حقوق بین الملل حقوق بین الملل

22 اسفند 1394
ادامه روند تبادل زندانی میان ایران و جمهوری آذربایجان

ادامه روند تبادل زندانی میان ایران و جمهوری آذربایجان

در پی گسترش مناسبات سیاسی میان دو کشور 11 زندانی ایرانی و جمهوری آذربایجان در مرز آستارا مبادله شدند.

دستگاه‌های قضایی جمهوری اسلامی ایران و جمهوری آذربایجان با تبادل چند زندانی میان دو کشور موافقت کردند.

بر همین اساس امروز (شنبه) 5 زندانی ایرانی محبوس در زندان‌های جمهوری آذربایجان و 6 زندانی آذری محبوس در جمهوری اسلامی ایران با حضور مقامات ارشد مرزبانی و چندتن از مقامات قضایی دو کشور، از گمرک مرزی آستارا مبادله شدند.  
 
این مبادله که بر اساس موافقت نامه مبادله مجرمین بین دو کشور انجام شد، موجبات آزادی پنج زندانی مرد ایرانی در بند جمهوری آذربایجان و شش زندانی مرد آذری در بند جمهوری اسلامی ایران را فراهم ساخت که پس از انجام امور اداری به مسئولان مسئولان قضایی و سیاسی دو کشور تحویل داده شدند. 

پس از طی مراحل اداری، زندانیان ایرانی تحویل داده شده توسط یک دستگاه خودرو به زندان حویق در حدفاصل شهر آستارا و تالش منتقل شدند تا پس از طی مرحله قرنطینه بهداشتی و سلامت، برای سیر مراحل قانونی تحویل مراجع امنیتی و قضایی مرتبط شوند. 

رئیس زندان شهرستان آستارا پس از تحویل این زندانیان اظهار داشت: یکی از مهمترین مسائل در مبادله این افراد، ایجاد شرایط یکسان و عادلانه برای ملاقات خانواده‌های ایشان و اجرای قانون برای این افراد دانست. وی تصریح کرد: جرم این افراد علاوه بر ارتکاب جرایم عمومی، حمل و خرید و فروش مواد مخدر نیز بوده است.  


جمشید آستینه در خصوص ادامه محکومیت این افراد تصریح کرد: قرار است این افراد مابقی دوران محکومیت خود را در زندان های داخل کشورشان سپری کنند. 

پیش از این، در 12 اسفندماه جاری، 21 نفر از زندانیان ایرانی محبوس در جمهوری آذربایجان به کشورمان منتقل شده بودند. 

انتقال زندانیان ایرانی محبوس در جمهوری آذربایجان در پی گسترش مناسبات سیاسی دو کشور طی چند سال اخیر تسریع شده است. 

لازم به ذکر است که هم اکنون حدود 130 نفر از ایرانیان در زندان های جمهوری آذربایجان دوران محکومیت خود را طی می کنند. 

  • منبع : سایت حقوقی داتیکان