17 دی 1397 , 12:41
نعمت احمدی:مگر می‌شود شخصی به وزیر اطلاعات نامه بنویسد که در زندان مورد شکنجه قرار گرفته ولی پس از آن ادعای خود را تکذیب کند!

نعمت احمدی:مگر می‌شود شخصی به وزیر اطلاعات نامه بنویسد که در زندان مورد شکنجه قرار گرفته ولی پس از آن ادعای خود را تکذیب کند!

بررسی ماجرای شکنجه اسماعیل بخشی در زندان، در گفتگو با نعمت احمدی

داتیکان: ادعای «اسماعیل بخشی» یکی از کارگران نیشکر هفت تپه، مبنی بر اینکه در زندان مورد شکنجه قرار گرفته است، در چند روز اخیر نه تنها به تیتر اول اکثر خبرگزاری‌ها و روزنامه‌ها تبدیل شده است بلکه از اشخاص حقیقی و حقوقی گرفته تا مجلس، وزارت اطلاعات و برخی سازمان‌های دیگر نیز نسبت به این سخنان واکنش نشان دادند. اسماعیل بخشی که در جریان اعتراضات کارگران نیشکر هفت تپه به خاطر عدم پرداخت حقوقشان، چندی پیش دستگیر شده بود و البته بیش از سه هفته از آزادی وی نیز می‌گذرد، چند روز قبل در یکی از شبکه‌های مجازی اعلام کرد که در زندان مورد شکنجه قرار گرفته است. پس از این ادعا بود که واکنش‌ها نسبت به آن آغاز شد. در این خصوص، برخی از جمله رئیس دادگستری شهرستان شوش و استاندار خوزستان این ادعا را تکذیب کردند و از سوی دیگر، علی مطهری نماینده مجلس نیز نسبت به آن واکنش نشان داد و اعلام کرد باید در این زمینه بررسی دقیق‌تری انجام شود. ماجرا تا بدانجا پیش رفت که محسنی اژه‌ای نیز در نشست خبری دیروز خود اعلام کرد که چنانچه شکایتی در دستگاه قضا مطرح شود، ما به آن رسیدگی خواهیم نمود.

آنچه مسلم است، در چند سال اخیر متأسفانه شاهد چنین رفتارهایی در زندان‌ها بوده‌ایم. از زندان کهریزک و اتفاقاتی که در آنجا رخ داد که سرانجام به محکومیت قاضی مرتضوی دادستان وقت تهران شد، گرفته تا شکنجه ستار بهشتی در زندان که به گفته برخی همین شکنجه‌ها منجر به کشته شدن وی شد. در خصوص شکنجه افراد در زندان‌ها، اصل سی‌ و هشت قانون اساسی صراحتاً مقرر می‌دارد: «هرگونه شکنجه برای گرفتن اقرار و یا کسب اطلاع ممنوع است. اجبار شخص به شهادت، اقرار یا سوگند، مجاز نیست و چنین شهادت و اقرار و سوگندی فاقد ارزش و اعتبار است. متخلف از این اصل طبق قانون مجازات می‌شود.» داتیکان در گفتگو با نعمت احمدی به بررسی زوایای حقوقی این پرونده می‌پردازد.

احمدی در ابتدا با مهم ارزیابی کردن پرونده اسماعیل بخشی گفت: «به نظر بنده ماجرای اسماعیل بخشی بسیار مهم است. مگر می‌شود شخصی به وزیر اطلاعات نامه بنویسد و اعلام کند که در زندان مورد شکنجه قرار گرفته ولی پس از آن ادعای خود را تکذیب کند. به نظر من باید پرینت تماس‌های وی را بگیرند تا مشخص شود چه کسانی به وی فشار آورده‌اند.»

این وکیل دادگستری در ادامه اظهار داشت: «متأسفانه در این زمینه ما در گذشته هم مواردی داشته‌ایم. هم در زندان کهریزک شاهد شکنجه زندانیان بوده و هم در پرونده ستار بهشتی، به نظر می‌رسد این مسأله وجود داشته است. باید یک بار برای همیشه این موضوع حل شود.»  

احمدی در ادامه به وجود قوانین متعدد در خصوص منع شکنجه در زندان‌ها اشاره کرد و در این خصوص گفت: «هم در قانون اساسی به این مسأله اشاره شده است که شکنجه ممنوع است. حتی در این زمینه هم آیت‌الله بهشتی و هم آیت‌الله منتظری در زمان تدوین قانون اساسی، اعلام کرده بودند که حتی نباید تلنگر هم به متهم وارد شود چه برسد به اینکه برای گرفتن اقرار متهم را شکنجه کنیم.»  

نعمت احمدی در ادامه افزود: «قانون حفظ حقوق شهروندی هم در همین خصوص تصویب شده است. نوع برخورد با متهم همیشه مساله ساز بوده است. در سال 62 امام فرمان 8 ماده‌ای برای همین موضوع صادر کردند و مقام معظم رهبری نیز در این خصوص فرمان دادند و حتی در ماجرای زندان کهریزک ایشان مستقیماً دستور بررسی دادند.»

احمدی در پایان گفت: «من معتقدم اگر این مساله را جدی بگیریم دیگر حوادث بدی مانند ستار بهشتی نخواهیم داشت و آبروی نظام هم حفظ خواهد شد. به نظر بنده نباید منتظر تکذیب باشیم و باید بررسی دقیقی انجام شود تا یک بار برای همیشه این مسأله پایان یابد.»

 

  • منبع : www.datikan.com
  • بازدید : 183
کد امنیتی * CAPTCHA reload_32