رویدادهای حقوقی رویدادهای حقوقی

10 آذر 1397 , 09:59
خانواده

خانواده "گل رحمان" که تحت شکنجه سیا در کابل کشته‌شد، با طرح دادخواستی در آمریکا خواستار بازگرداندن جنازه او شدند

سازمان سیا پذیرفت که نحوه مرگ گل رحمان " لکه سیاهی بر ترازنامه این سازمان بر جای گذاشته است

داتیکان: خانواده "گل رحمان" یک افغان که  در سال ۲۰۰۲ پس از تحمل سه هفته شکنجه های متعدد در یکی از زندان های مخفی سازمان سیا کشته شد، با طرح دادخواستی در دادگاه ایالتی واشنگتن خواستار شده اند که چه اتفاقی برای جنازه "گل رحمان" افتاده و در کجا مدفون شده است.

به گزارش دویچه وله، اتحادیه نیرومند آزادی‌های شهروندی آمریکا (ACLU) از طرف خانواده گل رحمان این شکایت را مطرح و از آن حمایت می کند. این اتحادیه  که از حقوق فردی و آزادی‌های تضمین شده در قانون اساسی آمریکا دفاع و حفاظت می کند، با استناد به "قانون آزادی دسترسی به اطلاعات" در آمریکا  خواسته است که  دادگاه  سازمان مرکزی اطلاعات آمریکا( سازمان سیا) را مجبور به پاسخگویی در این باره کرده و فاش سازد که بازپرسان  این سازمان با جنازه گل رحمان پس از کشتن او در ماه نوامبر سال ۲۰۰۲ چکار کرده اند؟

 آمریکا که "گل رحمان" به عنوان نیروی اسلامی مظنون شده بود، در ماه اکتبر سال ۲۰۰۲ و زمانی که همراه خانواده اش در یک کمپ مهاجرین در شهر پیشاور پاکستان زندگی می کرد، وی را  دستگیر کرد. "گل رحمان" سپس به یک بازداشتگاه مخفی سازمان سیا در نزدیکی کابل به نام "سالت پیت" انتقال داده شد. وی در این بازداشتگاه بیش از سه هفته تحت بازجویی و شکنجه های  سخت و متعدد قرار گرفت.

پس از آن، جنازه او در روز بیستم ماه نوامبر در سلول زندانش پیدا شد، در حالیکه شب قبل از آن را و در حالیکه هیچ لباسی به تن نداشته و دمای هوای زیر صفر بوده، سر کرده بود.

خبرگزاری فرانسه بر اساس مدارک قضایی ارائه شده  به دادگاه ایالتی واشنگتن می نویسد: "گل رحمان" طی سه هفته تحت بازپرسی و شدید ترین شکنجه های برنامه ریزی شده قرار داشت. بازپرسان او را از خواب و خوراک محروم کرده بودند. او را مجبور کرده بودند که دستنبد به دست و بدون لباس و کاملاً لخت در دمای نزدیک به صفر درجه در سلول باشد. بازپرسان و شکنجه گران به طور مرتب بر روی بدن وی آب سرد می پاشیدند تا سرانجام "گل رحمان" به دلیل  کاهش شدید دمای بدنش جان باخت.

مسئولین آمریکایی تا سال ۲۰١۴ میلادی خانواده "گل رحمان" را در جریان مرگ وی قرار ندادند. خبر مرگ "گل رحمان" پس از ارائه گزارش سنای آمریکا در سال ۲۰١۴  که به بررسی روش بازپرسی های غیر قانونی سازمان سیا پس از ١١ سپتامبر اختصاص یافته بود، رسماً  منتشر شد.

 پس از گزارش کنگره آمریکا، سازمان سیا پذیرفت که نحوه مرگ گل رحمان " لکه سیاهی بر ترازنامه این سازمان بر جای گذاشته است. لکه ای که به زودی پاک نخواهد شد."

"استیون واتت" نماینده حقوقی اتحادیه آزادی خواهان مدنی آمریکا که از سوی خانواده "گل رحمان" ، طرح شکایت کرده است، می گوید که عدم مسئولیت اداره سیا برای جنازه "گل رحمان" ، نشان دهنده ناکامی این اداره برای احترام به حقوق بنیادی انسانی است.

"واتت" می گوید:"احترام به این درخواست حداقلی می تواند به انتظار طولانی مدت خانواده "گل رحمان" ، از جمله مادرش، همسرش و سه فرزندش خاتمه بخشد.

به موازات این پرونده، اتحادیه آزادی‌های شهروندی آمریکا برای خارج کردن اطلاعات مربوط به این پرونده از شمول اسناد طبقه بندی شده، از دادگاه تقاضای استیناف کرده است. این اتحادیه می خواهد بداند که جینا هاسپل، مدیر کنونی سازمان سیاه در برنامه بازپرسی های غیر قانونی سازمان سیا چه نقشی را بازی کرده است.

  • منبع : https://www.dw.com
  • بازدید : 72
کد امنیتی * CAPTCHA reload_32