رویدادهای حقوقی رویدادهای حقوقی

10 آذر 1397 , 12:24
رونمایی از سامانه نشست‌های قضایی دادگستری‌های کشور

رونمایی از سامانه نشست‌های قضایی دادگستری‌های کشور

سامانه نشست‌های قضایی دادگستری‌های کشور صبح امروز رونمایی شد. قضات و سایر حقوقدانان می‌توانند با ورود به این سامانه ضمن بررسی دیدگاه قضات درخصوص مسائل مختل، درباره آنها اظهارنظر کنند.  

داتیکان: سامانه نشست‌های قضایی دادگستری‌های کشور صبح امروز رونمایی شد. قضات و سایر حقوقدانان می‌توانند با ورود به این سامانه ضمن بررسی دیدگاه قضات درخصوص مسائل مختل، درباره آنها اظهارنظر کنند.


به گزارش داتیکان به نقل از خبرنگار قضایی خبرگزاری تسنیم ، حجت‌الاسلام امینی معاون منابع انسانی قوه‌قضاییه در مراسم رونمایی از سامانه نشست های قضایی دادگستری های سراسر کشور اظهار کرد: این سامانه وسیله‌ای است برای دیدن آرای علمی این نشست‌ها که قبل از انتشار به تایید قضات دیوان عالی می‌رسد. دسترسی به این سامانه به معنی دسترسی به حاصل اندیشه‌های قضات است و در فاز بعدی سایر حقوق‌دانان هم می‌توانند درباره آنها اظهارنظر کنند و مسائل گوناگون دارای اهمیت برای محاکم کشور مورد اشتراک و گفت و گو قرار می‌گیرد.

وی ادامه داد: تاکنون 4 هزار نشست بارگزاری شده است که 2 هزار عنوان آن به تایید دیوان رسیده است. پیش از این کار مشابهی درخصوص خود آرای قضایی انجام شده است هرچه بتوانیم دسترسی وکلا و اعضای هیأت علمی را به این سامانه آسان کنیم به ارتقای جامعه حقوقی کمک خواهیم کرد. اختلاف نظر بر روی استنباط از قوانین، تطبیق آنها بر موضوعات از جمله مسائل مطرح در این جلسات است که سبب همگرایی در جامعه حقوقی و تشریک مساعی است.

امینی گفت: در موادی از قانون آیین دادرسی، ارجاع به میانجی‌گری یا موسسات میانجی‌گری و شورای حل اختلاف پیش بینی شده است. از ششم آذر ثبت نام شروع شده که 5 هزار نفر ثبت نام کردند که در صورت قبولی در اختبار به آنها موافقت اصولی داده می شود. فعالیت آنها برای صلح و سازش و خروج پرونده‌های قضایی در میانه راه از روند رسیدگی موثر خواهد بود.

معاون منابع انسانی قوه‌قضاییه در پاسخ به سوال خبرنگار تسنیم درباره جذب قاضی گفت: سالی 800 تا هزار قاضی در مجموع جذب اختصاصی و عمومی جذب می‌شوند. هیچ کدام از این نوع جذب‌ها سهمیه خاصی ندارد و هرکس از این دو طریق بتواند ابلاغ قضایی بگیرد جذب خواهد شد.

 

  • منبع : https://www.tasnimnews.com
  • بازدید : 109
کد امنیتی * CAPTCHA reload_32