حقوق بین الملل حقوق بین الملل

30 مرداد 1395
تصویب عادی‌سازی روابط ترکیه با اسرائیل

تصویب عادی‌سازی روابط ترکیه با اسرائیل

اسرائیل غرامت می‌دهد، خانواده‌های شاکیان از شکایت صرف نظر می‌کنند

داتیکان، پارلمان ترکیه توافق عادی‌سازی روابط با رژیم صهیونیستی را که ماه گذشته حاصل شده بود را با 209 رأی موافق در برابر 16 رأی مخالف و سه رأی ممتنع تصویب کرد و به شش سال تنش در روابط دو طرف پایان داد تا راه برای احیای روابط دیپلماتیک، هموار شود.

به گزارش داتیکان،  پارلمان ترکیه صبح امروز (شنبه) پیش از آغاز تعطیلات تابستانی پارلمان، این توافق را تایید کرد. مناسبات میان تل‌آویو و آنکارا از سال 2010 و در پی حمله نیروهای اسرائیل به کاروان کمک‌رسان غزه که در جریان آن 10 فعال ترک کشته شدند، به بن‌بست رسید.

طبق شرایط توافق سازش، اسرائیل باید ظرف مدت 25 روز 20 میلیون دلار به صورت یکجا غرامت به قربانیان حادثه فوق بپردازد. همچنین شکایت‌های خانواده‌های قربانیان حمله از نظامیان اسرائیلی پس گرفته می‌شود.

کابنیه رژیم صهیونیستی پیشتر این توافق را تایید کرده بود.

پیش از تصویب این طرح در پارلمان ترکیه، «مولود چاووش اوغلو» وزیر خارجه ترکیه، تصریح کرد: پس از تصویب توافق نامه طرفین در پارلمان، تبادل سفیر بین آنکارا و تل آویو انجام خواهد گرفت.

چاووش اوغلو خاطرنشان کرد: پارلمان ترکیه، همچنین قانون جدیدی را تصویب خواهد کرد که براساس آن کلیه شکایت های قضایی علیه نیروهای اسرائیلی در قضیه کشتی مرمره را ملغی خواهد کرد.

وزیر امور خارجه ترکیه، دلیل به تأخیر افتادن اجرای توافق های امضا شده میان آنکارا و تل آویو را کودتای اخیر در این کشور اعلام کرد.

به دنبال حمله نیروهای رژیم صهیونیستی به کشتی  امداد رسان «ماوی مرمره» در ۳۱ مه سال ۲۰۱۰ ترکیه که حامل کمک های بشر دوستانه به منطقه تحت محاصره نوار غزه بود، روابط آنکارا و تل آویو به تیرگی گرایید. اما از چندی قبل آنکارا و تل آویو تماس هایی را برای عادی سازی روابط با یکدیگر انجام دادند که پیش از کودتای ۱۵ جولای اعلام شد ترکیه ورژیم صهیوستی به زودی روابط خود را از سر می گیرند.

بر اساس این موافقتنامه، رژیم صهیونیستی به خانواده های قربانیان حمله 31 مه 2010 میلادی کماندوهای این رژیم به کشتی ماوی مرمره (که حامل فعالان صلح و کمک های بشردوستانه به غزه بود،) 20 میلیون دلار غرامت پرداخت خواهد کرد.

رژیم صهیونیستی در مدت حداکثر 25 روز پس از آغاز اجرای این موافقتنامه، این مبلغ را به حسابی که دولت ترکیه از طریق کانال‌های دیپلماتیک به اسرائیل اعلام خواهد کرد، ‌واریز خواهد کرد.

با اجرای این موافقتنامه، عاملان حمله به کشتی ماوی مرمره و شهروندان اسرائیل که در این حمله نقش داشتند از هرگونه پیگرد قانونی و جزایی در ترکیه معاف خواهند شد. 

حادثه کشتی مرمره به کشته شدن نه فعال از کشور ترکیه و زخمی شدن 30 نفر دیگر منجر شده بود.

  • منبع : موسسه حقوقی داتیکان