رویدادهای حقوقی رویدادهای حقوقی

27 آبان 1397 , 09:55
نماینده مجلس: طرح انتقال آب خزر به سمنان غیرقانونی است

نماینده مجلس: طرح انتقال آب خزر به سمنان غیرقانونی است

سند توسعه آب سفارشی سمنان "فاقد وجاهت قانونی و کارشناسی" است

داتیکان: علی محمد شاعری، عضو هیئت رئیسه کمیسیون کشاورزی، آب و منابع طبیعی مجلس، انتقال آب خزر به سمنان را غیرقانونی دانست. او گفت مردم و مسئولان استان‌های شمالی کشور با این طرح به شدت مخالفند و اجازه انتقال آب خزر را نمی‌دهند زیرا انتقال آب خزر به سمنان فاجعه دریاچه ارومیه را تکرار می‌کند

علی محمد شاعری، عضو هیئت رئیسه کمیسیون کشاورزی، آب و منابع طبیعی مجلس روز شنبه ۱۶ نوامبر (۲۶ آبان ۹۷) در مصاحبه با خبرگزاری ایسنا اظهار نگرانی کرد که سند توسعه آب سفارشی سمنان "فاقد وجاهت قانونی و کارشناسی" است.

بحران آب در برخی از استان​‌های کشور از جمله سمنان و مرکزی تشدید شده است. برای حل این بحران مقامات به فکر انتقال آب دریای خزر هستند.

انتقال آب خزر به فلات مرکزی ایران به ویژه در دوره احمدی‌نژاد، رئیس جمهور سابق ایران بیشتر مطرح بوده و این طرح به "پروژه استراتژیک" او تبدیل شده بود. احمدی نژاد سال ۱۳۹۱ برای افتتاح این طرح به استان مازنداران سفر کرد. اکنون از زمان افتتاح این طرح شش سال می‌گذرد اما تشدید بحران آب به ویژه در استان سمنان باردیگر مسئولان را به فکر این پروژه انداخته است.

ایرج حیدریان، مدیرعامل شرکت آب منطقه‌ای استان سمنان روز سه شنبه ۱۳ نوامبر (۲۲ آبان ۹۷) در جلسه شورای اداری این استان گفت: «سند توسعه آب استان سمنان در جلسات شورای سازگاری با منابع آبی استان تهیه و تدوین و در جلسه شورای برنامه‌ریزی و توسعه استان ارائه شد و گزارش آن به وزیر نیرو نیز ابلاغ گردیده و نهایی شدن سند توسعه آب این استان عاملی شد که طرح‌های انتقال بین حوزه‌ای از جمله انتقال آب دریای خزر توجیه‌پذیری داشته باشد.»

اما رسانه‌ای شدن خبر طرح انتقال آب خزر به سمنان بلافاصله واکنش‌هایی برانگیخت.

علی محمد شاعری، عضو هیئت رئیسه کمیسیون کشاورزی، آب و منابع طبیعی مجلس درانتقاد از آن می‌گوید: «مسئولان استان سمنان می‌خواهند فضاسازی رسانه‌ای انجام دهند تا بحث انتقال آب خزر به سمنان را در میان اذهان مردم نهادینه کنند اما اجرای این پروژه با توجه به اثرات مخرب زیست‌محیطی که در پی دارد؛ غیرممکن است و مردم مازندران، گیلان و گلستان اجازه نمی‌دهند که فاجعه دریاچه ارومیه دوباره تکرار شود.»

عضو هیئت رئیسه کمیسیون کشاورزی، آب و منابع طبیعی مجلس با بیان اینکه سند توسعه آب سمنان هیچ گونه الزامی برای اجرای طرح انتقال آب خزر به سمنان ایجاد نمی کند، افزود: حتی اگر سند توسعه آب استان سمنان توسط مشاوران سفارشی تنظیم شود از نظر مجلس شورای اسلامی وجاهت قانونی ندارد و قطعا با مخالفت شدید مردم و مسئولان استان های شمالی کشور مواجه می‌شود و ما اجازه انتقال آب خزر را نمی‌دهیم.

شاعری تاکید کرد: تاکنون هیچ گونه ردیف اعتباری و بودجه ای برای طرح مطالعاتی و یا عملیات اجرایی پروژه انتقال آب دریای خزر به فلات مرکزی در مراجع رسمی و قانون گذاری کشور به تصویب نرسیده است.

وی با بیان اینکه شروع هر گونه عملیات اجرایی یا طرح مطالعاتی نیازمند پیش بینی و تصویب ردیف اعتباری قانونی است که تاکنون این اقدام صورت نگرفته و بودجه ای برای آن لحاظ نشده است، یادآور شد: شرکت آب منطقه ای سمنان برای هرگونه طرح مطالعاتی جهت انتقال آب دریای خزر به سمنان باید مجوزهای قانونی آن را از مجلس شورای اسلامی دریافت کند.

نماینده مردم بهشهر، نکا و گلوگاه در مجلس گفت: هر چند الزام آور نیست اما می توان بررسی طرح مطالعاتی انتقال آب خزر به سمنان را در دستور کار شرکت آب منطقهای مازندران قرار داد تا اثرات سوء انتقال آب خزر به فلات مرکزی ایران مورد بررسی و واکاوی دقیق علمی قرار گیرد و سپس مضررات اجرای این پروژه برای مردم بازگو شود.

شاعری اظهار کرد: شاید شرکت آب منطقه ای سمنان یکی از منابعی که به صورت ذهنی برای تامین نیاز آب استان سمنان متصور است و می تواند روی کاغذ آن را طراحی و برنامه ریزی کند فقط انتقال آب دریای خزر به فلات مرکزی باشد اما در عمل این اتفاق غیرممکن است و چنین اقدامی برای مردم و مسئولان شمال کشور وجاهت قانونی ندارد و اجازه اجرای این پروژه را نمی‌دهند چراکه غیرکارشناسی و مخرب برای محیط زیست است.

به نظر منتقدین شیرین کردن آب دریای خزر سبب شوری بیشتر در مناطقی می​‌شود که پمپاژهای آب را نصب کرده​‌اند و زیست‌گاه‌​های ماهیان خزر را مورد تهدید قرار می​‌دهند.

به باور عضو هیئت رئیسه کمیسیون کشاورزی، آب و منابع طبیعی مجلس «راه حل مشکل کم آبی فلات مرکزی کشور از طریق شیرین‌سازی و تامین آب از خلیج فارس و دریای عمان انجام می‌شود که این پروژه در حال اجرا است».

  • منبع : https://www.isna.ir
  • بازدید : 93
کد امنیتی * CAPTCHA reload_32