13 آبان 1397 , 10:50
شورای نگهبان ایرادات متعددی به CFT  گرفت

شورای نگهبان ایرادات متعددی به CFT گرفت

سخنگوی شورای نگهبان در گفتگو با داتیکان اعلام کرد

داتیکان-فرود نودهی: اصل 94 قانون اساسی مقرر می‌دارد: «کلیه مصوبات مجلس شورای اسلامی باید به شورای نگهبان فرستاده شود. شورای نگهبان موظف است آن را حداکثر ظرف ده روز از تاریخ وصول از نظر انطباق بر موازین اسلام و قانون اساسی مورد بررسی قرار دهد و چنانچه آن را مغایر ببیند برای تجدید نظر به مجلس بازگرداند. در غیر این صورت مصوبه قابل اجرا است.» آنچه از این اصل برداشت می‌شود، این مسأله است که کلیه مصوبات مجلس باید برای انطباق با موازین اسلام و قانون اساسی به شورای نگهبان ارسال شود و بدون تأیید شورای نگهبان، مصوبات مجلس به قانون منجر نخواهد شد. با این حال و برای اینکه روند تصویب و اجرای قوانین طولانی نشود و به قولی، کشور معطل نگردد، این اصلا صراحتاً اعلام کرده است، چنانچه شورای نگهبان حداکثر ظرف ده روز از تاریخ وصول مصوبه مجلس به این شورا، اقدام به بررسی، تأیید و یا بازگرداندن آن به مجلس ننماید، آن مصوبه قابل اجرا است.

 در همین خصوص، اصل 95 قانون اساسی نیز مقرر می‌دارد: «در مواردی که شورای نگبهان مدت ده روز  را برای رسیدگی و اظهار نظر نهایی کافی نداند، می‌تواند از مجلس شورای اسلامی حداکثر برای ده روز دیگر با ذکر دلیل خواستار تمدید وقت شود.» کاملاً آشکار است که اصل 95 قانون اساسی در راستای تکمیل اصل 94 آمده و مسأله‌ی مهمی که در آن مطرح شده است، بحث تمدید وقت ده روز شورای نگهبان برای بررسی مصوبات مجلس است. همچنین این اصل مقرر داشته که شورای نگهبان باید با ذکر دلیل خواستار تمدید وقت شود. آنچه بدیهی است، این اصول برای تمامی مصوبات مجلس لحاظ می‌شود و هیچ استثنائی نیز وجود ندارد.

15 مهرماه سال جاری، نمایندگان ملت با لایحه الحاق ایران به کنوانسیون مقابله با تأمین مالی تروریسم یا همان CFT موافقت کردند و بر اساس مقررات، آن را برای تأیید به شورای نگهبان ارسال نمودند. بنا به گفته، نجات‌الله ابراهیمیان، عضو حقوقدان شورای نگهبان، این موصبه مجلس در تاریخ 18 مهرماه در شورای نگهبان واصل شده است. بر اساس قانون اساسی، چنانچه شورای نگهبان در مهلت مقرر این مصوبه را بررسی نکرده باشد، مصوبه مجلس لازم الاجرا خواهد بود. از دیروز برخی از رسانه‌ها نیز به این مسأله اشاره کرده و حتی اعلام کرده‌اند که بر اساس قانون اساسی، cft باید اجرا شود. داتیکان برای اطلاع از روند بررسی این لایحه در شورای نگهبان، در تماس با عباسعلی کدخدایی سخنگوی این شورا مطلع شد که شورای نگهبان در موقع مقرر، ایرادات خود را به مجلس شورای اسلامی ارسال کرده است.

عباسعلی کدخدایی در این خصوص گفت: «شورای نگهبان نظر خود را در موقع مقرر به مجلس ارسال کرده است. بنده در این زمینه و برای اطلاع‌رسانی در توییتر اعلام کرده‌ام.» کدخدایی همچنین در خصوص نظر شورای نگهبان اظهار داشت: «شورای نگهبان ایراداتی به مصوبه مجلس وارد کرده و آن موارد را به مجلس ارسال نموده است.» متن توییتر عباسعلی کدخدایی در این زمینه بدین شرح است: «شورای نگهبان لایحه الحاق دولت جمهوری اسلامی ایران به کنوانسیون مبارزه با تأمین مالی تروریسم (CFT) را در جلسات متعدد خود مورد بررسی قرار داد و واجد ایرادات و ابهاماتی دانست. این نظر شامل موارد خلاف شرع، خلاف قانون اساسی و ابهام، در موعد مقرر برای مجلس شورای اسلامی ارسال شده است.»

  • منبع : www.datikan.com
  • بازدید : 243
کد امنیتی * CAPTCHA reload_32