19 آذر 1397 , 15:04
دکتر حسین‌آبادی: کانون وکلا تمام تلاش خود را برای حمایت از وکلای بازداشتی  می‌کند

دکتر حسین‌آبادی: کانون وکلا تمام تلاش خود را برای حمایت از وکلای بازداشتی می‌کند

5 سال حبس در انتظار  آرش کیخسروی و قاسم شعله سعدی

داتیکان: شعبه 15 دادگاه انقلاب تهران، رای بدوی خود را در مورد آرش کیخسروی و قاسم شعله سعدی اعلام کرد و از قرار معلوم این دو وکیل کانون وکلای دادگستری هرکدام به 5 سال حبس محکوم شدند.

بنابر گزارشات منتشر شده در خبرگزاری‌ها اتهام این دو وکیل از سوی قاضی شعبه 15 دادگاه انقلاب،  اجتماع و تبانی علیه امنیت ملی بوده است. نخستین سوالی که در ذهن متبادر می‌شود این است که آیا فعل این اشخاص واقعا مصداق اجتماع و تبانی علیه امنیت ملی بوده است یا خیر؟

با فرض این‌که رفتار این دو وکیل که خود آگاه به قوانین موضوعه ایران هستند، درست  نبوده باشد با این‌حال به نظر می‌رسد، مجازات 5 سال حبس برای آن‌ دو به دور از انصاف است، فرض کنیم این دو شخص اعتراضاتشان از این هم شدت بالاتری داشت، مگر تعریف آزادی بیان که در قانون اساسی نیز از آن حمایت شده است، این نیست که هرکسی برای ابراز عقایدش آزاد است؟

داتیکان در گفتگویی با دکتر امیر حسین‌آبادی رئیس سابق کانون وکلای مرکز و عضو فعلی هیات مدیره این کانون به بررسی این مساله می‌پردازد.

عضو هیات‌مدیره کانون وکلا در خصوص قانونی بودن این حکم اظهار داشت: «این‌که حکم قانونی است یا نه مستلزم این است که مدارک را ببینیم.»

وی در خصوص واکنش کانون وکلا به این مساله گفت: «بنده این موضوع را فردا در جلسه هیأت مدیره مطرح می‌کنم. اگر دلایل کافی نباشد و حکم بر خلاف قانون صادر شده باشد در دادگاه تجدید نظر اعتراض می‌شود. باید جزئیات را ببینیم و با وکیل این دو بزرگوار صحبت کنیم.»

این وکیل دادگستری در خصوص حمایت کانون از اعضایش عنوان داشت: «انچه که مسلم است کانون برای همه وکلا موضع گیری خواهد کرد. وکیلی که در مقام وظیفه وکالتی در تعقیب قرار گیرد، تا جایی که امکان بوده کانون سعی کرده حمایت کند. ولی در این مورد خاص نمی‌دانیم که استدلال دادگاه چه بوده و در چه مواردی بوده است.»

وی افزود: «برای هر کسی که سابقه محکومیت ندارد، دادگاه حداکثر را در نظر نمی‌گیرد ولی در این مورد شرایط متفاوت است.»

 حسین‌آبادی در خصوص میزان محکومیت این دو وکیل به این نکته اشاره کرد که: «شخصیت متهم می‌تواند در میزان حداکثر و حداقل مجازات تاثیر بگذارد»

وی با بیان این‌که کانون تمام تلاش خود را در این خصوص به کار می‌گیرد گفت: «باید ببینیم که امکان چه اقدامی وجود دارد. این مسئله فردا در جلسه هیأت مدیره مطرح خواهد شد. به طور مثال در خصوص آقای عبدالفتاح سلطانی، کانون تلاش خود را کرد و در نهایت موفق هم شد.»

  • منبع : www.datikan.com
  • بازدید : 268
کد امنیتی * CAPTCHA reload_32