حقوق بین الملل حقوق بین الملل

10 مهر 1395
سودان به استفاده از سلاح شیمیایی از سوی عفو بین الملل متهم شد

سودان به استفاده از سلاح شیمیایی از سوی عفو بین الملل متهم شد

بیش از ۲۰۰ هزار نفر کشته و دو میلیون نفر آواره تحفه جنگ 13 ساله دارفور

داتیکان: سازمان مدافع حقوق بشری عفو بین الملل در گزارش چهارشنبه ۲۸ سپتامبر / ۷ مهر خود، سودان را به استفاده از سلاح شیمیایی در هشت ماه گذشته علیه شورشیان جدایی طلب کرد تهران- ایرنا- سازمان عفو بین الملل دولت سودان را به حمله های شیمیایی در منطقه «دارفور» متهم کرد.

به گزارش داتیکان به نقل از ایرنا، سازمان عفو بین الملل در گزارش دیروز (چهارشنبه) نوشت: از ژانویه گذشته تاکنون دست کم 30 حمله شیمیایی به «جبل مرة » در دارفور صورت گرفته است. این حملات که آخرین مورد آن به 9 سپتامبر (19 شهریور) مربوط می شود جان 200 تا 250 نفر را که بیشتر کودک بودند، گرفته است.

عفو بین الملل گزارش داده است که نیروهای دولت سودان این حملات شیمیایی را علیه شورشیان موسوم به «ارتش آزادیبخش سودان» به رهبری «عبدل وحید» صورت داده اند.

«تیرانا حسن» مدیر برنامه تحقیق در مورد بحران ها در سازمان غیردولتی عفو بین المل، اعلام کرد: توسل به سلاح شیمیایی یک جنایت جنگی است. شواهد و مدارک به دست آمده معتبر است و از اقدام دولت در حمله به غیرنظامیان دارفور بدون نگرانی از تحریم های جامعه جهانی، حکایت دارد.

نماینده سودان در سازمان ملل متحد نیز در بیانیه ای، گزارش عفو بین الملل را «کاملا بی اساس» خواند و تایید کرد که سودان هیچ گونه سلاح شیمیایی در اختیار ندارد.

وی افزود: هدف نهایی این گونه اتهام ها ایجاد سردرگمی در روند به وجود آمده برای تقویت صلح، ثبات، توسعه اقتصادی و انسجام اجتماعی در سودان است.

سودان در سال 1999 میلادی کنوانسیون سلاح شیمیایی را امضا کرده است. به موجب این کنوانسیون اعضا متعهد می شوند که هرگز از سلاح شیمیایی استفاده نکنند.

به گزارش سازمان ملل متحد، از آغاز ناآرامی های دارفور در سال 2003 میلادی تاکنون، 300 هزار نفر کشته و بیش از 2 میلیون و 500 هزار نفر آواره شده اند. هم اکنون چهار میلیون و 400 هزار سودانی نیز به کمک های بشردوستانه نیازمند هستند.

«عمر البشیر» رئیس جمهوری سودان اواسط شهریور ماه اعلام کرد که به رغم تداوم درگیری ها و بن بست در مذاکرات مربوط به ترک مخاصمه، صلح به منطقه دارفور بازگشته است.

وی که با گروه های شورشی به شدت برخورد کرده، به اتهام ارتکاب جنایات جنگی در منطقه دارفور تحت تعقیب دیوان بین المللی کیفری قرار دارد.

این سازمان مدافع حقوق بشر در گزارش خود نوشته است که در هشت ماه گذشته دولت سودان در مناطق کوهستانی شرق این کشور، جایی که شورشیان جدایی‌طلب مستقرند، دست به حمله با گاز سمی زده است.

آخرین حمله از این دست دو هفته و نیم پیش انجام شد.

سازمان عفو بین‌الملل گزارش خود را بر اساس تصاویر ماهواره‌ای، مصاحبه با ۲۰۰ تن از جان به‌در بردگان و تصاویر منتشرشده از قربانیان این حملات با سوختگی و زخم‌های بسیار، تهیه کرده است.

  • منبع : http://www.irna.ir/