تازه های قوانین و مقررات تازه های قوانین و مقررات

14 اردیبهشت 1395 , 09:46
شرایط معاملات و قراردادهای خارجی بیش از 10 میلیون دلار تعیین شد

شرایط معاملات و قراردادهای خارجی بیش از 10 میلیون دلار تعیین شد

قراردادهای بالای 10میلیون دلار،باید به تایید هیئت سه نفره برسند

مجلس ایران،ماده قانونی را درصحن علنی امروز (سه‌شنبه  14 اردیبهشت) تصویب کرد که درآن شرایط معاملات و قراردادهای خارجی بیش از 10 میلیون دلار تعیین شد.

این ماده در مجلس،به لایحه دولت برای تنظیم برخی از احکام برنامه‌های توسعه کشور اضافه شد.براساس ماده الحاقی57 این لایحه تمامی معاملات و قراردادهای خارجی که بیش از ده میلیون (10.000.000) دلار باشد با رعایت قوانین مربوط از جمله قانون «حداکثر استفاده از توان تولیدی و خدماتی در تأمین نیازهای کشور و تقویت آن در امر صادرات و اصلاح ماده (104) قانون مالیات‌های مستقیم مصوب 1/5/۱۳91 تنها از طریق مناقصه محدود و یا بین‌المللی با درج آگهی در روزنامه‌های کثیرالانتشار و رسانه‌های الکترونیکی داخلی و خارجی انجام و منعقد می‌شود. موارد استثناء به تأیید کمیته سه‌نفره متشکل از وزیر امور اقتصادی و دارایی، رئیس سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی کشور و وزیر مربوطه یا بالاترین مقام اجرائی ذی‌ربط می‌رسد. در کلیه مناقصه‌ها، حق کنترل و بازرسی کمی و کیفی و کنترل قیمت برای کلیه کالاهای وارداتی و پروژه‌ها برای خریدار محفوظ است. وزیر یا بالاترین مقام اجرائی ذی‌ربط، مسؤول حسن اجرای این موضوع است. بانک مرکزی فقط مجاز به تعهد یا پرداخت بهای معاملات و قراردادهایی است که تأیید بالاترین مقام دستگاههای اجرائی، مبنی بر رعایت مفاد این ماده را داشته باشد.

قراردادهایی که به تشخیص هیأت وزیران ماهیت محرمانه دارند از شمول این حکم مستثنی بوده و نیاز به طرح و تأیید موضوع در هیأت مذکور را ندارند.

همچنین نمایندگان در ادامه به بررسی ماده 58 لایحه تنظیم برخی از احکام برنامه‌های توسعه کشور پرداختند و این ماده را نیز به تصویب رساندند.

در ماده الحاقی 58 لایحه مذکور نیز آمده است؛ انجام بیمه‌های دستگاههای اجرائی به‌صورت انحصاری با شرکت سهامی بیمه ایران، موضوع ماده (30) قانون تأسیس بیمه مرکزی ایران و بیمه‌گری مصوب 30/3/1350 لغو می‌شود.

  • منبع : موسسه حقوقی داتیکان
  • بازدید : 466
کد امنیتی * CAPTCHA reload_32