2 مرداد 1397
موسی‌زاده: این اصلاحیه به سود جامعه نیست!

موسی‌زاده: این اصلاحیه به سود جامعه نیست!

بررسی اصلاحیه منع به کارگیری بازنشستگان در گفتگو با ابراهیم موسی‌زاده

داتیکان: قانون منع به کارگیری بازنشستگان که از چندی پیش انتقاد بسیاری را برانگیخته بود، پس از کش و قوس‌های فراوان سرانجام امروز در مجلس شورای اسلامی با اعمال برخی اصلاحات، تصویب شد. ماده واحده تصویب شده مقرر می‌دارد: «به کارگیری بازنشستگان در سمت‌های مذکور در بندهای الف، ب و ج ماده ۷۱ قانون مدیریت خدمات کشوری مصوب ۸ مهر ۱۳۸۶ و همچنین به کارگیری بازنشستگان نیروهای مسلح با تدابیر فرماندهی معظم کل قوا صرفا در دستگاه متبوع خود مجاز است. به کارگیری بازنشستگان در وزارت اطلاعات تا سقف یک درصد از مجموع نیروهای شاغل رسمی این وزارتخانه در هر رده مدیریتی صرفا در وزارتخانه مذکور مجاز است. دارندگان اجازات خاصه مقام معظم رهبری، جانبازان بالای ۵۰ درصد، آزادگان بالای سه سال اسارت و فرزندان شهدا از شمول این قانون مستثنی هستند.» لازم به ذکر است این طرح با ۱۹۴ رای موافق، ۳۶ رای منفی و ۲ رای ممتنع از ۲۴۰ نماینده حاضر در جلسه به تصویب مجلس رسید.

بر این اساس، بندهای «د» و «ه» ماده 71 قانون مدیریت خدمات کشوری پس از بازنشستگی نمی‌توانند در سمتی مشغول به کار شوند. ماده 71 قانون مدیریت خدمات کشوری مقرر می‌دارد: «سمت‌های ذیل مدیریت سیاسی محسوب شده و به عنوان مقام شناخته می‌شوند و امتیاز شغلی مقامات مذکور در این ماده به شرح زیر تعیین می‌گردد: الف-رؤسای سه قوه (18000) امتیاز. ب-معاون اول رئیس جمهور، نواب رئیس مجلس شورای اسلامی و اعضاء شورای نگهبان (17000) امتیاز. ج-وزراء، نمایندگان مجلس شورای اسلامی و معاونین رئیس جمهور (16000) امتیاز. د-استانداران و سفراء (15000) امتیاز. ه-معاونین وزراء (14000) امتیاز.» بر اساس ماده مذکور، از این پس استانداران و سفراء و نیز معاونین وزراء نمی‌توانند پس از بازنشستگی در پست و مقامی مشغول کار شوند ولی سایر شخصیت‌های تعیین شده در ماده، بر اساس مصوبه امروز، امکان فعالیت پس از بازنشستگی را همچنان دارند. به نظر می‌رسد مصوبه امروز مجلس گام بزرگی در جهت رفع مشکلات مربوط به این حوزه محسوب نمی‌شود و همچنان می‌توان رد پای تعارض منافع و نگاه منفعت‌طلبانه را در مصوبه مذکور پیدا کرد. داتیکان در گفتگو با دکتر ابراهیم موسی‌زاده، عضو هیأت علمی دانشگاه تهران به بررسی این مصوبه می‌پردازد.

موسی‌زاده در ابتدا به این موضوع اشاره کرد که اساساً در خصوص بازگشت به کار بازنشستگان دو نظریه وجود دارد. او ادامه داد: «در این زمینه دو دیدگاه اساسی مطرح است. برخی بر این باورند که عده‌ای از بازنشستگان در بهترین زمان سنی از کار بازنشست می‌شوند در حالیکه کارایی این افراد در شرایط بسیار ایده آلی قرار دارد، از این رو بهتر است این افراد پس از بازنشستگی در برخی سمت‌ها مشغول باشند. دیدگاه دیگر نیز بر این عقیده است که برای جلوگیری از فساد و رانت و برای اینکه فرصت برای اشتغال نسل جوان فراهم شود، بهتر است بازنشستگان هیچگونه سمتی پس از پایان دوران فعالیت نداشته باشند. از این رو در یک نگاه کلی باید گفت این دو نظریه در این زمینه وجود دارد.»

این استاد دانشگاه در ادامه به مصوبه امروز مجلس اشاره کرد و در این زمینه گفت: «فارغ از این دو دیگاه نظری، مصوبه امروز مجلس شورای اسلامی قاعده اشتغال بازنشستگان را به ظاهر محدود کرده ولی در مقایسه با قانون بازنشستگی عملاً گسترده‌تر شده است. متأسفانه این مصوبه استثناها را نسبت به قبل گسترده‌تر کرده است و فضا را برای دور زدن قانون از سوی برخی از گروه‌های ذی نفوذ فراهم می‌کند. در قانون مدیریت خدمات کشوری موادی وجود دارد که استخدام بازنشستگان به عنوان مشاور آن هم به صورت پاره‌وقت پذیرفته ولی مصوبه اخیر هیچگونه صحبتی از پاره وقت را مطرح نمی‌کند.»  

موسی‌زاده در پایان به این مسأله پرداخت که هیچ مبنایی وجود ندارد که چرا مثلاً استانداران و سفرا پس از بازنشستگی نمی‌توانند در سمتی مشغول به کار شوند ولی نمایندگان مجلس و معاونین رئیس جمهور این امکان را دارند. او ادامه داد: «در این خصوص هیچ مبنایی وجود ندارد. به نظر می‌رسد بیش از آنکه نظر کارشناسانه وجود داشته باشد، برخی از نفوذ خود استفاده می‌کنند. به طور مثال نمایندگان مجلس از جایگاهی که در آن حضور دارند حداقل در خصوص این مصوبه استفاده کرده‌اند. به طور کلی من بر این باورم که این اصلاحیه به سود جامعه نیست. قانون بازنشستگی مقرر می‌کند که شخصی پس از بازنشستگی نباید تمام وقت کار کند و بهتر است به عنوان مشاور و پاره وقت در سمتی حضور یابد تا نیروهای جوان از تجربه وی استفاده کنند. این در حالی است که مصوبه مذکور این امکان را برای اشتغال تمام وقت بازنشستگان در سمت‌هایی فراهم می‌سازد و در چنین شرایطی نیروی کار جوان باید در انتظار فرصت شغلی دیگری باشد.»

 

 

 

  • منبع : www.datikan.com
  • بازدید : 344
کد امنیتی * CAPTCHA reload_32