حقوق بین الملل حقوق بین الملل

13 مهر 1395
نظامیان انگلیسی از کنوانسیون حقوق بشر اروپا معاف می‌شوند

نظامیان انگلیسی از کنوانسیون حقوق بشر اروپا معاف می‌شوند

با توجه به معافیت نظامیان انگلیس از کنوانسیون اروپایی حقوق بشر، از این پس نظامیان انگلیسی به دلیل ارتکاب جرم در عراق و افغانستان تحت پیگیری قانونی قرار نخواهند گرفت.

 داتیکان: دولت جدید انگلیس در تلاش است تا نیروهای ارتش این کشور از متعهد ماندن به کنوانسیون حقوق بشر اروپا معاف شوند، این در حالی است که درچند سال اخیر شکایت‌های متعددی در مورد حضور نظامیان انگلیس در عراق و افغانستان، از این کشور به عمل آمده است. 

به گزارش داتیکان به نقل از روزنامه تلگراف،  ترزا می نخست وزیر انگلیس گفت از نظامیان این کشور در مقابل قوانینی که آن‌ها را بعد از دوره جنگ تحت پیگرد قانونی قرار می‌دهد، معاف می‌شوند.

نخست وزیر انگلیس در بیانیه مشترکی با مایکل فالن وزیر دفاع این کشور، نظامیان این کشور را از کنوانسیون اروپایی حقوق بشر معاف بنابراین قوانینی که دلیل اقدامات گذشته در دوران جنگ نظامیان را تحت تعقیب قرار می‌دهد،‌ شامل این افراد نمی‌شود.

این اقدام پیروزی بزرگی برای نظامیان این کشور و برای آنانی است که مخالف پیگرد قانونی نظامیان بوده‌اند و بدین ترتیب نظامیان انگلیسی به دلیل ارتکاب جرم در عراق و افغانستان تحت پیگیری قانونی قرار نمی‌گیرند.

اخیرا هزاران شکایت علیه نظامیان انگلیسی به دلیل ارتکاب جرم در عراق و افغانستان ارائه شده بود و قرار بود به این شکایت رسیدگی قانونی شود.

ترزا می در همین راستا گفت، معافیت نظامیان انگلیسی از قوانین حقوق بشر اروپا خیلی اهمیت دارد چون سربازان انگلیس در حین خدمت از حمایت دولت اطمینان دارند اما آنان همچنان موظف به تعهد به قوانین انسانی بین‌المللی هستند.

برخی حامیان حقوق بشر ضمن اعتراض به این اقدام دولت گفته‌اند، بسیاری از شکایاتی که علیه عملکرد نظامیان انگلیسی بوده مربوط به سو‌ءرفتار و سو‌ءاستفاده است و اقدامات دولت باید در راستایی باشد که چنین رفتارهایی از بین برود و اجازه ادامه آن به نظامیان داده نشود.

 

  • منبع : www.telegraph.co.uk

اخبار مرتبط