29 مهر 1397 , 11:57
آقای منتظری، لطفا یکبار به استادیوم فوتبال بروید

آقای منتظری، لطفا یکبار به استادیوم فوتبال بروید

نعمت احمدی: بهتر است قوه قضائیه با ارسال لایحه‌ای به مجلس، خواستار ممنوعیت ورود بانوان به ورزشگاه شوند تا با رأی نمایندگان مجلس، یکبار برای همیشه این مسأله حل شود

داتیکان-صادق قدیر: ورود بانوان به ورزشگاه آزادی در بازی دوستانه ایران-بولیوی  اتفاقی خوش یمن برای ورزش ایران بود که پس از آن با واکنش‌های متفاوتی روبرو شد. در این میان بسیاری به تمجید از این حرکت پرداختند البته این امر به زعم عده‌ای خوش نبود و حواشی زیادی را بوجود آورد. یکی از تندترین واکنش‌ها مربوط به اظهارات دادستان کل کشور بود که فوتبالیست‌های ملی پوش ما را نیمه لخت توصیف کرده و ورود زنان به ورزشگاه را باعث معصیت آن‌ها دانسته بود. در این خصوص طی گزارشی داتیکان در مصاحبه با دکتر نعمت احمدی به بررسی ابعاد حقوقی سخنان دادستان کل کشور می‌پردازد

نعمت احمدی در خصوص این که آیا واقعا ملی پوشان کشورمان نیمه لخت بودند، اظهار داشت: «اگر فوتبالیست‌ها که لباس ورزشی می‌پوشند را نیمه لخت قلمداد کنیم خیلی جاهای دیگر داریم که پوشش آقایان مناسب نیست و اتفاقا بسیار مکان‌های مقدس و مذهبی‌ای هستند مثل منا و رمی جمرات، سعی صفا و مروه که خیلی از مرد‌ها نیمه لخت هستند و به نظر من این‌ها بهانه است و کاش به این مسئله از یک منظر دیگری نگاه کنند و به انسانیت انسان‌ها بیشتر توجه کنند. علاوه بر این ما حق نداریم حلال و حرام محمد را توسعه دهیم.»

وی در خصوص این که در ورزش‌های دیگر همچون والیبال چنین حساسیتی وجود ندارد، ادامه داد: «آقای منتظری اگر به استادیوم تشریف ببرند متوجه می‌شوند فاصله تماشاچی با بازیکن یک مسافت زیادی است، حتی اگر هم همان طور که ایشان فرمودند لخت هم باشند بازیکنان از آن فاصله به طور ملموس قابل رؤیت نیستند. حال اگر می‌گفتند اختلاط زن و مرد اتفاق می‌افتد باز قابل توجیه بود. دادستان کل کشور باید قانون‌مند حرف بزند ایشان به عنوان متولی حقوق عمومی باید به آن بخش از موضوعات اجتماع ورود پیدا کنند که قانون راجب به آن اظهار نظر صریحی داشته باشد.»

احمدی در خصوص این موضوع که ممنوعیت ورود بانوان نادیده گرفتن حقوق مردم است افزود: «بنده به کسانی که به ورزشگاه وارد می‌شوند توصیه می‌کنم که دقت بیشتری داشته باشند و رعایت اخلاق را مد نظر قرار دهند زیرا این موضوع در حال حل شدن است.» وی افزود: «دادستان کل کشور یک مجتهد است و مردم از یک مجتهد توقع دارند فرمایشاتش منطبق با تعالیم اسلامی باشد و برگرفته از اسلام باشد. ایشان روحانی و مجتهد هستند و به عنوان دادستان کل کشور باید رفرنس دهند و بگویند منطبق بر کدام قانون سخن گفته‌اند؟ آیا سخنان ایشان منطبق بر شرع است؟ به نظر بنده اسلام این نیست و خیلی از کشورهای اسلامی این گونه رفتار نمی‌کنند، این نوع رفتار برگرفته از قرائت‌های خاصی است که فی‌الواقع اسلام محمدی اینگونه نبوده است.»

احمدی ادامه داد: «دادستان کل کشور باید فرمایشاتی داشته باشند که یا در قانون باشد و یا اگر در قانون نیست، حداقل در شرع وجود داشته باشد. ما نه در قانون و نه در شرع مطلبی را نمی‌بینیم که سخن از ممنوعیت ورود بانوان به ورزشگاه زده باشد. به نظر بنده هیچکس نمی‌تواند با اراده خودش مانع آزادی‌های مردم شود و علاوه بر این قانونی که با عرف جامعه در تضاد باشد این قانون پذیریش عام ندارد.»

این وکیل و حقوقدان در پاسخ به این سوال که آیا سخنان دادستان کل کشور ورود به صلاحیت قوه مقننه است یا نه، گفت: «نمی‌شود سخنان ایشان را ورود به حیطه قوه مقننه دانست و ایشان به عنوان دادستان کل کشور باید فرمایشاتی که می‌فرمایند منطبق با قوانین موضوعه باشد که متاسفانه فرمایشات ایشان منطبق با قوانین موضوعه نبود.»

نعمت احمدی در خصوص تهدید دادستان کل کشور که عنوان کرده بود در صورت تکرار ورود بانوان به وزرشگاه، دادستان تهران باید ورود کند، اظهار داشت: «سخن من با دادستان تهران این است که شما ممنوعیت قانونی را با لایحه‌ای به مجلس ارسال کنید تا نمایندگان مردم در این مورد تصمیم‌گیری کنند. در واقع یکی از وظایف قوه قضائیه تهیه لوایح قضایی است. به نظر من خیلی بهتر است که در این مورد لایحه‌ای بنویسند و بگویند ما کشور جمهوری اسلامی هستیم و به قول آقای ظریف ما انتخاب کردیم این شیوه زندگی را داشته باشیم و عنوان کنند ورود زنان به ورزشگاه ممنوع است. این قانون می‌شود و دادستان کشور هم با خیال راحت می‌فرمایند بر اساس ماده واحده فلان، ورود بانوان به ورزشگاه ممنوع است و بدین ترتیب مشکلات در این زمینه حل خواهد شد.»

 

 

  • منبع : www.datikan.com
  • بازدید : 248
کد امنیتی * CAPTCHA reload_32