3 مرداد 1397 , 10:44
از ماجرای مینو خالقی تا فایل صوتی غیر اخلاقی منتسب به نماینده مجلس

از ماجرای مینو خالقی تا فایل صوتی غیر اخلاقی منتسب به نماینده مجلس

نعمت احمدی: شورای نگهبان نباید تفکیک جنسیتی قائل شود و در مورد فایل صوتی منتسب به نماینده مجلس در صورت صحت باید ورود کند

داتیکان-سحر بیاتی: ماجرای فایل صوتی غیر اخلاقی منتسب به یکی از نمایندگان مجلس، چند روزی است که در بسیاری از رسانه‌ها و البته مجلس شورای اسلامی حاشیه‌ساز شده است. با در نظر گرفتن این مسأله که شخص نماینده مورد نظر در این مدت هیچگونه تکذیبیه‌ای در خصوص این فایل ارائه نداده است، به نظر می‌رسد باید صحت این فایل صوتی را بپذیریم. علاوه بر این، هیأت نظارت بر رفتار نمایندگان مجلس نیز به موضوع ورود کرده ولی بر اساس مصاحبه دیروز سخنگوی این هیأت با خبرگزاری ایسنا، تا الان هیچکدام از اعضای هیأت نظارت علیه این نماینده مجلس شکایت نکرده‌اند. چنانچه فایل صوتی منتشر شده منتسب به نماینده مجلس باشد چند سؤال مطرح است؛ سؤال نخست اینجاست که هیأت نظارت بر رفتار نمایندگان مجلس چه مؤلفه‌هایی برای برخورد با نمایندگان دارند؟ کلماتی که در این فایل صوتی از سوی نماینده مجلس منتشر شده است، اگر از سوی یک شخص عادی نیز بیان می‌شد، قطعاً می‌توان برای آن عنوان مجرمانه در نظر گرفت. بحث بعدی این است که شورای نگهبان که به طور مثال در ماجرای مینو خالقی ورود کرد و حتی مقدمات برکناری وی از مجلس را نیز فراهم ساخت، در صورت صحت فایل موجود، آیا در این مورد هم ورود خواهد کرد؟ داتیکان در گفتگو با نعمت احمدی به بررسی این موضوع می‌پردازد.

احمدی در ابتدا به این مسأله اشاره کرد از چند منظر می‌توان به ماجرا نگاه کرد، او ادامه داد: «چنانچه صحت این فایل صوتی تأیید شود، از چند زاویه می‌توان به ماجرا پرداخت؛ نخست به شرح وظایفی مربوط می‌شود که شورای نگهبان برای خودش قائل شده و در ماجرای مینو خالقی نیز اعمال شد. مینو خالقی به عنوان نامزد منتخب مردم اصفهان در مجلس دهم محسوب می‌شود. در حالی که صحت انتخابات از سوی شورای نگهبان تأیید شد، اعتبارنامه وی نیز مورد تأیید قرار گرفت و حتی مراسم سوگند نیز برگزار شد، شورای نگهبان به واسطه انتشار برخی عکس‌های منتسب به وی، در حالیکه مجوز قانونی برای محروم کردن وی از مجلس را نداشت، ورود کرد و سرانجام خانم خالقی از مجلس کنار گذاشته شد. نکته دیگر اینکه اخیرا آقای کدخدایی سخنگوی شورای نگهبان، اعلام کرده است که اگر رئیس جمهور هم تخلفاتی داشته باشد، امکان ورود شورای نگهبان حتی در دوران ریاست جمهوری نیز وجود دارد و این نظارت محدود به زمان نیست.»

این وکیل دادگستری در ادامه اظهار داشت: «بنده اساساً این حدود اختیارات را برای شورای نگهبان قائل نیستم و این خلاف قانون است ولی چنانچه شورای نگهبان این اختیارات را برای خود قائل می‌داند که به نظر نیز این چنین است، این شورا نباید تفکیک جنسیتی قائل شود و در مورد فایل صوتی منتسب به نماینده مجلس در صورت صحت نیز باید ورود کند.»

احمدی با اشاره به این مسأله که نمایندگان مجلس بنا به فرمایش حضرت امام (ره) عصاره ملت محسوب می‌شوند، نوع عملکرد و رفتارشان باید متناسب با جایگاه قانونی‌شان باشد. او ادامه داد: «اگرچه بر اساس اصل 84 و 86 قانون اساسی، نمایندگان آزادند که در خصوص تمامی مسائل مملکتی نظر بدهند و در این زمینه نمی‌توان ایشان را تحت تعقیب قرار داد، باید در نظر داشت که همین میزان از اختیارات و اهمیت جایگاه باعث می‌شود رفتار و عملکرد نمایندگان نیز با حساسیت بیشتری نگریسته شود. مجلس هیأتی را تحت عنوان هیأت نظارت بر رفتار نمایندگان تشکیل داده است ولی به نظر می‌رسد عملکرد این هیأت با ایراد همراه است.»

این استاد دانشگاه با اشاره به اینکه هیأت نظارت بر رفتار نمایندگان فقط نباید در شرایط شکایت یکی از اعضاء از نوع رفتار یک نماینده تشکیل جلسه دهد و به موضوع ورود کند. او در این خصوص گفت: «شاید بسیاری از مردم عادی، رفتارهای زشت و ناپسندی از یک نماینده ببینند ولی حتی از وجود چنین هیأتی خبر هم ندارند و برای حفظ آبروی خود هیچگاه حرفی به زبان نمی‌آورند. باید در نظر داشت که نمایندگان مجلس یک شخصیت حقوقی دارند و یک شخصیت حقیقی. به نظر بنده، با توجه به محتوای فایل صوتی و در صورت صحت آن، هیأت نظارت بر رفتار نمایندگان نباید منتظر شکایت باشد زیرا شأنیت مجلس آسیب دیده و برای حفظ جایگاه نمایندگان نزد خود و مردم، بهتر است به صورت جدی به این مسأله ورود کند.»

احمدی در پایان به این مسأله اشاره کرد که کلمامتی که در فایل صوتی منتشر شده، چند عنوان مجرمانه دارد. علاوه بر این، نماینده مجلس در بخشی نیز طرف مقابل را تهدید می‌کند که این مسأله نیز یک عنوان مجرمانه محسوب می‌شود. او ادامه داد: «به نظر بنده، با توجه به جایگاه خاص نمایندگان مجلس، نیازی به شکایت شاکی خصوصی وجود ندارد زیرا توهین و تهدید و نسبت فحشا دادن به یک زن، از جنبه‌های مختلف جرم محسوب می‌شوند. امیدوارم هیأت نظارت بر رفتار نمایندگان و البته شورای نگهبان تبعیض قائل نشده و به این مسأله ورود کند.»

 

  • منبع : www.datikan.com
  • بازدید : 573
کد امنیتی * CAPTCHA reload_32