حقوق بین الملل حقوق بین الملل

7 شهریور 1395
پادشاه عربستان زورش به دیوان عدالت اداری مصر نرسید

پادشاه عربستان زورش به دیوان عدالت اداری مصر نرسید

تظاهرات گسترده مردم مصر، دیوان عدالت اداری این کشور را مجاب کرد تا توافقات انجام شده مبنی بر واگذاری دو جزیره به عربستان را باطل اعلام کند.

داتیکان: دیوان عدالت اداری مصر با توجه به فشارهای اقتصادی و سیاسی، برای دومین بار با واگذاری دو جزیره تیران و صنافیر به عربستان مخالفت کرد و حفظ استقلال کامل خود را خط قرمز تمامی مراودات و روابط با سایر کشورهای جهان عنوان کرد.

به گزارش داتیکان به نقل از پایگاه خبری روسیا الیوم، دیوان عدالت اداری مصر علی رغم تمامی فشارها با حفظ استقلال خود٬ توافقنامه واگذاری دو جزیره تیران و صنافیر مصر را به عربستان باطل اعلام کرد.
این دادگاه در خصوص بازنگری در مرزهای دریایی مصر و عربستان که براساس آن توافق شده بود در ترسیم مرزهای جدید٬ دو جزیره تیران و صنافیر به سعودی ها واگذار شود٬ این اقدام را مردود شمرد.
این حکم دادگاه با درخواست دولت مصر برای اثبات تعلق این دو جزیره به عربستان در تناقض است و حکم به رد این درخواست٬ از ارائه آن به پارلمان این کشور نیز جلوگیری می کند.
این توافقنامه در سفر اخیر سلمان بن عبدالعزیز شاه عربستان به مصر که اوایل آوریل (فروردین ماه) گذشته انجام شد، امضا شد که واکنش های تند مخالفان را در مصر در پی داشت.
در اعتراض به این توافقنامه ٬چندین تظاهرات در مصر برگزار شد و در پی فشار فعالان و جریان های سیاسی مصر، پارلمان مسئله را به کمیته های تخصصی ارجاع داد تا آن را تأیید یا رد کنند.
مجلس مصر این مساله را به کمیته ای تخصصی به منظور بررسی مخالفت و یا موافقت با آن ارجاع داد و دیوان عدالت اداری مصر توافقنامۀ ترسیم مرزهای آبی میان مصر و عربستان را که در آن دو جزیره تیران و صنافیر به عربستان واگذار شده بود، باطل اعلام کرد.
جزیره 80 کیلومتر مربعی تیران در ورودی تنگه تیران واقع شده که دریای سرخ را از خلیج عقبه جدا می کند. جزیره صنافیر نیز در شرق جزیره تیران واقع شده است. 
اهمیت راهبردی این دو جزیره از آن جهت است که تنگه تیران تنها دسترسی فلسطین اشغالی از خلیج عقبه به دریای سرخ است و نقش مهمی در تبادلات تجاری رژیم صهیونیستی ایفا می کند.
دیده بان حقوق بشر در گزارشی اعلام کرده است که نیروهای امنیتی مصر، دست کم 237 نفر را در تظاهرات اعتراضی به واگذاری این دو جزیره دستگیر کرده اند.

  • منبع : پایگاه خبری روسیا الیوم