تازه های قوانین و مقررات تازه های قوانین و مقررات

8 خرداد 1395
امضای برنامه اقدام مشترک زیست محیطی ایران و سازمان ملل

امضای برنامه اقدام مشترک زیست محیطی ایران و سازمان ملل

مدیریت مواد شیمیایی و پسماندهای خطرناک از محورهای برنامه اقدام مشترک ایران و سازمان ملل 

برنامه اقدام مشترک میان سازمان محیط زیست و برنامه محیط زیست سازمان ملل متحد(UNEP)به امضای رییس سازمان محیط زیست و مدیر اجرایی برنامه محیط زیست ملل متحد رسید.

سند اقدام مشترک زیست محیطی ایران و سازمان ملل، برای تقویت مرکز منطقه‌ای بازل و استکهلم که در تهران مستقر است توسط معصومه ابتکار و آخیم اشتاینر معاون دبیرکل سازمان ملل متحد و مدیر اجرایی برنامه محیط زیست ملل متحد امضا شد.این سند در حاشیه دومین مجمع محیط زیست ملل متحد در مقر یونپ (برنامه محیط زیست ملل متحد) در نایروبی به امضای طرفین رسید.

ظرفیت‌سازی مدیریت مواد شیمیایی و پسماندهای خطرناک و ارتقای پژوهش و تحقیقات از اصلی ترین محورهای برنامه اقدام مشترک است.

محل و دفع نامناسب مواد زائد خطرناک و شیمیایی سهم بزرگی از کل آلودگی محیط زیست را تشکیل می دهد و اثرات مخرب آن در ایجاد بحران های زیست محیطی کاملا مشهود است .براساس قانون RCRA آژانس حفاظت محیط زیست آمریکا، مواد شیمیایی و پسماندهای خطرناک باید یکی از ویژگی های قابل اشتعال ، خورنده ،فعال بودن ،دارای خاصیت انفجاری و سمی را دارا باشند . وقوع حوادث ناشی از آلودگی سواحل ،رودخانه ها ،خورها وخلیج ها به پسماندهای شیمیایی و خطرناک در جهان کم نیستند. پسماندهای شیمیایی و صنعتی حاصل تغییر و تحول در رشد و توسعه صنعتی کشورها هستند . مخاطرات حاصل از نگهداری ، جمع آوری و حمل و نقل مواد زائد خطرناک ، در سطح دنیا باعث گردید تا کشورها در زمینه نحوه مدیریت پسماندهای شیمیایی قوانینی را وضع نمایند. برنامه‌‌ریزی برای برگزاری حداقل دو کارگاه آموزشی فنی منطقه‌ای، ایجاد مرکز منطقه‌ای داده و اطلاعات کشورهای عضو مرکز، تسهیل تبادل تجربیات داده‌ها میان کشورهای عضو، برگزاری کارگاه آموزشی، فنی منطقه‌ای درخصوص پسماندهای الکترونیک و مطالعات مشترک درخصوص بازیافت پسماندهای الکترونیک از محورهای این برنامه عنوان شده است.

از دیگر مسائلی که ابتکار و اشتاینر در این دیدار درخصوص آن به تبادل نظر پرداختند مسایل روز محیط زیستی از جمله وضعیت محیط زیست غزه و دریای خزر بود.

  • منبع : موسسه حقوقی داتیکان
  • بازدید : 661
کد امنیتی * CAPTCHA reload_32