حقوق بین الملل حقوق بین الملل

20 شهریور 1395
طرح شکایت قربانیان ۱۱ سپتامبر از عربستان ، در یک قدمی قانون

طرح شکایت قربانیان ۱۱ سپتامبر از عربستان ، در یک قدمی قانون

تصویب طرح شکایت قربانیان ۱۱ سپتامبر از عربستان در مجلس نمایندگان آمریکا

طرح شکایت قربانیان ۱۱ سپتامبر از عربستان، به تصویب مجلس نمایندگان آمریکارسید. تصویب این طرح که در آستانه 11 سپتامبر صورت گرفت، به شهروندان آسیب دیده از حملات یازده سپتامبر، اجازه می‌دهد از دولت عربستان شکایت و درخواست غرامت کنند.

به گزارش داتیکان، مجلس نمایندگان آمریکا طرحی که به خانواده‌های قربانیان حادثه 11 سپتامبر اجازه شکایت از عربستان می‌دهد را به تصویب رساند.

در متن این قانون آمده  است شهروندان آمریکایی می‌توانند علیه «هر» کشوری که از گروه‌های تروریستی حمایت می‌کند، اقامه دعوا کند، این در حالیست که بر اساس قانون پیشین، شهروندان آمریکایی فقط می‌توانند علیه کشورهایی اقامه دعوا کنند که نام آنها به طور رسمی به عنوان حامی تروریسم آمده باشد. 

«جرولد نادلر»، نماینده دموکرات نیویورک در مصاحبه‌ای با آسوشیتدپرس گفت: «ما می‌خواستیم این طرح در اقدامی نمادین قبل از پانزدهمین سالگرد 11 سپتامبر به صحن علنی وارد شود.»

مجلس سنا چند ماه پیش طرح موازی این طرح را علی‌رغم مخالفت‌های عربستان سعودی به تصویب رسانده بود. 15 نفر از هواپیماربایان در حادثه 11 سپتامبر سال 2001، شهروندان عربستان بوده‌اند.

تصویب این طرح در مجلس نمایندگان دو ماه بعد از آن صورت می‌گیرد که کنگره آمریکا 28 صفحه از تحقیقات این نهاد آمریکایی درباره نقش عربستان سعودی در حملات 11 سپتامبر را منتشر کرد. این استاد نشان می‌دهند که دست‌کم چند نفر از عاملان حملات 11 سپتامبر، با مقام‌های دولت عربستان در تماس بوده‌اند.

طرح مورد نظر، بعد از کسب رای ازهر دو مجلس آمریکا (سنا و نمایندگان) اکنون باید برای تبدیل شدن به قانون برای باراک اوباما، رئیس‌جمهور آمریکا فرستاده شود. اوباما قبلاً این طرح را به وتو، مطابق اختیارات قانونی‌اش تهدید کرده است.

  • منبع : موسسه حقوقی داتیکان