26 تیر 1397
از گفته دادستان مشهد درباره اختیارات دادستان تا بخش‌نامه‌ی مشاور شهردار قزوین برای ممنوعیت استفاده از لباس آستین‌کوتاه

از گفته دادستان مشهد درباره اختیارات دادستان تا بخش‌نامه‌ی مشاور شهردار قزوین برای ممنوعیت استفاده از لباس آستین‌کوتاه

نعمت احمدی در گفتگو با داتیکان مطرح کرد

داتیکان – سحر بیاتی: «اختیارات دادستان از خداوند متعال به اندازه یک بند انگشت کم‌تر است». این جمله را دادستانی استان خراسان رضوی در همایش روز جهانی بهداشت  (مهرماه سال 1396 ) گفته است. دقیقاً مشخص نیست که دادستان خراسان رضوی بر اساس چه استدلالی چنین مسأله‌ای را مطرح ساخته ولی آنچه مسلم است بیان چنین ادعایی آن هم از سوی دادستان یک استان بزرگ، سؤالات زیادی را در ذهن متبادر می‌سازد. متأسفانه در چند وقت اخیر از اینگونه اظهار نظرها از سوی افرادی در دستگاه قضا و البته شخصیت‌های حقوقی در سایر دستگاه‌های دولتی کم نشنیده‌ایم؛ از گفته دادستان اصفهان مبنی بر جرم بودن استفاده از تلگرام و فیلترشکن تا فیلتر کردن بدون مجوز تلگرام از سوی بازپرس شعبه دوم دادسرای فرهنگ تهران. امروز نیز مشاور شهردار و مدیر حراست استان قزوین بخشنامه‌ای بر این مبنا ابلاغ کرد که رانندگان آژانس استان قزوین حق پوشیدن لباس آستین کوتاه را ندارند و در صورت مشاهده، از فعالیت آن‌ها جلوگیری خواهد شد. داتیکان در گفتگو با نعمت احمدی وکیل و استاد دانشگاه به بررسی این مسأله می‌پردازد.  

احمدی در ابتدا به سخنان سال گذشته دادستان خراسان اشاره کرد و در این زمینه گفت: «در شرایطی که دادستان خراسان اعلام می‌کند «اختیارات دادستان  یک بند انگشت از خدا کمتر است» و یا دادستان اصفهان استفاده از فیلترشکن را جرم می‌داند که اگر طبق گفته ایشان عمل کنیم، امروزه شاهد بیش از 30 میلیون مجرم در ایران هستیم. شما چه توقعی دارید که چنین بخش‌نامه‌هایی ابلاغ نشود؟!»

این وکیل دادگستری در ادامه افزود: «این افراد که البته دارای جایگاه قانونی مهمی نیز هستند، صحبت‌هایی را مطرح می‌کنند که در هیج جای قانون وجود ندارد، لذا در این بین فردی مانند مشاور شهردار قزوین هم می‌تواند همچین دستوری بدهد! با این حال چنین بخش‌نامه‌ای خلاف قانون است. در رابطه با پوشش مردان هیچ حکم قانونی وجود ندارد. از این رو باید گفت که فعل یا ترک فعل مجرمانه باید به وسیله مجلس و از مجرای قانونی و قانون‌گذار تعیین شود. نمی‌شود هر شخصی در هر مقامی حرفی خلاف قانون بزند و برای آن مجازات نیز تعیین کند.»

در پایان باید گفت از منظر فلسفه حقوق نیز این نکته قابل بحث است که اختیارات قانون‌گذاری مجلس تا چه حدی است !!آیا مجلس می‌تواند در خصوص جزییات پوشش افراد نیز قانون‌گذاری کند ؟

  • منبع : www.datikan.com
  • بازدید : 409
کد امنیتی * CAPTCHA reload_32