رویدادهای حقوقی رویدادهای حقوقی

4 مهر 1397 , 18:00
سخنرانی روحانی سیاست‌مدارانه و مناسب بود

سخنرانی روحانی سیاست‌مدارانه و مناسب بود

دکتر نجفی توانا در گفتگو با داتیکان مطرح کرد

داتیکان-صادق قدیر: سخنرانی رئیس جمهور کشورمان در مجمع عمومی با این‌که به نظر اکثر صاحب نظران و سیاسیون بسیار منطقی و در راستای منافع ملی بود و توانست به خوبی از حق کشورمان دفاع کند، واکنش‌های زیادی را در پی داشت که مشهودترین آن تغییرات نرخ ارز در 24 ساعت گذشته بوده است. حسن روحانی به حق به مسأله خروج آمریکا از برجام اشاره کرد و این اقدام آمریکا را مخالف اصول بین‌الملل عنوان داشت. از سوی دیگر، وی به زیرکی اعلام کرد که باب مذاکره با آمریکا به هیچ وجه بسته نشده و اگر ایالات متحده به میز مذاکره‌ای که خود آن را ترک کرده، بازگردد، امکان مذاکره مجدد نیز وجود دارد. داتیکان در گفتگو با دکتر علی نجفی توانا وکیل و حقوقدان به بررسی سخنان رئیس جمهور کشورمان در مجمع عمومی سازمان ملل پرداخت.

نجفی توانا در ابتدا با طرح این مسأله که سخنان روحانی و ترامپ به نوعی دیالگوهای غیرمستقیم به هم محسوب می‌شد، گفت: «سخنرانی روسای جمهور دو کشور ایران و ایالت متحده در مجمع عمومی سازمان ملل متحد معطوف بود به  واکنش‌های کلامی و غیر کلامی خروج آمریکا از برجام و در نتیجه شروع تحریم در دو مرحله از بعد اقتصادی به صورت وسیع و عمیق از سوی این کشور.»

این استاد دانشگاه در باب اهمیت این دوره نشست مجمع عمومی سازمان ملل، ادامه داد: «این دوره مجمع سالیانه فرصتی را بوجود آورد که رئیس جمهور کشورمان دیدگاه‌های خود را در پرتو تحولات گذشته به سمع و نظر کشورهای جهان برساند. در این میان اما تصور این بود که با لحاظ چراغ سبزی که روسا در مورد آینده روابط با یکدیگر نشان می‌دادند محتوای گقتمان آن‌ها متقاوت باشد به ویژه آن‌که کشور آمریکا از سوی رئیس جمهور و سایر  مقامات چندین بار پیشنهاد انجام مذاکره در خصوص اختلافات فیمابین را ارائه کرده بودند. البته کشور ما به آن واکنش مستقیمی نشان نداد مگر در چند هفته اخیر که با اما و اگرها و باید و نبایدها نشانه‌هایی از انعطاف آقای روحانی و سایر مقامات دیده شد. اما در صحن علنی سازمان ملل اوضاع به گونه‌ای رقم خورد که برخلاف پیش بینی‌ها، آقای ترامپ با نوعی حدت و شدت موضع گیری شدیدی علیه کشور ما داشت و ضمن تایید عملکرد گذشته هر نوع امید مذاکره  برد برد را تقریبا از بین برد. هرچند در برخی عبارات او گویی سیاست آشتی جویانه هم ملاحظه گردید، منتها شایان ذکر است که آقای ترامپ خط مشی ثابتی در قبال کشورهای حتی دوست خود نیز ندارد.»

این وکیل و حقوقدان با مثبت ارزیابی کردن سخنان آقای روحانی عقیده داشت: «ایشان ضمن بیان مواضع سیاسی دولت، لحن آشتی جویانه‌تری داشت، که متضمن دعوت به مذاکره البته مشروط به شرایطی بود و بر خلاف تصورات شدت و حدت لازم را نداشت و نوعی تعادل در بیانات قابل ملاحظه بود.»

وی در پایان اظهار داشت: «در تحلیل نهایی می‌توانیم بگوییم این بار آقای روحانی برخلاف مواضع برخی دولت مردان سیاسی و نظامی داخلی با لحن اعتدال و سیاست مدارانه‌تری برخورد نمودند. اما ترامپ برخلاف پیش بینی‌ها با نوعی  واکنش شدید و غیر دوستانه‌ای در مقابل ایران موضع گیری کرد. ضمن این‌که نشست‌های موازی دیگر هم جملگی نشان دهنده این بود که یک حرکت سازمان یافته علیه حاکمیت ایران صورت گرفته و در واقع تمام این اقدامات به هدف تضعیف اقتصاد و انزوای بیشتر کشور و به نوعی وادار کردن ایران به دست کشیدن از مواضع گذشته می‌باشد که همکاری و همیاری برخی از سران کشورهای حوزه خلیج همیشه فارس در آن مشهود بود. ضمن این‌که این همراهی در نهایت با مواضع رژیم اسرائیل و آمریکا جملگی با انگیزه وادار کردن ایران به دست کشیدن از برخی مواضع سنتی سیاسی بوده است.»

 

  • منبع : www.datikan.com
  • بازدید : 315
کد امنیتی * CAPTCHA reload_32