تأکید بر عدم نگاه سیاسی به وضعیت حقوق بشر در دیدار لاریجانی با معاون وزیر امور خارجه آفریقای جنوبی

حقوق بین الملل حقوق بین الملل

11 اسفند 1394

تأکید بر عدم نگاه سیاسی به وضعیت حقوق بشر در دیدار لاریجانی با معاون وزیر امور خارجه آفریقای جنوبی

دبیر ستاد حقوق بشر کشورمان در دیدار با معاون وزیر امور خارجه آفریقای جنوبی نسبت به برخوردهای تبعیض آمیز برخی کشورها در خصوص مسائل حقوق بشری واکنش نشان داد.

محمد جواد لاریجانی در حاشیه سی و یکمین اجلاس شورای حقوق بشر سازمان ملل متحد در ژنو با معاون وزیر امور خارجه آفریقای جنوبی دیدارد کرد.  

در این گفتگو محمد جواد لاریجانی ضمن تشکر از مواضع منطقی آفریقای جنوبی در خصوص ایران و نیز توجه ویژه به فعالیتهای ایران در زمینه حقوق بشر در سازمان ملل متحد اظهار داشت: نگاه ابزاری به حقوق بشر در آغاز برای خود حقوق بشر زیان آور خواهد بود و بدون توجه به تفاوتهای فرهنگی، مبانی اخلاقی و نیز روش زندگی در میان ملتهای مختلف، نه تنها به ذات حقوق بشر توجه نکرده ایم بلکه بسیار مخرب نیز خواهد بود. در حقیقت باید تلاش کنیم تا با احترام گذاشتن به شیوه های مختلف زندگی و پذیرش تعدد در این زمینه موجبات ارتقای گفتمان حقوق بشر را فراهم آوریم.

لاریجانی در ادامه در خصوص گزارشسازمان ملل متحد مورد وضعیت حقوق بشر در ایران اظهار داشت: جمهوری اسلامی ایران همواره از مکانیزم یو.پی آر که خود از حامیان آن نیز بوده حمایت می کند و همکاری بسیار خوبی با گزارشگری موضوعی داشته تا جایی که در چند وقت اخیر حدود 6 گزارشگر موضوعی از ایران بازدید کرده اند.  

وی در ادامه به اهمیت نقش جنبش غیر متعهدها برای جلوگیری از بروز انحراف در مکانیزمهای حقوق بشری اشاره کرد و گفت: از دیرباز موضع یکسانی میان ما و اعضای جنبش غیرمتعهدها در خصوص گزارشگر ویژه کشوری وجود داشته، البته ما مخالف رواج این مسأله هستیم زیرا معتقدیم این نگرش زمینه های سوء استفاده های سیاسی را به وجود می آورد، کماکان که در خصوص ایران این مسأله رخ داده است.  

دبیر ستاد حقوق بشر در ادامه در خصوص تعیین گزارشگر ویژه برای جمهوری اسلامی ایران در هنگام انتخابات اشاره کرد و این موضوع را غیر منطقی و اجحاف در حق جمهوری اسلامی ایران دانست. زیرا در منطقه ما دارای بزرگترین دموکراسی بوده و از قوانین و مققرات قضایی بسیار پیشرفته ای برخوردار هستیم، این در حالی است که کشورهایی هستند در منطقه ما که از نظر ساختار مدنی فاصله زیادی با ساختار مدنی دموکراتیک دارند.

لاریجانی در این باره افزود: این‌ها گذشته از نحوه عمل غیراصولی گزارشگر ویژه است که دلیل اصلی ما برای نپذیرفتن او در ایران است. در عین حال ایران برای احترام به سیستم بین‌المللی حقوق بشر و مکانیزم‌های پایش آن غیر از مساله بازدید از کشور جمهوری اسلامی همه‌گونه همکاری را برای گزارشگر ویژه قائل شده است. پاسخ به سئوالاتی که ایشان مطرح کرده و ملاقات‌هایی که با کارشناسان ما در نمایندگی های ایران در ژنو و نیویورک داشته است گواهی برای این موضوع است.

دبیر ستاد حقوق بشر با اشاره به اینکه کماکان معتقدیم تعیین گزارشگر ویژه برای ایران اقدامی ناموجه بوده است، گفت: این موضوع سوءاستفاده آشکار سیاسی از مکانیزم‌های بین المللی را نشان می دهد؛ از این رو جمهوری اسلامی ایران با تمدید این گزارشگری برای یک سال دیگر مخالف است و ما معتقدیم کشورها باید اگر چنین پیشنهادی از طرف اروپا مطرح شد با آن مخالفت کنند.

در ادامه این دیدار معاون وزیر امور خارجه آفریقای جنوبی ضمن تبریک به خاطر برگزرای دو انتخابات بزرگ در ایران خطاب به ملت ایران گفت: مایلم تبریکات صمیمانه رئیس جمهوری کشورمان را نیز برای رئیس جمهوری اسلامی ایران تقدیم کنم.

لوولین ماندرز افزود: این انتخابات در سطح جهانی لحظه به لحظه مورد پیگیری بود و چه حرف‌های زیادی که درباره آن زده نشد، طوری که ناظران خارجی هر آن منتظر درگیری‌های خیابانی و کارهای شبیه به این بودند در حالی که آنچه واقعا دیده شد این بود که میلیون‌ها شهروند ایران در نهایت نظم و ترتیب آمدند و رای خود را در صندوق ریختند و قانون با ارامش و با نظم بسیار چشمگیری اجرا شد.

معاون وزیر امور خارجه آفریقای جنوبی گفت: این یک درس بزرگ برای کسانی است که دنبال دموکراسی هستند و آن را موقعیت بزرگی برای ایران می‌دانیم که بدون شک در صحنه جهانی این دستاورد ارزش فراوانی دارد و جایگاه مدنی ایران را به نحو چشمگیری ارتقاء بخشیده است.

در پایان این ملاقات که محسن نذیری سفیر و نماینده کشورمان در ژنو، اصغر جهانگیر رئیس سازمان زندان‌ها و غریب آبادی معاون امور بین الملل دبیر ستاد حقوق بشر نیز حضور داشتند، طرح گفتگوهای دو جانبه حقوق بشری که بین دو کشور در حال تبادل است پیگیری شد و قرار شد مانند سایر کشورها گفت‌وگوهای دوجانبه بین ایران و آفریقای جنوبی هرچه سریع‌تر نهایی شود.

 

  • منبع : سایت حقوقی داتیکان