حقوق بین الملل حقوق بین الملل

9 آبان 1395
تفاهم نامه همکاری قضایی میان ایران و عراق امضا شد

تفاهم نامه همکاری قضایی میان ایران و عراق امضا شد

متن تفاهم نامه همکاری قضایی میان دو کشور ایران و عراق که در 8 ماده تنظیم شده به امضای عالی ترین مقام قضایی دو کشور رسید.

داتیکان: در پایان دیدار دو جانبه هیئت قضایی ایران و عراق، تفاهم نامه همکاری میان حجت الاسلام و المسلمین منتظری دادستان کل کشور ایران و قاضی محمد قاسم الجنابی دادستان کل کشور عراق منعقد شد.

به گزارش داتیکان به نقل از میزان، در پایان دیدار دو جانبه هیئت قضایی ایران و عراق، تفاهم نامه همکاری میان حجت الاسلام و المسلمین منتظری دادستان کل کشور ایران و قاضی محمد قاسم الجنابی دادستان کل کشور عراق با موضوعاتی از قبیل قضایی، حقوقی، حقوق بشر، حقوق زنان و کودکان، مبارزه با قاچاق کالا، آموزش نیروهای عراقی بنابه درخواست طرف عراقی در تهران یا بغداد و سایر زمینه‌های همکاری که مصالح و منافع کشور را تامین می‎کند، منعقد شد.

متن تفاهم نامه همکاری قضایی میان دو کشور ایران و عراق

در متن این تفاهم نامه آمده است: قوه قضائیه جمهوری اسلامی ایران و قوه قضائیه فدرال جمهوری عراق با درک اهمیت همکاری و هماهنگی در زمینه‌های قضایی و حقوقی، بر مبنای اصل برابری و احترام به حاکمیت هر دو طرف و نظر به اراده طرفین برای اجرای موافقتنامه‌های قضایی و حقوقی منعقده فی مابین و با توجه به اشتراکات تاریخی و فرهنگی و دینی و حسن همجواری، طی دیدار هیئت ایرانی به ریاست آیت الله صادق آملی لاریجانی، رئیس قوه قضائیه جمهوری اسلامی ایران، از قوه قضائیه فدرال جمهوری عراق توافق نمودند یادداشت تفاهمی میان دو قوه به شرح زیر تنظیم گردد:

ماده 1:

طبق مفاد این یادداشت، طرفین در حدود صلاحیت و حوزه تخصصی خود با در نظر گرفتن قوانین داخلی و تعهدات بین المللی خود با یکدیگر همکاری می‌نمایند.

ماده2:

طرفین، تروریسم را در همه اشکال آن محکوم و بر همکاری مشترک برای مبارزه با آن و دفاع از قربانیان تروریسم در چارچوب قضایی و قانونی دو کشور تاکید می‌نمایند.

ماده 3:

طرفین توافق نمودند در زمینه‌های قضایی با یکدیگر به تبادل تجربیات و دانش فنی پرداخته و در مبارزه با جرایم تروریستی و افراطی گری و فساد و قاچاق مواد مخدر و قاچاق اسلحه و جنایات سازمان یافته و جرائمی که منافع و امنیت دو کشور را تهدید می‌کند همکاری نمایند.

ماده 4:

طرفین، بر احترام به حقوق بشر در چارچوب قوانین و مقررات مربوطه و تبادل تجربیات در این زمینه، از جمله از طریق برگزاری سمینار و کارگاه در خصوص نشر و ترویج ارزش‌های اسلامی مرتبط با حقوق بشر، حقوق کودکان و زنان و حقوق شهروندی در دو کشور و همچنین همکاری‌های بین المللی در این حوزه تاکید نمودند.

ماده 5:

طرف ایرانی اعلام آمادگی کرد تا قضات و اعضای دادستانی قوه قضائیه فدرال عراق را بر اساس درخواست طرف عراقی و در چارچوب توافقات جداگانه، در بغداد یا تهران آموزش دهد.

ماده 6:

طرفین توافق کردند برای بررسی مسائلی که در جریان اجرای این یادداشت و موافقت نامه‌های قضایی و حقوقی منعقده میان دو کشور و در راستای حل اختلافات ناشی از اجرای آنها پیش خواهد آمد، کمیته مشترکی را متشکل از نمایندگان دو قوه قضائیه - که بعداً معرفی خواهند شد- بر اساس منافع مشترک و با حفظ جنبه محرمانگی مسائل مطروحه، تشکیل دهند.

ماده 7:

هر یک از طرفین این یادداشت تفاهم، هزینه‌های مترتب بر اجرای مفاد آن را در کشور خود عهده دار خواهند بود، مگر آن که به نحو دیگری توافق گردد.

ماده 8:

مفاد این یادداشت، ار تاریخ امضاء آن ، برای هر دو طرف، در چارچوب صلاحیت‌ها و حدود آن، نافذ و لازم الاجراء خواهد بود.

این یادداشت تفاهم در هشت ماده و به دو زبان فارسی و عربی تنظیم و به تاریخ 9 آبانماه 1395 ه. ش مطابق با 28 محرم 1438 ه. ق (10/30/2016) در مقر قوه قضائیه فدرال عراق در بغداد به امضاء رسید و اعتبار هر دو نسخه فارسی و عربی آن از جهت اجرا یکسان می‌باشد.

این تفاهم نامه به امضای حجت الاسلام و المسلمین منتظری دادستان کل کشور ایران و قاضی محمد قاسم الجنابی دادستان کل کشور عراق رسید.

 

  • منبع : www.mizanonline.ir

اخبار مرتبط