26 آذر 1397 , 17:43
آقای نماینده، شما خدمتکار مردم هستید نه مردم خدمتکار شما!

آقای نماینده، شما خدمتکار مردم هستید نه مردم خدمتکار شما!

بررسی رفتار توهین آمیز نماینده مردم سراوان در گفتگو با بهمن کشاورز

داتیکان: امروز فیلمی از نماینده مردم سراوان در مجلس شورای اسلامی منتشر شد که شاید تعریف همه ما را از نمایندگی و رأی دادن تغییر دهد. آنچه همواره از سوی نمایندگان مجلس در کارزار انتخابات و حتی در دوران تصدی نمایندگی، مطرح می‌شود این است که نمایندگان مجلس، خدمت گزار مردم هستند و همواره در مسیر خدمتگزاری قدم بر می‌دارند. جملاتی که از سوی نماینده مردم سراوان در این فیلم که به نظر در یک مکان عمومی و علیه کارمند و حتی مردمی که به وی رأی داده‌اند، زده شده است؛ تعریف نمایندگی را دچار تغییر کرده است. آنچه در این فیلم دیده می‌شود علاوه بر توهین‌های مکرر نماینده مجلس به شخص کارمند و مردم منطقه‌ای که به وی رأی داده‌اند، نشان از نگاه کاملاً ارباب-رعیتی وی به تمامی مردم است. انگار تمامی مردم در هر جایگاهی که هستند، به نوعی باید گوش به فرمان فرامین وی باشند. ماجرا از این قرار است که نماینده مردم سراوان در یک مکان عمومی به دنبال این بوده است که به مکانی که ورود به آن به جز برای کارکنان آنجا ممنوع بوده است، ورود کند. کارمند آن مجموعه نیز این عمل را غیر قانونی دانسته و به نماینده گوشزد می‌کند که ما از شما دستور نمی‌گیریم. ولی در ادامه این نماینده مجلس عصبانی شده و در بحث با کارمند از این عبارات استفاده می‌کند: «.... می‌خوری از من دستور نگیری»، «تو غلط می‌کنی از من دستور نگیری»، «مردک عوضی»، «پررو»، «خاک بر سرش شود» (منظور کشوری است که وی نماینده آن شده است).

داتیکان در گفتگو با بهمن کشاور، حقوقدان و وکیل دادگستری به بررسی این مسأله می‌پردازد که اساساً چنین برخوردی از سوی نماینده مجلس چه عواقبی دارد و به چه طریقی می‌توان علیه وی اقدام قانونی انجام داد.

کشاورز در ابتدا به این مسأله اشاره کرد که این فیلم و این برخورد در بدو امر باید در کمیسیون نظارت بر رفتار نمایندگان مطرح شود. وی در ادامه گفت: «چنانچه این کمیسیون رفتار صورت گرفته از سوی نماینده را جرم مسلم بداند، پرونده را به قوه قضائیه ارسال خواهد کرد.»

این وکیل دادگستری در ادامه افزود: «آنچه مسلم است، رفتار این نماینده مجلس غیر قانونی است و بعد از پایان دوران نمایندگی قابل پیگیری کیفری است. علاوه بر این، در دوره بعد هم این امکان وجود دارد که صلاحیتش تأیید نشود و اگر هم تأیید شود، بعید می‌دانم بتواند رأی بیاورد. علاوه بر این باید مد نظر قرار داد که به کار بردن الفاظ موهونه قابل تعقیب است و همچنین از منظر رفتار حرفه‌ای نمایندگی نیز چنین شخصی شایستگی نمایندگی ملت را ندارد.»

این وکیل دادگستری در ادامه و در پاسخ به سؤال خبرنگار داتیکان در این خصوص که آیا دادستانی هم می‌تواند به رفتار این نماینده ورود کند یا خیر؟ پاسخ داد: «با توجه به اینکه رفتار نماینده مجلس مصداق توهین است، توهین نیازمند شاکی خصوصی است. حال این شاکی خصوصی می‌تواند همان مخاطب باشد و کسانی که در آنجا حضور داشته‌اند و هم احتمالاً کسانی که به این نفر رأی داده‌اند. در واقع این افراد می‌توانند علیه این نماینده مجلس در دادگاه شکایت کنند.  با این وجود، من تصور نمی‌کنم در این زمینه جرم عمومی صورت گرفته باشد. الفاظ موهونه خطاب به شخص خاصی است و نسبت به افراد قابل شمارش و در یک محدوده جغرافیایی مشخص استفاده شده است.»

کشاورز در ادامه به مجازات توهین در قانون مجازات اسلامی اشاره کرد و در این خصوص گفت: «بدون شک رفتار این نماینده مجلس، مصداق توهین است و مجازات توهین نیز در قانون مجازات اسلامی روشن و مشخص است.»

لازم به ذکر است که ماده 608 قانون مجازات اسلامی، بخش تعزیرات در این خصوص مقرر می‌دارد: «توهين به افراد از قبيل فحاشي واستعمال الفاظ ركيك چنانچه موجب حد قذف نباشد به مجازات شلاق تا ( 74 ) ضربه و يا پنجاه هزار تا يك ميليون ريال جزاي نقدي خواهد بود.»

کشاورز در پایان گفت: «چنانچه محلی که این اتفاق افتاده است یک مکان دولتی باشد و شخصی که مورد توهین قرار گرفته است، کارمند دولت باشد، توهین به مأمور دولت به سبب انجام وظیفه نیز شامل حال نماینده مجلس خواهد شد و این جرم غیر قابل گذشت است و هم جنبه عمومی دارد.»

 

  • منبع : www.datikan.com
  • بازدید : 450
کد امنیتی * CAPTCHA reload_32