قاضی آمریکایی ایران را ملزم به پرداخت غرامت به خانواده‌های قربانیان 11 سپتامبر کرد

حقوق بین الملل حقوق بین الملل

22 اسفند 1394

قاضی آمریکایی ایران را ملزم به پرداخت غرامت به خانواده‌های قربانیان 11 سپتامبر کرد

عضو کمیسیون حقوقی و قضایی مجلس شورای اسلامی در خصوص حکم صادره از سوی قاضی آمریکایی برای پرونده 11 سپتامبر مواردی را مطرح کرد.

عضو کمیسیون حقوقی و قضایی مجلس شورای اسلامی در خصوص صدور حکم از سوی یک قاضی آمریکایی مبنی بر اینکه ایران باید مبلغی را به عنوان غرامت به خانواد قربانیان 11 سپتامبر بپردازد، گفت: آنچه در همه نظام‌های قضایی دنیا به عنوان یک اصل واضح در نظر گرفته می‌شود، اصل رابطه سببیت در رسیدگی به هر پرونده‌ی حقوقی است. بنابراین نمی‌توان هیچگونه مبنای حقوقی و قانون برای صدور چنین حکمی از سوی یک قاضی محلی در آمریکا  در خصوص ماجرای 11 سپتامبر در نظر گرفت، به همین دلیل آمریکا موظف در این باره توضیح دهد که بر اساس چه رابطه سببیتی این حکم را صادر کرده است.
 
محمد علی اسفنانی در ادامه تصریح کرد: نمی‌توان حتی یک نظام حقوقی در دنیا را پیدا کرد که بدون حضور طرفین منازعه حکم غرامت صادر کند و آن را لازم الاجرا بداند، بنابراین دلیلی برای توجه به حکم صادر شده از سوی قاضی آمریکایی وجود ندارد. 


وی در ادامه تصریح کرد: دلیل طرف آمریکایی در خصوص این پرونده این است که ایران به خرابکاران و هواپیماربایان این ماجرا کمک کرده. اسفنانی افزود: سیاست‌های آمریکا همسو با رژیم غاصب صهیونیستی است و در این اقدام اخیر نیز به خوبی مشخص است که تحت نفوذ و سیطره این رژیم عمل کرده، درحالی که هیچ رابطه سببیتی بین حادثه‌ای که اتفاق افتاده و جمهوری اسلامی ایران وجود ندارد و این رای یک حکم سیاسی و براساس غرض‌ورزی است. 

عضو کمیسیون حقوقی و قضایی مجلس در پایان خاطرنشان کرد: آمریکا اگر چنین ادعایی دارد باید آن را از طریق مراجع بین‌المللی دنبال می‌کرد و دادگاه‌های داخلی این کشور صلاحیت صدور چنین حکمی را ندارند. 

  • منبع : سایت حقوقی داتیکان

اخبار مرتبط