حقوق بین الملل حقوق بین الملل

1 آبان 1395
دادگستری آرژانتین خواستار بازداشت علی اکبر ولایتی شد

دادگستری آرژانتین خواستار بازداشت علی اکبر ولایتی شد

دادگستری آرژانتین از دولت عراق تقاضای بازداشت علی اکبر ولایتی را دارد، گفتنی است که ولایتی متهم به دخالت در انفجار 22 سال قبل مرکز یهودیان امیا در آرژانتین شده است.

داتیکان: دادگستری آرژانتین، پس از ورود علی اکبر ولایتی به عراق برای شرکت در «اجلاس شورای عالی مجمع جهانی بیداری اسلامی» از دولت عراق خواستار بازداشت و تحویل وی به کشور آرژانتین شد.  
به گزارش داتیکان به نقل از خبرگزاری ها،‌ این دادگاه آرژانتینی ولایتی را به دخالت در انفجار 22 سال قبل مرکز یهودیان امیا در پایتخت آرژانتین متهم کرده و برای او و شمار دیگری از مقامات وقت ایرانی حکم بازداشت صادر کرده بود.
 درخواست قاضی آرژانتیتی از دولت عراق برای بازداشت ولایتی و تحویل دادن او در سایت اینترنتی وزارت دادگستری آرژانتین منتشر شده است.
وزارت دادگستری آرژانتین در بیانیه ای گفته است که قاضی مسؤول پرونده انفجار امیا یعنی رودولعو کونیکوبا کورال این درخواست را از مقامات عراقی ارائه کرده است.
وی گفته است که از طریق رسانه ها از سفر ولایتی به عراق آگاه شده است.
انفجار ساختمان مرکز فرهنگی یهودیان درپایتخت آرژانتین به نام امیا در سال 1994 منجر به کشته شدن 85 نفر و 300 زخمی شد.
با وجود گذشت 22 سال از این حادثه، هنوز پرونده انفجار باز است.
 براساس حکم سال ها قبل یک قاضی آرژانتینی که همچنان جاری است، حکم بازداشت علی اکبر ولایتی وزیر خارجه اسبق ایران و شمار دیگری از مقامات فعلی و سابق ایرانی به اتهام دخالت در انفجار سال 1994 مرکز یهودیان امیا در پایتخت آرژانتین صادر شده است.
پلیس بین الملل (اینترپل) نیز در سایت اینترنتی اش حکم بازداشت این افراد را منتشر کرده است.
این مقامات شامل اکبر هاشمی رفسنجانی (رئیس جمهور وقت) علی اکبر ولایتی (وزیر وقت امور خارجه)، علی فلاحیان (وزیر اطلاعات وقت)، محسن رضایی (فرمانده وقت کل سپاه)، احمدرضا اصغری (دبیر سوم وقت سفارت ایران در آرژانتین)، احمد وحیدی (فرمانده وقت نیروی قدس سپاه)، محسن ربانی (رایزن فرهنگی وقت سفارت ایران در آرژانتین) بودند.

 
گفتنی است که تا زمان حاضر، هیچ یک از افراد تحت تعقیب از سوی دادگاه های آرژانتین و پلیس بین الملل در این پرونده،‌ بازداشت نشده اند.
ولایتی قبل از این در گفتگو با یکی از شبکه های تلویزیونی آرژانتینی اتهامات علیه ایران درباره انفجار امیا را رد کرد و این اتهامات را نادرست و دروغ دانست.
دولت ایران نیز اتهامات علیه مقامات سابق و فعلی خود در پرونده امیا را بی اساس و دروغ و توطئه صهیونیست ها می داند.
 علی اکبر ولایتی که در زمان انفجار امیا وزیر خارجه ایران بود در روزهای اخیر به عنوان "دبیرکل مجمع جهانی بیداری اسلامی" برای شرکت در مراسمی با نام "اجلاس شورای عالی مجمع جهانی بیداری اسلامی" به بغداد سفر کرد.
پیش از این به هنگام سفر ولایتی به کوالالامپور نیز دادگستری آرژانتین از دولت مالزی خواسته بود ولایتی را بازداشت و تحویل این کشور دهد.

 

  • منبع : http://www.asriran.com/

اخبار مرتبط