حقوق بین الملل حقوق بین الملل

30 آذر 1395
جان کری: حضور سردار سلیمانی در سوریه، نقض قطعنامه شورای امنیت است

جان کری: حضور سردار سلیمانی در سوریه، نقض قطعنامه شورای امنیت است

سردار سلیمانی، جزء لیست تحریم شورای امنیت است و ممنوعیت سفربین المللی دارد 

داتیکان: جان کری، سفر سردار سلیمانی به سوریه را نقض قطعنامه شورای امنیت خواند و افزود: این موضوع را در شورای امنیت مطرح می‌کنیم.

به گزارش داتیکان به نقل از سرویس بین الملل خبرگزاری صدا و سیما؛ سخنگوی وزارت امور خارجه آمریکا در نشست خبری شب گذشته وزارت امور خارجه آمریکا به پرسشی درباره سردار قاسم سلیمانی پاسخ داد.

خبرنگاری از جان کربی پرسید: عکس هایی از قاسم سلیمانی فرمانده سپاه پاسداران انقلاب اسلامی ایران در حلب دیده شد که زیاد هم بود. این نخستین بار نیست که او برخلاف ممنوعیت بین المللی سفر، به خارج سفر کرده است. آیا این چیزی است که شما قصد داشته باشید در هر سطحی آن را مطرح کنید یا اینکه شما از اجرای این طرح دست برداشته اید؟

جان کربی در پاسخ گفت: خیر، ما قصد داریم با شرکای خود در شورای امنیت سازمان ملل مشورت کنیم که چگونه نگرانی های خود را در این باره رفع کنیم. ما مدت ها است که گفته ایم ایران باید انتخاب کند که آیا این کشور قصد دارد در کمک به حل مسالمت آمیز مناقشاتی مثل سوریه نقش مثبت ایفا کند؟

وی خطاب به این خبرنگار افزود: گفته شما کاملا درست است، سفر وی یک نقض محسوب می شود. وی جزو افرادی است که در فهرست(تحریم) قرار دارد. هیچ معافیتی برای سفر او در نظر گرفته نشده است و این مسئله (سفر) نقض قطعنامه UNSCR 2231 است.

همانطور که گفتم کاملا انتظار داریم که این موضوع در داخل شورا (امنیت) مطرح شود.

  • منبع : http://www.iribnews.ir/

اخبار مرتبط