28 آذر 1397 , 13:02
از ماست که بر ماست!

از ماست که بر ماست!

نعمت احمدی: آیا ادب و نزاکت یک نماینده این است؟ من به صراحت می‌گویم این عمل خلاف شان نماینده مجلس است.

داتیکان: نماینده مجلس شورای اسلامی ادعا کرده برای پیگیری درخواستی از رئیس گمرک برای بهبود وضعیت زیرساخت‌های گمرک سراوان به آنجا رفته بوده است، حتی در صورت صدق این ادعا آیا باز ایشان حق دارند از چنین الفاظ رکیکی استفاده کنند؟ متاسفانه بعد از این اتفاق شاهد آن بودیم که این نماینده مجلس به جای عذرخواهی از مردم با طلبکاری خواستار استیضاح وزیر اقتصاد و عزل رئیس گمرک و حراست گمرک شدند. گویی نمایندگان مجلس خود را همچون صنف و گروهی دیده‌اند که باید از حقوق خود دفاع کنند در حالیکه وظیفه اولیه آن‌ها حراست از حقوق مردمی است که به آن‌ها رای داده‌اند. امروز نیز فیلمی از جلسه غیر علنی دیروز مجلس در رسانه‌ها منتشر شد که در آن، لحن گفتمان این آقای نماینده بسیار تند و بچگانه بود. این نماینده به شیوه بسیار زننده‌ای سعی بر ترساندن دیگر نمایندگان دارد و در سخنانش بر این تاکید می‌کند که اگر برخوردی قاطع با وزیر و مسئولان گمرک انجام نشود، عاقبتی همانند خودش برای دیگر نمایندگان نیز اتفاق می‌افتد. در بخش دیگری از صحبت‌های این نماینده در جلسه غیرعلنی دیروز، وی عملاً وزیر را تهدید می‌کند که در صورت عدم عزل رئیس گمرک و کارمند مورد نظر، اقدام به استیضاح وی نموده و در غیر این صورت از سمت نمایندگی استعفا خواهد نمود و به تدریس مشغول خواهد شد. با این حال از نمایندگان محترم مجلس بعید به نظر می‌رسد که صحبت هایی چنین عوامانه بر آن‌ها تاثیر بگذارد.

داتیکان در این خصوص طی گزارشی در گفتگو با نعمت احمدی به بررسی زوایای حقوقی این مساله پرداخت.

این وکیل دادگستری صحبت‌های خود را با اشاره به یک ضرب المثل آغاز کرد :«می‌گن اگر به طرف آستر لباس دادی، رویه لباس هم بده. این شده قصه نماینده حتاکی که در شرایط کنونی به مجلس راه پیدا کرده است. من نمی‌دانم ایشان چند دوره نماینده بوده و اینکه چه جایگاهی در میان نمایندگان استان سیستان و بلوچستان دارد. با توجه به مصاحبه اخیر نماینده خاش آقای کرد که از دوستان این نماینده است و گفته چهل امضا برای استیضاح وزیر اقتصاد جمع شده است، با اظهار تاسف فقط می‌توانم بگویم بدا به حال ما.»

وی در خصوص جرم ارتکابی توسط این نماینده مجلس افزود :«توهین به مامور دولت در حین خدمت از جرایمی است که گذشت شاکی خصوصی تاثیری در گذشت جرم ندارد، یک جرم غیر قابل گذشت اتفاق افتاده که نه نیاز به شاهد دارد و نه نیاز به مدرک.»

این وکیل دادگستری عنوان داشت :«یک رسانه‌ای به اسم فضای مجازی متولد شده است و هر شهروند یک خبرنگار است. یک شهروندی شاهد بوده و تخلف این نماینده را دیده و ضبط کرده است.»

احمدی در خصوص مرجع صالح برای رسیدگی به پرونده این نماینده متخلف گفت :«این مورد از صلاحیت دادستان منطقه خارج است و در صلاحیت دادستان و دادگاه انقلاب تهران است. اگر نماینده مجلس، وزرا و معاونین رئیس جمهور، جرمی مرتکب شوند در محل رسیدگی نمی‌شود بلکه محل رسیدگی آن تهران است.»

این حقوقدان در ادامه در خصوص ورود مدعی العموم به این نکته اشاره کرد که: «دادستان تهران باید ورود کند و حتی اگر آقای کارمند گذشت کند، باز جرم به نوبه خود باقی است. همین انتشار شدن کلیپ در فضای عمومی به نوعی درخواست از دادستان تهران است. ایشان به کارمند توهین نکرده و بلکه به مجلس توهین کرده است. مجلسی که به فرموده حضرت امام ، عصاره ملت است.»

ایشان در پاسخ به این مساله که آیا این نماینده تعلیق می‌شود یا خیر عنوان داشت :«من به دوره بعدی نمایندگی این شخص کار ندارم. مگر خانم مینو خالقی تخلفش بعد از تایید انتخابات اصفهان نبود؟ با مینو خالقی چه برخوردی شد؟ در خصوص این مورد، به باور من، چند نهاد و شخص حقوقی باید ورود کنند:  نخست شورای نگهبان، دوم هیأت نظارت بر تخلفات مجلس، مجلس باید ورود پیدا کند و نیازی به شکایت هم نیست چونکه جرم رخ داده جنبه عمومی دارد. و سوم دادستان تهران نیز باید به پرونده ورود کند»

وی در خصوص این که جرم مشهود اتفاق افتاده یا خیر به این نکته اشاره کرد که :«ما یک جرمی داریم تحت عنوان جرم مشهود. در جرم مشهود به پلیس که ضابط دادگستری است می‌گوییم که قبل از اینکه از مقام قضایی برای شروع به رسیدگی دستور داشته باشی، حق ورود داری چون جرم در مرعا و منظر اتفاق افتاده و بالطبع نیازی به اعلام جرم نیست.»

احمدی در خصوص نوع واکنش مجلس به این اتفاق گفت: «در حال حاضر چند میلیون کاربر این کلیپ را دیده‌اند و مردم منتظرند که چه برخوردی با این نماینده می‌شود؟ اقدام نمایندگان در جمع آوردی امضا برای استیضاح وزیر اقتصاد بسیار عجیب است. واقعا این عمل، نمک پاشیدن بر زخم مردم است. انشالله که این نیست ولی این 40 نفر که امضا کرده‌اند لابد همین رفتار را در حوزه نمایندگیشان دارند. مردم باید لیست این 40 نفر را داشته باشند و ببینید که این نمایندگان چه کسانی هستند که چنین ادبیاتی دارند، انقدر اخلاق نمایندگی افول کرده که نماینده یک شهر باید اینگونه برخورد کند؟»

وی در خصوص ادعای نماینده مذکور که گفته فیلم را تقطیع کردند و کارمند در ابتدا به من توهین کرده است گفت: «فرض محال که چنین حادثه‌ای اتفاق افتاده باشد، آیا ادب، نزاکت یک نماینده این است؟ من به صراحت می‌گویم این عمل خلاف شان نماینده مجلس است. در زمان شاه مد شده بود، هر کسی را که می‌خواستند اذیت کنند می‌گفتند به اعلی حضرت توهین کرده و فحش داده؟ این مسائل نخ نما شده که بگویی به روحانیت و تسنن توهین شده است.»

  • منبع : www.datikan.com
  • بازدید : 271
کد امنیتی * CAPTCHA reload_32