21 شهریور 1397
دانشگاه آزاد: همه‌ی هزینه‌هام با تو!

دانشگاه آزاد: همه‌ی هزینه‌هام با تو!

برخی از مراکز دانشگاه آزاد، هزینه‌ی بلیط هواپیما و اقامت اساتید را بر عهده‌ی دانشجویان گذاشته‌اند.

داتیکان-فرود نودهی: انگار همه چیزمان به همه چیزمان می‌آید. از دانشگاه‌هایمان گرفته تا وضعیت اقتصادی و سیاسی و اجتماعی. وضعیت دانشگاه آزاد در شرایط فعلی را می‌توان تا اندازه‌ی زیادی به شرایط فعلی کشور شبیه دانست. دانشگاه آزاد هر روز برای دانشجویانش داستان جدیدی دارد؛ افزایش شهریه‌ی سالانه از یک سو، تأخیر در اعلام نتایج آزمون ارشد که امسال در این دانشگاه باب شده است، از سوی دیگر. اما، موضوع پرداخت هزینه‌ی بلیط هواپیما و اقامت اساتید داور، راهنما و مشاور برای دفاع از پایان‌نامه، توسط دانشجو، از آن خبرهایی است که نمی‌توان از کنار آن به سادگی گذشت. البته این مسأله در تمامی دانشگاه‌های آزاد کشور وجود ندارد و هر دانشگاه بر اساس تصمیم مدیران خود، روش خاصی را برمی‌گزیند. بنابر اطلاعاتی که داتیکان از دانشگاه آزاد اسلامی واحد کیش به دست آورده است، این رویه در این دانشگاه که البته هزینه‌های جاری آن دانشگاه نیز تقریباً دو برابر هزینه‌های دانشگاه‌های آزاد سایر شهرهاست، وجود دارد. به همین منظور، داتیکان در گفتگوی تلفنی با یکی از دانشجویان و اساتید دانشگاه آزاد اسلامی واحد کیش در جریان کم و کیف این ماجرا قرار گرفته است.

آقای بحرالعلوم، پس از معرفی خود بفرمایید ماجرا دقیقا از چه قرار است؟

من دانشجوی ارشد رشته حقوق جزا و جرم شناسی دانشگاه آزاد اسلامی واحد کیش هستم که فردا جلسه دفاع بنده نیز می‌باشد. امروز رفتم به بخش معاونت پژوهشی دانشگاه و مسئول آنجا به من گفت که هزینه بلیط هواپیمای استاد داور، مشاور و راهنما و اقامت این افراد بر عهده‌ی دانشجو است.

آیا این رویه، کاملا جدید است یا پیش از این نیز رواج داشته است؟

تا جاییکه من شنیده‌ام در چندسال اخیر، روند به همین شکل بوده است.

آقای دکتر منصور فرخی، شما به عنوان کسی که در دانشگاه آزاد واحد کیش تدریس نموده‌اید، بفرمایید که این ماجرا از چه زمانی آغاز شده است؟

تا جاییکه من اطلاع دارم، دانشگاه آزاد واحد کیش همیشه به همین روال بوده و هزینه بلیط هواپیما و اقامت اساتید بر عهده دانشجویان بوده است. البته من اطلاعی از بقیه مراکز دانشگاه آزاد ندارم و نمی‌دانم به چه صورت است.

با توجه به این مبالغی که دانشگاه از دانشجویان می‌گیرد، آیا دانشگاه آزاد، حق‌الزحمه اساتید را به موقع پرداخت می‌کند؟

به هیچ وجه. بنده حدود 10 ماه قبل در یک جلسه دفاع، استاد داور بودم و مبلغی در حدود یک میلیون تومان به عنوان حق‌الزحمه باید به من پرداخت می‌شد، ولی هنوز پرداخت نشده و امروز که به دانشگاه رفتم گفتند تازه لیست شما به بخش حسابداری ارسال شده است. سؤال من اینجاست، دانشگاه که تمامی هزینه‌های جلسه‌ی دفاع را از دانشجو، آن هم پیش از جلسه دفاع می‌گیرد، هزینه‌های بلیط هواپیما و اقامت اساتید برای جلسه دفاع نیز بر عهده دانشجو است، چطور می‌شود که برای پرداخت حق‌الزحمه استاد داور، حدود یک سال ما باید در انتظار باشیم؟ با مبالغی که از دانشجو دریافت می‌کنند، چه می‌کنند؟

آیا قانون و آیین‌نامه‌ای مبنی بر پرداخت هزینه‌های بلیط هواپیما و اقامت اساتید به وسیله‌ی دانشجو وجود دارد؟

تا جاییکه بنده اطلاع دارم، مصوبه‌ای وجود ندارد. این روند چندین سال است که وجود دارد و عملاً در دانشگاه آزاد واحد کیش تبدیل به یک رویه و عرف شده است. به نظرم، باید تمامی این هزینه‌ها را دانشگاه پرداخت نماید زیرا دانشجویان هزینه‌های زیادی را برای تحصیل خود پرداخت می‌کنند و حتی برای تمدید مهلت پایان‌نامه هم، مبالغ زیادی از دانشجو اخذ می‌شود.

در همین زمینه، دکتر علی‌اکبر گرجی (عضو هیأت علمی دانشکده حقوق دانشگاه شهید بهشتی) نیز به داتیکان گفت: «البته بنده از دانشگاه آزاد کیش خبر ندارم ولی مثلا دانشگاه آزاد کرمانشاه بدین صورت بود که هزینه رفت و آمد اساتید با دانشجو بود و هزینه کلاس‌ها، با دانشگاه. با این حال دانشگاه آزاد اراک اینگونه نبود و در آنجا تمامی هزینه‌ها بر عهده دانشگاه بود.»

این استاد دانشگاه در ادامه گفت: «به نظرم این مسأله غیر قانونی است. زیرا که گرفتن هزینه رفت و آمد از دانشجو، یک هزینه اضافه است. در حالی که دانشجو قبلا کل هزینه‌های آموزشی و پژوهشی را پرداخت کرده و من تصورم این است که دانشگاه‌هایی که این کار را می‌کنند، مبنای قانونی ندارد و تصمیم مدیریتی است.»

در هر صورت امیدواریم مسئولین دانشگاه آزاد و به طور مشخص جناب آقای دکتر طهرانچی که تازگی به عنوان سرپرست دانشگاه آزاد منصوب شده‌اند، به طور جدی به این مسأله ورود کند زیرا دریافت این هزینه‌ها از دانشجو، مبنای قانونی ندارد.

 

  • منبع : www.datikan.com
  • بازدید : 320
کد امنیتی * CAPTCHA reload_32