17 تیر 1397 , 11:39
فریب در ازدواج از موارد فسخ نکاح است

فریب در ازدواج از موارد فسخ نکاح است

محمدحسین نیکوکلام، قاضی دادگاه خانواده در گفتگو با داتیکان مطرح کرد

داتیکان: در دنیای جدید شاهد افزایش بیماری‌هایی هستیم که بسیاری از آن‌ها عملاً زندگی انسان را مختل می‌کند. برخی از این بیماری‌ها به واسطه نوع کنشی که دارند، تأثیرات بسیار مخربی در زندگی‌های امروز به بار می‌آورند. ام اس یکی از همین بیماری‌هاست که متأسفانه در چند سال اخیر شاهد افزایش چشم‌گیر این بیماری در میان مردم هستیم. با توجه به اینکه وجود بیماری ام اس در هرکدام از زوجین، باعث بروز مشکلات عدیده‌ای در زندگی آن‌ها می‌شود، این سؤال پیش می‌آید که آیا بیماری ام اس بر اساس قانون جزء بیماری‌های صعب‌العلاج محسوب می‌شود یا خیر؟ یا اینکه چنانچه شخصی به بیماری ام اس دچار شود، آیا امکان فسخ نکاح از سوی هر کدام از زوجین وجد دارد؟ چنانچه بیماری ام اس پیش از عقد نکاح در هر کدام از زوجین وجود داشته باشد و زوج یا زوجه همسر خود را از وجود این بیماری مطلع نکرده باشد و پس از عقد نکاح علایم این بیماری ظاهر شود، در چنین شرایطی آیا امکان فسخ نکاح وجود دارد؟ البته باید مد نظر قرار داد که قانون مدنی شرایط متفاوتی را برای فسخ نکاح هرکدام از زوجین در نظر گرفته و از این جهت تفاوت‌هایی وجود دارد. داتیکان در گفتگو با محمدحسین نیکوکلام قاضی دادگاه خانواده به این سؤالات پاسخ می‌دهد.

نیکوکلام در ابتدا به این مسأله اشاره کرد که بر اساس قانون، بیماری ام اس جزء موارد انحلال عقد نکاح نمی‌باشد. او در ادامه گفت: «بیماری ام اس جزء موارد فسخ نکاح نیست و فقط همان مواردی که در مواد 1120 تا 1132 قانون مدنی آمده، شامل فسخ نکاح می‌باشند. با این حال از باب اینکه مثلاً زوجه قادر به بچه‌دار شدن نباشد و زندگی از این جهت مختل شود، این مسأله می‌تواند سببی باشد که طلاق تسریع شود. با این حال بیماری ام اس زوجه جزء موارد فسخ نکاح نمی‌باشد.»  

این قاضی دادگاه خانواده در ادامه به این موضوع اشاره کرد که چنانچه زوجه پیش از عقد نکاح به بیماری ام اس دچار بوده و این مسأله را به زوج اطلاع نداده، چنانچه زوج پس از عقد نکاح از موضوع با خبر شود، امکان فسخ نکاح وجود دارد. او در این زمینه گفت: «این عمل زوجه یک نوع فریب محسوب می‌شود و فریب در ازدواج از موارد فسخ محسوب می‌شود. با این حال چنانچه زوج به هر نحوی از انحا از بیماری زوجه پیش از عقد نکاح مطلع شده باشد، امکان فسخ وجود ندارد. ماده 1126 قانون مدنی در این باره مقرر کرده است: « ﻫﺮ ﯾﮏ از زوﺟﯿﻦ ﮐﻪ ﻗﺒﻞ از ﻋﻘﺪ ﻋﺎﻟﻢ ﺑﻪ اﻣﺮاض ﻣﺬﮐﻮره در ﻃﺮف دﯾﮕﺮ ﺑﻮده ﺑﻌﺪ از ﻋﻘﺪ ﺣﻖ ﻓﺴﺦ ﻧﺨﻮاﻫﺪ داﺷﺖ.»

 

  • منبع : www.datikan.com
  • بازدید : 150
کد امنیتی * CAPTCHA reload_32

اخبار مرتبط