رویدادهای حقوقی رویدادهای حقوقی

5 اسفند 1397 , 10:58
آیا «نرخ دیه 98» میلیاردی می‌شود؟

آیا «نرخ دیه 98» میلیاردی می‌شود؟

افزایش قیمت هر نفر شتر در سال جاری، این نگرانی را ایجاد می‌کند که احتساب نرخ دیه براساس قیمت پایه "شتر" نرخ دیه را به مرز یک میلیارد برساند.

داتیکان: افزایش قیمت هر نفر شتر در سال جاری، این نگرانی را ایجاد می‌کند که احتساب نرخ دیه براساس قیمت پایه "شتر" نرخ دیه را به مرز یک میلیارد برساند.

به گزارش داتیکان به نقل از تسنیم، رئیس قوه‌ قضاییه در اسفند سال 96 نرخ دیه سال 97 را به مبلغ  231 میلیون تومان در ماه‌های غیر حرام تعیین و ابلاغ کرد.

نرخ دیه مصوب امسال بر اساس قیمت یک‌ میلیون و 200 هزار تومانی هر نفر شتر تعیین شده بود و حالا که قیمت شتر به رقمی حدود 7 میلیون تومان رسیده و نسبت به سال گذشته افزایشی حدود 6 برابری را تجربه کرده است،‌ باید دید متولیان تعیین نرخ دیه برای سال 98 چه راهکاری برای این وضعیت می‌اندیشند.

در حالت اول و پیش‌فرض، باید احتمال تعیین نرخ دیه بالای یک میلیارد تومان را داد که تصویب آن باعث افزایش تعداد زندانیان دیه و ماندگاری آنها در زندان‌ها به دلیل ناتوانی در پرداخت دیه باشیم و این موضوع درباره کسانی که به دلایل خاص مانند قطع نخاع محکوم به پرداخت دیه هستند، وخیم‌تر می‌شود.

در حالت دوم هم باید منتظر خروجی جلسات تصمیم‌گیری مسئولان ماند که آیا ملاک تعرفه‌گذاری تغییر می‌کند یا نرخی ثابت برای دیه تعیین می‌شود؟ اما چیزی که قطعی به نظر می‌رسد این است که با توجه به افزایش شدید قیمت گوشت در سال جاری، تعیین نرخ دیه براساس تعداد شتر، گاو و گوسفند منتفی خواهد بود.

لازم به ذکر است که تماس خبرنگار تسنیم با تعدادی از فروشندگان شتر حاکی است که قیمت شتر زنده در حال حاضر بسته به وزن آن بین 600 میلیون تا یک میلیارد تومان متغیر است.

 

  • منبع : https://www.tasnimnews.com
  • بازدید : 100
کد امنیتی * CAPTCHA reload_32

اخبار مرتبط