رویدادهای حقوقی رویدادهای حقوقی

24 فروردین 1398 , 11:24
پای شیخ‌الاسلام چگونه به پتروشیمی باز شد؟

پای شیخ‌الاسلام چگونه به پتروشیمی باز شد؟

متهم ردیف اول پرونده پتروشیمی و مدیرعامل سابق شرکت بازرگانی پتروشیمی، درباره نحوه آشنایی خود با مرجان شیخ‌الاسلام آل آقا و تشکیل شرکت دنیز و هترا تجارت توضیح داد.  

داتیکان: متهم ردیف اول پرونده پتروشیمی و مدیرعامل سابق شرکت بازرگانی پتروشیمی، درباره نحوه آشنایی خود با مرجان شیخ‌الاسلام آل آقا و تشکیل شرکت دنیز و هترا تجارت توضیح داد.

به گزارش داتیکان به نقل از خبرنگار قضایی خبرگزاری تسنیم، رضا حمزه‌لو در چهارمین جلسه محاکمه متهمان پرونده پتروشیمی در شعبه سوم دادگاه ویژه مفاسد اقتصادی به ریاست قاضی مسعودی مقام با حضور در جایگاه اظهار کرد: در سال 85 از طریق اتاق بازرگانی و صنایع و معادن یک فراخوان همکاری برای تشکیل شرکتی که بتواند در رابطه با اصل 144 توانایی داشته باشد صادر شد.

وی افزود: 126 شخصیت حقیقی و حقوقی توانستند شرکتی با نام شرکت سرمایه‌گذاری ایران تأسیس کنند و تمام این مجموعه خصوصی بودند و بانک‌های خصوصی، شرکت‌های بیمه و تجار بزرگ حضور داشتند. این شرکت در دی سال 85 ثبت قانونی شد و بنده از ابتدای سال 86 به انتخاب اعضای هیئت مدیره ، مدیرعامل آن شدم. هدف از تشکیل این شرکت، سرمایه گذاری در صدر اصل 144 بود. این شرکت سرمایه‌گذاری خرد بخش خصوصی را در احداث واحدهای جدید هدفمند می‌کرد. شرکت سرمایه گذاری ایران شروع به معرفی خود در بخش تجاری در امور مختلف از جمله هلدینگ ساختمان، هلدینگ انرژی و نفت و توریست کرد.

حمزه‌لو ادامه داد: گروه‌های مختلف سرمایه‌گذاری به شرکت سرمایه‌گذاری ایران مراجعه می‌کردند. یکی از مجموعه‌ها که به این شرکت مراجعه کرد مرجان شیخ الاسلام همراه با همسرش بود و زمینه فعالیت آنها بخش فرهنگی و تجاری بود. در بخش فرهنگی آنها دارای یک خبرگزاری بودند و تخصصی در حوزه IT داشتند.

مدیرعامل سابق شرکت بازرگانی پتروشیمی گفت: در شرکت سرپایه‌گذاری ایران، بخش IT وجود داشت و ما در بحث فرهنگی و تجاری همکاری خود را با خانم شیخ‌الاسلام آغاز کردیم و حاصل این همکاری منجر به تشکیل شرکت هترا و دنیز شد.

حمزه‌لو توضیح داد: با توجه به تجارب فرهنگی شیخ الاسلام، وی وارد کار تجارت چاپ و کاغذ شد. شیخ الاسلام چهره شناخته شده‌ و حتی از فیلتر شورای نگهبان رد شده بود و به عنوان کارشناس در مجلس و کمیسیون فرهنگی شرکت می کرد و فرد محجبه‌ای بود. شیخ‌الاسلام از شخصیتی معتقد به نظام و محجبه برخوردار بود و ما هم در مدت همکاری با ایشان چیزی جز این ندیدیم.

وی در خصوص علت تشکیل شرکت دنیز گفت: زمانی دنیز را ثبت کردیم که با تحریم مواجه شدیم؛ تا قبل از آن می‌توانستیم راحت پول را انتقال داده و خریدمان را انجام دهیم. شرکت دنیز وظیفه انتقال پول را برای هترا ایفا می‌کرد. این کار تا پایان دوره‌ای که من در شرکت بازرگانی بودم ادامه پیدا کرد و بعد از آن از سال 90 هم از هترا و هم از دنیز خارج شدم و دیگر ارتباطی با خانم شیخ‌الاسلام نداشتم تا سال گذشته که بحث دادگاه پیش آمد و من احتیاج به مدارکی داشتم که نهادهای داخلی از دادن آن به من امتناع می‌کردند.

متهم ردیف اول در پاسخ به این سوال قاضی که پرسید چه سالی فعالیت شما شروع شد؟ گفت: ما در سال 86 فعالیت فرهنگی و از سال 88 فعالیت تجاری مشترک خود را آغاز کردیم. شیخ‌الاسلام در شرکت هترا مدیرعامل و در شرکت دنیز نیز تنها مدیر بود زیرا در ترکیه می‌توان هیئت مدیره معرفی نکرد.

قاضی مسعودی مقام از متهم پرسید: شما گفته‌اید بخشی از پول محصولات پتروشیمی به حساب دنیز وارد می‌شد که حمزهلو پاسخ داد هر مبلغی که از طریق شرکت بازرگانی پتروشیمی اعلام می‌شد را بنده مقید کردم یک نفر به من اطلاع دهد. یعنی فردی را مأمور کرده بودم مسیر پول را پیگیری کند تا پول از حساب دنیز خارج و به حساب شرکت بازرگانی واریز شود.

قاضی پرسید: سهم خانم شیخ‌الاسلام از این اقدام چه بود؟

حمزه‌لو گفت: از این فعالیت ایشان هیچ منفعتی نداشتند.

وی در پاسخ به این سوال قاضی که پرسید پس عایدی او از این همکاری چه بود؟ گفت: شیخ‌الاسلام حدود 2 هزار دلار حقوق خود را از شرکت دنیز می‌گرفت. بحث پتروشیمی یکی از کارهای شرکت دنیز بود و وی در صنعت چاپ هم فعالیت می‌کردند.

با پایان اظهارات رضا حمزه‌لو (متهم ردیف اول) قاضی با اعلام این موضوع که خانم شیخ‌الاسلام به‌رغم اطلاع از دادگاه نه لایحه‌ای ارائه کرده‌ و نه وکیل گرفته‌اند، از وکیل تسخیری این متهم خواست برای ارائه دفاعیات خود در جایگاه حاضر شود.

قاضی خطاب به وکیل تسخیری شیخ‌الاسلام گفت: اتهام موکل شما مشارکت در اخلال در نظام اقتصادی کشور به میزان 6 میلیارد و 656 میلیون یورو و همچنین تحصیل مال از طریق نامشروع به میزان 7 میلیون و 65 هزار و 529 یورو است.

در ادامه وکیل شیخ الاسلام گفت: بنده وکیل تسخیری مرجان شیخ‌الاسلام آل آقا هستم و حسب وظیفه قانونی و شرعی مطالبی را یادداشت کردم که طی لایحه‌ای به دادگاه تقدیم می‌کنم.

 

  • منبع : https://www.tasnimnews.com
  • بازدید : 62
کد امنیتی * CAPTCHA reload_32