حقوق بین الملل حقوق بین الملل

3 مرداد 1395
دفتر حقوق بشر سازمان ملل خواستار فعالیت دوباره حزب الوفاق بحرین شد

دفتر حقوق بشر سازمان ملل خواستار فعالیت دوباره حزب الوفاق بحرین شد

دفتر حقوق بشر سازمان ملل متحد خواستار پایان تشنج‌ها و نا آرامی‌های بحرین و اجرای درست قانون در این کشور شد.

داتیکان: سخنگوی رسمی دفتر حقوق بشر سازمان ملل متحد نسبت به انحلال حزب الوفاق از سوی دادگاه بحرین ابراز تأسف کرد و خواستار فعالیت دوباره این حزب شد.

به گزارش داتیکان به نقل از شبکه خبری نباء، راوینا شامداسانی سخنگوی رسمی کمیساریای عالی حقوق بشر تجدید نظر مقامات منامه در اقدامات خود و لغو ممنوعیت فعالیت سازمان‌های حقوق بشری که اعتراض خود را به صورت مسالمت آمیز مطرح می‌کنند، خواستار شد. 
این شبکه خبری افزود: علی رغم درخواست‌های جامعه بین الملل از بحرین برای خاموش کردن شعله تشنج‌های نگران کننده، متاسفانه این کشور همچنان در تلاش برای انحلال جمعیت الوفاق است. 
سازمان شفافیت بین الملل نیز از دولت بحرین خواست، ممنوعیت سفر فعالان سیاسی مخالف فساد و سایر فعالان جامعه مدنی این کشور را لغو کند.
این سازمان روز جمعه با انتشار بیانیه‌ای با این مضمون همچنین از مسوولان منامه خواست ممنوعیت سفر دو رییس کنونی و پیشین سازمان شفافیت شاخه بحرین را لغو کرده و با حمایت از جامعه مدنی این کشور پیگرد فعالان سیاسی را متوقف کرده و به تعهدات خود درقبال تضمین حقوق جامعه مدنی عمل کند. 
این بیانیه حاکی است: مقامات رسمی منامه باید با تضمین امنیت جانی منتقدان فساد و ستم آزادی فعالان سیاسی و مدنی را تامین کنند.
سید شرف الموسوی رییس جمعیت شفافیت بحرین و عبدالنبی العکری رییس اسبق این جمعیت و یکی از کارکنان تشکل مزبور از جمله کسانی هستند که بدون ارایه هیچ توضیحی توسط مقامات این کشورممنوع السفر شده اند.
سازمان شفافیت بین الملل پیش از این نیز ایجاد تنگنا و ارعاب فعالان مدنی مخالف فساد در بحرین را به شدت محکوم کرده بود.
بحرین در سال ۲۰۱۰ توافقنامه بین المللی مقابله با فساد را امضا کرده است.
کشور کوچک اما راهبردی بحرین از سال 2011 که با همدستی عربستان اعتراض های گسترده مردمی به رهبری اکثریت شیعی این کشور را سرکوب کرد، دستخوش ناآرامی شده است. 
معترضان خواستار اجرای اصلاحات سیاسی و اقتصادی هستند. به رغم سرکوب های صورت گرفته در قیام مردمی سال ٬2011 این کشور همچنان شاهد درگیری میان پلیس و معترضان است.
رژیم آل خلیفه اخیرا در اقدامی بر خلاف قوانین انسانی، تابعیت حاج شیخ عیسی احمد قاسم رهبر شیعیان بحرین را لغو کرد. 
سلب تابعیت شیخ عیسی قاسم در 31 خرداد که مغایر ابتدایی ترین مبانی حقوق بشر در قوانین بین الملل است ، باعث افزایش تنش و اعتراضات مردمی در بحرین شد و تظاهرات کنندگان با اجتماع مقابل منزل شیخ عیسی قاسم٬ لغو این حکم را خواستارشدند ضمن اینکه این اقدام دولت بحرین، اعتراض مردم در کشورهای دیگر و نهادهای حقوق بشری بین المللی و منطقه ای را نیز در پی داشته است.
در پی سلب تابعیت شیخ عیسی قاسم، هزاران بحرینی به همراه علمای دینی در مقابل منزل شیخ عیسی قاسم تحصن و تاکید کردند، هرگز تسلیم تهدیدات نظامیان آل خلیفه نخواهند شد.
دادگاه رژیم آل خلیفه همچنین اخیرا حکم نهایی انحلال جمعیت «الوفاق» بزرگترین جمعیت مخالف این کشور را صادر کرد.
براساس این حکم، اموال و دارایی های این جمعیت نیز به نفع دولت مصادره خواهد شد.
دادگاه بحرین پیشتر فعالیت این جمعیت را به تعلیق درآورده بود.
شیخ سلمان رهبر جمعیت وفاق بحرین نیز در ژوئیه 2015 به اتهام تحریک مردم برای انجام اعمال خشونت آمیز به چهار سال زندان محکوم شد؛ حکمی که انتقاد شدید گروه های حقوق بشر را در پی داشت. 
دادگاه بحرین در ماه های اخیر این حکم را به 9 سال افزایش داد.

  • منبع : www.irna.ir

اخبار مرتبط