حقوق بین الملل حقوق بین الملل

18 مرداد 1395
زندان‌های فرانسه دیگر جا ندارد

زندان‌های فرانسه دیگر جا ندارد

اتحادیه‌های کارکنان زندان‌ها در فرانسه، ازدحام جمعیت زندانیان در این کشور را موجب بروز بی‌نظمی و تشدید وخامت وضعیت بهداشتی زندانیان عنوان کرد.

داتیکان: افزایش بی‌سابقه زندانیان در فرانسه به معضل جدید این کشور تبدیل شده است، وزیر دادگستری فرانسه در دیدار با نخست وزیر این کشور شرایط موجود را مساعد ندانسته و در خصوص شرایط داخل زندان و تعداد زیاد مجرم ابراز نگرانی کردند  

به گزارش داتیکان به نقل از ایرنا، ازدحام بی سابقه زندانیان در زندان های فرانسه به رقمی بی سابقه رسیده است و همین امر مقامات دولتی را بر آن داشته تا امروز (دوشنبه) از زندان «نیم» (Nîmes) یکی از پرجمعیت ترین زندان‌های فرانسه بازدید کنند.
به گزارش تارنمای روزنامه فرانسوی «ون مینوت»، دیدار نخست وزیر و وزیر دادگستری فرانسه از این زندان در جنوب شرقی کشور در حالی صورت می‌گیرد که مدیریت زندان‌ها به تازگی اعلام کرده است شمار زندانیان این کشور در اول ژوئیه (11 تیر) به رقم بی‌سابقه 69 هزار نفر رسیده است. 
در همین زمان، گنجایش زندان‌های فرانسه 58 هزار و 311 نفر اعلام شده و این بدین معناست که یک هزار و 648 زندانی تخت ندارند و جایگاه خواب آن‌ها تشک‌هایی بر روی زمین است.
اتحادیه‌های کارکنان زندان‌ها، این ازدحام جمعیت در زندان را موجب بروز بی‌نظمی، وخامت وضعیت بهداشتی و نیز افزایش تنش و درگیری می دانند.
تعداد زندانیان در زندان نیم 207 درصد ظرفیت اعلام می شود و هم اکنون 395 نفر در این زندان که گنجایش آن 192 نفر است، زندانی هستند.
اورووآس در مصاحبه با نشریه «میدی لیبر» فرانسه، با ابراز امیدواری در مورد افزایش سرمایه گذاری در زمینه زندان‌ها، به مشکلات متعددی که ازدحام زندان‌ها پیش روی سازمان مدیریت زندان‌ها گذاشته، اذعان کرد.
سازمان دیده بان بین المللی زندان‌ها ابراز امیدواری کرده است که دیدار امروز مقامات دولتی فرانسه وضعیت را بهبود بخشد.
این سازمان همچنین اعلام کرده است: هم اکنون در زندان نیم، دو تا سه نفر در سلول‌هایی به مساحت 9 متر مربع زندانی هستند. قانون حداقل فضای سلول برای این تعداد زندانی را 11 متر مربع پیش بینی کرده است.
به گزارش ون مینوت، وزیر دادگستری فرانسه در نظر دارد برای مقابله با مساله ازدحام زندان‌ها، قضات را به تعیین مجازات جایگزین حبس تشویق کند.
«آدلین آزان» (Adeline Hazan) از سازمان کنترل عمومی زندان‌های فرانسه امروز (دوشنبه) در گفت و گو با رادیو «فرانس انتر»، گفت: هر چه زندان بیشتری ساخته شود، به همان نسبت تعداد زندانیان افزایش می یابد و این راه حل خوبی نیست.
وی با رد این مساله که هر سال و یا هر دهه به تعداد زندان ها افزوده شود، گفت: تاریخ نشان داده که با ساخته شدن زندان های بیشتر این مکان ها خالی نمی مانند.
وی همچنین مخالفت قاطع خود را با احزاب راستگرا که افزایش 10 تا 20 هزار تخت به ظرفیت زندان ها را مطالبه می کنند، اعلام کرد.
سازمان کنترل عمومی زندان های فرانسه، ازدحام جمعیت در زندان را عامل بروز «خشونت میان زندانیان و درگیری زندانیان با زندانبانان» و «اشکالی از افراط گرایی» می دانند.
وضعیت زندان های فرانسه نه تنها نقض قوانین اتحادیه اروپا که نقض قانون اساسی فرانسه هم محسوب می شود. در قانون 140 ساله زندان های فرانسه مساله ای به نام سلول انفرادی و خوابیدن زندانیان روی زمین وجود ندارد اما در تمام این سال ها هیچ یک از این دو قانون رعایت نشده است.
«کریستیان توبیرا» وزیر سابق دادگستری فرانسه اذعان کرده بود که اجرای کامل قوانین زندان ها در فرانسه امکان پذیر نیست.

 

  • منبع : www.irna.ir

اخبار مرتبط