رویدادهای حقوقی رویدادهای حقوقی

22 اردیبهشت 1397 , 10:55
تکلیف فروش هواپیمای بوئینگ و ایرباس به ایران بعد از خروج آمریکا از برجام

تکلیف فروش هواپیمای بوئینگ و ایرباس به ایران بعد از خروج آمریکا از برجام

ایران برای آخرین سفارشات خرید هواپیمای بوئینگ و ایرباس هیچ پولی پرداخت نکرده است

داتیکان: رئیس کمیسیون عمران مجلس با انتقاد از عدم ضمانت اجرایی در قرارداد فروش بوئینگ و ایرباس به ایران، گفت: موتور این دو هواپیما آمریکایی است لذا قراردادها به صورت یک طرفه لغو شده است.

محمدرضا رضایی‌کوچی در گفت‌وگو با خبرنگار خبرگزاری خانه ملت، در توضیح وضعیت فروش هواپیماهای ایرباس و بوئینگ به ایران بعد از خروج آمریکا از برجام، گفت: متاسفانه از زمان مذاکرات و عقد قراردادها ضمانت اجرایی قرارداد پیش‌بینی نشده است، هرچند عدم عملکرد و پایبندی طرف آمریکایی قابل پیش‌بینی بود.

نماینده مردم جهرم در مجلس شورای اسلامی، گفت: در صورتی که زمان عقد قرارداد خرید هواپیمای بوئینگ و ایرباس خروج آمریکا از برجام پیش‌بینی و ضمانت اجرایی لازم تعیین می‌شد در حال حاضر با مشکل مواجه نمی‌شدیم زیرا موتور هواپیماهای ایرباس و بوئینگ آمریکایی است لذا با این شرایط امکان ورود ایرباس و بوئینگ به ایران وجود ندارد.

وی افزود: تضامین لازم از طرف قرارداد برای فروش ایرباس و بوئینگ به جمهوری اسلامی اخذ نشده بود بنابراین با خروج آمریکا از برجام شانسی برای ورود هواپیمای ایرباس و بوئینگ به کشور نداریم هرچند پیش از این مذاکرات طولانی انجام و قراردادهایی منعقد شد.

حمایت اروپایی‌ها به عدم لغو مجوز فروش بوئینگ و ایرباس به ایران کمکی نمی‌کند

رضایی کوچی با بیان اینکه قراردادهای ایرباس و بوئینگ یک طرفه قطع می‌شود، گفت: حمایت طرف‌های اروپایی هم کمکی به فروش هواپیمای ایرباس و بوئینگ به ایران نخواهد کرد زیرا موتور این دو هواپیما آمریکایی است از این رو قراردادها به صورت یک طرفه به دلیل مخالفت آمریکا لغو شده است.

ایران برای آخرین سفارش خرید بوئینگ و ایرباس پولی پرداخت نکرده است

رئیس کمیسیون عمران مجلس شورای اسلامی، یادآور شد: بر اساس اطلاعات دریافتی از وزارت راه و شهرسازی جمهوری اسلامی ایران برای آخرین سفارشات خرید هواپیمای بوئینگ و ایرباس هیچ پولی پرداخت نکرده است.

وزیر خزانه‌داری آمریکا پس از اعلام خروج این کشور از برجام گفت که مجوز فروش هواپیماهای مسافربری دو شرکت بوئینگ و ایرباس به ایران لغو خواهد شد.

  • منبع : http://www.icana.ir
  • بازدید : 202
کد امنیتی * CAPTCHA reload_32

اخبار مرتبط