10 آذر 1397 , 11:49
وقتی که مجری تلوزیون تفاوت مصاحبه و مناظره را نمی‌داند!

وقتی که مجری تلوزیون تفاوت مصاحبه و مناظره را نمی‌داند!

بررسی رفتار مجری برنامه «من و شما» با «مسعود فراستی» در گفتگو با کامبیز نوروزی

داتیکان-فرود نودهی: شاید ما جزء معدود کشورهایی باشیم که تمامی افراد جامعه در تمامی زمینه‌ها متخصص و صاحب‌نظر هستند. این صاحب‌نظری در برخی حوزه‌ها از جمله سیاست، ورزش و سینما بیشتر از سایر بخش‌ها دیده می‌شود. بدون شک فرهنگ‌سازی و آموزش درست، بخش بزرگی از این عادت بد را اصلاح خواهد کرد. سؤال اساسی اینجاست که چه سازمان، نهاد و ارگانی وظیفه این آموزش و فرهنگ‌سازی را برعهده دارد؟ قاعدتاً بخش مهمی از این امر بر عهده‌ی رسانه‌ی ملی و صدا و سیماست. با این حال، امروزه صدا و سیما نه تنها در این امر مهم خوب عمل نمی‌کند بلکه با یک سرعت قابل توجّهی رو به افول است، به همین دلیل در سالیان اخیر بخش قابل توجّهی از مخاطبان خود را از دست داده است. به طور نمونه، آنچه دیروز در برنامه «من و شما» که از شبکه شما پخش می‌شد، رخ داد، بخشی از عملکرد صدا و سیما را نشان می‌دهد. جدال غیر حرفه‌ای مجری این برنامه «آرش ظلی‌پور» با مهمانش «مسعود فراستی» که از بزرگترین منتقدان سینمای ایران به شمار می‌رود، نه تنها بر مخاطب این برنامه نمی‌افزاید بلکه گواه این مدّعاست که رسانه ملی در امر آموزش و فرهنگ‌سازی نمره منفی گرفته است. داتیکان در گفتگو گو با کامبیز نوروزی، حقوقدان و فعال حوزه رسانه به بررسی اتفاقات روی داده در این برنامه می‌پردازد.

نوروزی در ابتدا به این مسأله اشاره کرد که اساساً طرح مواجه مجری برنامه «من و شما» با مهمان برنامه بسیار غیر حرفه‌ای و مغایر با شعون اخلاق مصاحبه بود. او در همین خصوص گفت: «اولاً مجریان باید تفاوت بین مصاحبه و مناظره را رعایت کنند. در یک مصاحبه مطبوعاتی و یک مصاحبه تلوزیونی، کسی که مصاحبه می‌کند باید خودش را در مقام مصاحبه‌گر ببیند نه مناظره‌گر. در این برنامه، مجری خودش را در مقام مناظره‌گر گذاشته بود که این نخستین خطای بزرگ مجری بود.»

این حقوقدان در ادامه افزود: «مسأله دیگر این است که باید احترام فرد مصاحبه‌ شونده رعایت شود. فرد مصاحبه‌شونده موظف نیست که روی صندلی مصاحبه بنشیند و وقتی می‌پذیرد باید احترام او هم رعایت شود. در مصاحبه از مصاحبه‌ شونده پرسش می‌شود و قرار نیست مصاحبه گیرنده با پاسخ‌های مصاحبه شونده اقناع شود. در واقع شخص مصاحبه‌گر فقط باید سؤال خودش را بپرسد و درک از مصاحبه در اختیار مخاطب است. اصل بی‌طرفی در مصاحبه اقتضا می‌کند که مصاحبه‌گر حتی اگر مواضعش مخالف مصاحبه شونده است با او به مباحثه نپردازد. از طرفی دیگر باید به این مسأله توجه شود که مصاحبه‌های کارشناسی یک بحث نظری است.  گاهی اوقات مصاحبه با یک مقام اجرایی است که مصاحبه‌گر به دنبال افشای چیزی از مصاحبه شونده است و به دنبال پیگیری مطالبات مردم برمی‌آید. ولی در مصاحبه کارشناسی، مصاحبه شونده دیدگاه خودش را عرضه می‌کند و مصاحبه‌گر مجاز نیست که نظر خودش را به مصاحبه شونده تحمیل کند. این‌ها بعضی مواردی است که در اخلاق روزنامه‌نگاری و حرفه‌ی اجرا باید رعایت شود.»

کامبیز نوروزی در ادامه به اتفاقات رخ داده در برنامه «من و شما» پرداخت و در خصوص رفتار مجری این برنامه گفت: «در این برنامه متاسفانه مجری غیر حرفه‌ای عمل کرد و رفتارش توهین آمیز بود. در واقع مجری به شکل بسیار تهاجمی با مصاحبه شونده گفتگو کرد و تلاش داشت که نظر خودش را تحمیل کند و مصاحبه را با مناظره اشتباه گرفته بود. در واقع باید گفت که مجری عصبانی بود و به نظر می‌رسید که چندان سطح اطلاعاتش کافی نیست. به طور مثال، مجری در بخشی از صحبت‌های خود از واژه گفتمان استفاده کرد. این در حالی است که اساساً گفتگو با گفتمان متفاوت است و وقتی یک مجری تلوزیون این اشتباه را انجام می‌دهد نشان از دانش پایین وی است.»

این حقوقدان در ادامه به تفاوت گفتگو با گفتمان پرداخت و در این زمینه گفت: «گفتگو معادل فارسی کلمه دیالوگ است و گفتمان معادل کلمه «Discuss» است. شاید مردم عادی این اشتباه را داشته باشند که اشکالی هم ندارد ولی مجری تلوزیون نباید این اشتباه را مرتکب شود.» نوروزی در پایان گفت: «متاسفانه تلوزیون همچنان که در بسیاری از موارد دچار ضعف و عقب ماندگی است، در این مسائل نیز رو به عقب حرکت می‌کند. به نظر بنده، این مجری شایسته آن است که به دلیل نقض شدید اخلاق حرفه‌ای، از سوی تلوزیون با برخورد تنبیهی مواجه شود.»  

 

 

  • منبع : www.datikan.com
  • بازدید : 320
کد امنیتی * CAPTCHA reload_32