همایش‌های حقوقی همایش‌های حقوقی

24 آبان 1395
ششمین نشست آینده پژوهی و آینده نگاری قضایی

ششمین نشست آینده پژوهی و آینده نگاری قضایی

معاونت راهبردی قوه قضاییه با همکاری دانشکده حقوق و علوم سیاسی واحد علوم تحقیقات دانشگاه آزاد اسلامی برگزار می کند:

داتیکان: ششمین نشست آینده پژوهی و آینده نگاری قضائی با موضوع روند آینده آزادی و حقوق اساسی مردم، روز دوشنبه 24/8/95 از ساعت 14 الی 17 از سوی معاون راهبردی قوه قضائیه و در دانشگاه آزاد اسلامی واحد علوم تحقیقات برگزار می‌شود.

به گزارش داتیکان به نقل از میزان، ششمین نشست آینده پژوهی و آینده نگاری قضائی با موضوع روند آینده آزادی و حقوق اساسی مردم، روز دوشنبه 24/8/95 از ساعت 14 الی 17 در دانشگاه آزاد اسلامی واحد علوم تحقیقات برگزار خواهد شد.

 مباحث این نشست در شش محور اصلی مورد بررسی قرار می گیرند. اولین محور، رویکردها و چالش های حاکمیتی و حریم خصوصی مردم است که توسط آقای دکتر حسین مهرپور، ارائه خواهد شد.

در ادامه، پنج محور اصلی دیگر با موضوعات ذیل به بحث و بررسی قرار خواهند گرفت:

1.  دادرسی عادلانه و حقوق اساسی مردم، رویکردها و چالش ها، توسط آقای دکتر موذن زادگان

2.  روند تحوّلات امنیت و حقوق شهروندی (حقوق کیفری) ، توسط آقای دکتر محّدث

3.  نسبت حقوق عامه و حقوق اساسی (حقوق عمومی) ، توسط آقای دکتر ویژه

4.  قوه قضائیه و رویکردهای آینده پژوهانه فقهی و حقوقی در قبال آزادی های مشروع، توسط حجت الاسلام و المسلمین مصدّق

5.  اجتهاد پویا در قبال آزادی های مشروع آینده توسط آقای دکتر توجّهی

در نشست های مذکور سخنرانان مدعو فرهیخته با در نظر گرفتن تحولات افق 1404 و با نگاه به چالش ها و مخاطرات احتمالی آینده، نحوه استفاده و بهره برداری از ظرفیت ها و فرصت های در اختیار قوه قضائیه برای گسترش و تحکیم عدالت و الهام بخشی نظام قضائی و ... به ارائه مطالب و نظرات خود خواهند پرداخت که در پایان این سلسله نشست ها مجموعه مقالات این صاحب نظران منتشر خواهد شد.

لازم به ذکر است آینده پژوهان و آینده نگاران می توانند مقالات خود با موضوعات مطروحه در فراخوان جشنواره مقالات آینده پژوهی قضایی به أدرس معاونت راهبردی به نشانی MRGH.IRارسال نمایند تا در هیات داوران مورد بررسی قرار گیرد. ضمن اینکه در پایان سلسله نشست های آینده پژوهی، به شرکت کنندگان، گواهی حضور در جلسات مزبور اعطاء خواهد گردید.

  • منبع : http://www.mizanonline.ir/