حقوق بین الملل حقوق بین الملل

3 مهر 1395
تصویب طرح شفافیت مالی در کنگره آمریکا

تصویب طرح شفافیت مالی در کنگره آمریکا

بر اساس این طرح، دارایی‌ها و اموال مقامات ارشد ایرانی در بانک‌های خارجی ردیابی و بررسی می‌شود

داتیکان: مجلس نمایندگان آمریکا روز چهارشنبه طرحی را تصویب کرد که هدف از آن ردیابی و افشای دارایی‌های احتمالی مقامات ایرانی در بانک‌های خارجی است.

به گزارش داتیکان ، اعضای مجلس نمایندگان آمریکا روز، طرح موسوم به «شفافیت مالی» را تصویب کرد.

هدف از این طرح که با 282 رأی مثبت در برابر 143 منفی به تصویب رسیده، ردیابی و بررسی دارایی‌های احتمالی مقامات ارشد ایرانی در بانک‌های خارجی است.

تنظیک کنندگان این طرح در کنگره می‌گویند:هدف آنها نشان دادن چگونگی بهره برداری رهبران ایران از دارایی‌های این کشور برای تامین مالی تروریسم است.دفتر مدیریت و بودجه کاخ سفید نوشت: این طرح به جای جلوگیری ار تامین مالی تروریسم و پولشویی، کسانی که در این اقدامات دست دارند را تشویق خواهد کرد که از شفافیت معاملات خود کم کنند و باعث دلسردی بخش بانکی ایران برای نشان دادن شفافیت خواهد شد.

کاخ سفید در بیانیه‌ای گقت: ارائه این اطلاعات همچنین منابع و شیوه‌های اطلاعاتی را فاش خواهد کرد.

در صورت تصویب نهایی و ابلاغ این طرح از سوی «باراک اوباما» رئیس‌جمهور آمریکا، واشنگتن تلاش خواهد کرد تا فهرستی از اموال منتسب به رهبر، رئیس‌جمهور و دیگر مقامات ارشد دولتی و نظامی ایران در بانک‌های خارج از کشور تهیه کند.

در آن صورت، وزیر خزانه‌داری آمریکا باید 270 روز پس از ابلاغ قانون، گزارش خود را در خصوص دارایی‌ها یا حساب‌های 202 مقام ارشد ایرانی در بانک‌های خارجی منتشر کند.

کاخ سفید روز چهارشنبه ضمن اعلام مخالفت خود با این طرح، تأکید کرد که آن را وتو خواهد کرد، چراکه چنین قانونی می‌تواند به افشای اسناد و داده‌های محرمانه سرویس‌های اطلاعاتی آمریکا منجر شود.

 

  • منبع : موسسه حقوقی داتیکان