حقوق بین الملل حقوق بین الملل

10 مرداد 1395
پنهان کردن چهره واقعی، پشت شکایت علیه ایران

پنهان کردن چهره واقعی، پشت شکایت علیه ایران

هدف شکایت عربستان و کویت از ایران در مجامع بین المللی مظلوم نمایی و پنهان کردن چهره واقعی خود است

داتیکان: عضو هیئت رئیسه کمیسیون قضائی و حقوقی مجلس و نائب رئیس کمیسیون اصل نودم قانون اساسی مجلس، امروز 10 مرداد 95 به شکایت عربستان و کویت از ایران واکنش نشان دادند و آن‌را مظلوم نمایی این کشوره عنوان کردند و همچنین این اقدامات را عامل آسایش رژیم صهیونیستی دانستند.

به گزارش داتیکان، عربستان و کویت در رابطه با آن‌چه «تخطی قایق‌های نظامی ایران به آب‌های مجاور مناطق تفکیک شده بین این دو کشور» خوانده‌اند از ایران به دبیر کل سازمان ملل شکایت کرده‌اند.

کویت مدعی شده است که فقط عربستان سعودی و کویت حق اکتشاف و بهره مندی از ثروت طبیعی این آب‌ها را دارند.

در این شکایت دولت‌های عربستان سعودی و کویت مراتب اعتراض خود ابراز کرده و از دولت جمهوری اسلامی ایران خواستار توقف اقدامی که مدعی آن هستند شده‌اند.

جلیل رحیمی جهان‌آبادی در واکنش به شکایت کویت و عربستان از جمهوری اسلامی ایران به دلیل آنچه تخطی در نقض حریم دریایی این کشورها عنوان شده است، اظهار داشت: بخشی از کشورهای عربی به ویژه عربستان سعودی، وارد یک جنگ بی حاصل با نظام جمهوری اسلامی ایران شده که در خاور میانه لنگر ثبات است.

نماینده مردم تایباد و تربت جام در مجلس شورای اسلامی بیان کرد: در تاریخ و عملکرد فعلی ایران، همیشه عامل ثبات و امنیت منطقه خلیج فارس بوده است. حتی در اوج جنگ تحمیلی نیز که صدام مورد حمایت قدرت های جهانی و کشورهایی مانند کویت و عربستان سعودی قرار داشت، جمهوری اسلامی ایران در زمان اشغال کویت توسط رژیم بعث، این اقدام را محکوم و به ثبات منطقه کمک کرد و عامل اساسی امنیت کویت و تامین تمامیت ارضی این کشور شد.

عضو هیئت رئیسه کمیسیون قضایی و حقوقی مجلس شورای اسلامی ادامه داد: بنظر من اقدام اخیر عربستان سعودی و کویت یک اقدام سیاسی است، زیرا در مرزهای خلیج فارس چه در بخش‌های فلات قاره، دریای سرزمینی و آب های داخلی وضعیت به گونه ای نیست که رفت و آمد ایران در خلیج فارس مشکلی را برای همسایگان ایجاد کرده باشد.

رحیمی جهان‌آبادی متذکر شد: جمهوری اسلامی ایران به اندازه کافی آب و مسیر تردد در اختیار دارد و توان برقراری امنیت در آب های داخلی و آب های سرزمینی را دارد. کویت و عربستان در مسیری قرار گرفته اند که دشمن اصلی کشورهای منطقه یعنی رژیم صهیونیستی را فراموش کرده اند و برای ایران که عامل ثبات است موانعی را ایجاد می کنند.

وی افزود: چنین اقداماتی از سوی عربستان سعودی سبب ایجاد امنیت و اعتبار برای این کشور نخواهد شد.

دبیر کمیسیون قضائی و حقوقی مجلس شورای اسلامی گفت: وزرات امور خارجه باید اصل شکایت را مورد بررسی قرار دهد تا خواسته آن ها در شکایت را متوجه شود و پس از آن پاسخ مستدل و حقوقی خود را ارائه دهد. با توجه به اوضاع منطقه موضع گیری های سیاسی و چالشی به نفع هیچ یک از طرفین نخواهد بود و از کارنامه خود در منطقه دفاع کند، زیرا شناسنامه جمهوری اسلامی ایران در منطقه به قدری پاک بوده که می توان به راحتی افکار عمومی را اقناع کند.

همچنین در همین رابطه نائب رئیس کمیسیون اصل نودم قانون اساسی مجلس شورای اسلامی نیز در سخنان خود اظهار داشت: با شکایت کویت و عربستان بر علیه ایران، این کشورها به دنبال مظلوم نمایی در عرصه بین الملل هستند تا ظلم هایی که علیه مسلمانان جهان انجام داده اند را تحت تاثیر قرار دهند.

فرهاد تجری، در خصوص شکایت کویت و عربستان از جمهوری اسلامی ایران به دلیل آنچه تخطی در نقض حریم دریایی این کشورها عنوان شده است، اظهار داشت: این شکایت در ادامه حرکت های رذیلانه و خوش خدمتی حکام کشورهای بی هویتی مانند عربستان و کویت به استکبار جهانی است.

نماینده مردم قصر شیرین و گیلانغرب در مجلس شورای اسلامی بیان کرد: این کشورها برای فرافکنی نسبت به موضوعات مرتبط با آن ها یعنی ایجاد و حمایت از داعش و القاعده است تا اذهان را به این وسیله به جهت دیگری هدایت کنند.

نایب رئیس کمیسیون اصل نودم قانون اساسی مجلس شورای اسلامی ادامه داد: کویت و عربستان به دنبال این هستند تا وجاهت و وزانت جمهوری اسلامی در منطقه و عرصه بین المللی که مایه آبرومندی ما است را تحت الشعاع قرار دهند که با این شیوه دریوزگی خود را نشان دادند.

تجری متذکر شد: دو کشور مرتجع منطقه نسبت به حقوق و قوانین بین المللی بی توجه هستند ولی با تنظیم این شکایت ها به دنبال این هستند که تظاهر به پایبندی به قواعد بین المللی کنند که البته عملکرد این کشورها بر همگان مشخص است.

وی افزود: با تنظیم شکایت علیه جمهوری اسلامی آن هم در موضوعی که اساس واقعی ندارد، به این جهت است تا چهره جمهوری اسلامی ایران مخدوش شود. رژیم حقوقی خلیج فارس مشخص است و همه کشورها حریم خود را می دانند.

عضو هیئت رئیسه کمیسیون اصل نودم قانون اساسی مجلس شورای اسلامی گفت: با شکایت کویت و عربستان بر علیه ایران، این کشورها به دنبال مظلوم نمایی در عرصه بین الملل هستند تا ظلم هایی که علیه مسلمانان جهان انجام داده اند را تحت تاثیر قرار دهند.

  • منبع : موسسه حقوقی داتیکان

اخبار مرتبط