود که در مقابل مجموعه ورزشی آزادی تجمع کردند تا بتوانند بدین گونه صدای خود را به گوش جیانی اینفانتینو برسانند. بر اساس گفته‌های تعدادی از بازداشت شدگان، در نهایت هنگامی که این افراد می‌خواستند محوطه ورزشگاه را ترک کنند، توسط نیروی انتظامی به داخل ون هدایت شدند و چند ساعتی را در بازداشتگاهی در خیابان وزرا سپری کردند و بعد هم آزاد شدند.

اینکه آیا اصلا ماده‌ای قانونی مبنی بر ممنوعیت ورود زنان به ورزشگاه وجود دارد یا نه و اینکه این افراد تحت چه عنوان بازداشت بوده‌اند، موضوع گفت و گوی داتیکان با دو تن از حقوقدانان کشور بود.

نعمت احمدی حقوقدان, وکیل و استاد دانشگاه در پاسخ به این سؤال که آیا قانونی مبنی بر منع ورود زنان به ورزشگاه وجود دارد یا نه، گفت: «واقعیت این است که ما هیچ قانونی در این زمینه نداریم که خانم‌ها نمی‌توانند وارد ورزشگاه شوند و این صرفا نظر فقها است که من نمی‌دانم از کجا آمده است که انشاالله با توجه به حضور آقای اینفانتینو در ایران، این مسأله حل بشود.»

احمدی در خصوص بازدشات تعدادی از خانم‌هایی که در مقابل ورزشگاه آزادی حضور یافته بودند، اظهار داشت: «اما مسئله عجیبی که در این میان اتفاق افتاد، بحث بازداشت تعدادی از خانم‌ها بود. به نظر می‌رسد دلیل بازداشت این افراد از سوی نیروی انتظامی این باشد که این افراد قصد ورود به ورزشگاه را دارند. این ماجرا مثل این می‌ماند که شخصی را بازداشت کنند و بگویند تو می‌خواستی دیگری را بکشی. در این مورد هیچ گونه فعل یا ترک فعل مجرمانه‌ای رخ نداده است. فی الواقع پلیس در اینجا عمل مجرمانه انجام داده است و این هم از بدعت‌هایی است که توسط پلیس از دی ماه پایه گذاری شده. یعنی یک سری افراد را بازداشت می‌کنند و می‌گویند شما مثلا قصد ورود به استادیوم را داشته اید.»

احمدی در پاسخ به این سوال که آیا ممکن است علت بازداشت این افراد تجمع غیرقانونی و بدون مجوز بوده عنوان کرد: «هر تجمعی چنین عنوانی را نمی‌تواند به خود بگیرد. قانون می‌گوید اجتماع و تبانی علیه امنیت کشور جرم است. چنین اجتماعی باید با قصد ضربه زدن به امنیت کشور صورت پذیرد. اگر اینگونه باشد حضور مردم در خیابان‌ها و اماکن عمومی هم تجمع به حساب می‌آید.جرم ارکانی دارد و همه این ارکان باید اتفاق بیفتند تا فعل یا ترک فعلی وصف مجرمانه به خود بگیرد. حضور زنان در اطراف استادیوم را نمی‌توان هیچ گونه وصف مجرمانه‌ای بر آن بار کرد. اینجا پلیس عمل مجرمانه انجام داده است و اگر قرار باشد بگوییم در آن روز چه کسی خطا کرده است و قانون شکنی کرده است بی شک پلیس است.»

رضا جاودانی وکیل پایه یک دادگستری و مجری برنامه گزارش ورزشی شبکه 3 دیگر پاسخ دهنده به این سوالات بود.

جاودانی در خصوص بازداشتی‌های روز پنجشنبه در مقابل ورزشگاه آزادی، گفت: «باید ابتدا ببینیم اصلا بازداشتی صورت گرفته یا خیر و اگر این اتفاق افتاده با چه عنوانی بوده است. به نظر من علت بازداشت می‌تواند تجمع غیرقانونی باشد وگرنه ما در بحث ممنوعیت ورود خانم‌ها به ورزشگاه‌ها هیچ گونه ماده قانونی‌ای نداریم. مگر اینکه چنین موردی بر اساس دستورالعمل یا آیین نامه مطرح شده باشد که در دیوان عدالت اداری قابل ابطال است.»

این مجری برنامه گزارش ورزشی در پاسخ به این سوال که چرا این افراد علی رغم جرمی که مرتکب شده‌اند پس از چند ساعت آزاد شدند بیان داشت: «شاید تعهدی از آن‌ها گرفته شده و قضیه در فضایی مسالمت آمیز حل شده است. باید تمام جوانب امر سنجیده شود. به طور مثال دو نفر مرتکب قتل می‌شوند، یک نفر محکوم به پرداخت دیه می‌شود و دیگری سرش بالای دار می‌رود. هر مورد شرایط خاص خودش را دارد.»

این وکیل دادگستری و مجری تلویزیون در این خصوص که به نظرش بالاخره بحث ورود زنان به ورزشگاه چه زمانی و به چه شکلی حل می‌شود عنوان داشت: «اینکه خانم‌ها در همه اماکن ورزشی حق حضور داشته باشند، مسئله‌ای است که در همه جای دنیا حل شده است و به نظرم دیدن یک مسابقه ورزشی با خانواده بسیار لذت بخش‌تر از دیدن آن به تنهایی است. به نظرم باید این اجازه داده شود تا افراد بتوانند به همراه خانواده شان مسابقات ورزشی را از نزدیک تماشا کنند.»

  • منبع : داتیکان
  • بازدید : 556
کد امنیتی * CAPTCHA reload_32