حقوق بین الملل حقوق بین الملل

25 دی 1395
لغو سیاست مهاجرتی «یک پای خشک، یک پای تر» از سوی اوباما

لغو سیاست مهاجرتی «یک پای خشک، یک پای تر» از سوی اوباما

بارک اوباما رئیس جمهور امریکا "قوانین پذیرش آسان" مهاجران کوبایی ساکن امریکا را که 22 سال اجراء می شد لغو کرد، چیزی که دولت کوبا مدت طولانی به دنبال آن بود.

داتیکان: بر اساس اخبار و گزارش های ارائه شده در بیست و چهار ساعت گذشته، باراک اوباما رئیس جمهور در حال کناره‌گیری آمریکا به سیاست مهاجرتی قدیمی این کشور برای اعطای اقامت دایمی به کوبایی هایی که بدون روادید وارد این کشور می شوند پایان داده و این امر بازتاب های زیادی در خبرگزاری های محتلف داشته است.

به گزارش ایسنا، این سیاست که ۲۰ سال پیش شروع شده بود به مهاجران کوبایی که خود را به خاک آمریکا می رساندند اجازه می داد پس از یک سال اقامت بگیرند.

این در حالی است که با پایان این سیاست از سوی دولت اوباما در مقابل کوبا نیز موافقت کرده که شروع به پذیرش کوبایی هایی کند که برگردانده می شوند یا از آمریکا اخراج می شوند.

بسیاری از کوبایی های ساکن آمریکا، واشنگتن را متهم می کنند به دولتی پاداش می دهد که نگرانی ها در مورد حقوق بشر را برطرف نکرده است.

اما باراک اوباما در آخرین روزهای کاری خود همچنان به روند گرم کردن روابط با کوبا ادامه می دهد.

اوباما گفت: با این تغییر ما همچنان از مهاجران کوبایی مثل مهاجران سایر کشورها استقبال می کنیم، به طوری که مطابق قوانین ماست.

دولت کوبا در بیانیه ای که از تلویزیون این کشور پخش شد از این تصمیم اوباما تمجید کرد و آن را "گامی مهم در پیشبرد روابط" میان دو کشور خواند.

با این حال آینده روابط دو کشور در سایه ای از ابهام قرار دارد.

دونالد ترامپ که جانشین اوباما خواهد شد موضع خیلی تندتری علیه کوبا داشته و ممکن است سیاست های اوباما در قبال کوبا را معکوس کند.

سیاست پذیرش مهاجرانی که از دریا وارد آمریکا می شوند و اقامت می گیرند فقط در مورد کوبایی ها اعمال می شد. سایر پناهندگانی که بدون ویزا به آمریکا می آمدند با خطر دستگیری و اخراج روبرو بودند.

به گزارش بی.بی.سی، بیل نلسون سناتور ایالت فلوریدای آمریکا گفت: فکر می کنم تغییر این سیاست کهنه کار درستی است؛ تا انصاف برای همه رعایت شود و همچنین مانع سوءاستفاده مردم از این سیستم شود.

اما توماس رگالادو، شهردار میامی که تبعیدی اهل کوباست این تصمیم را به عنوان "پاداش خداحافظی" اوباما به رائول کاسترو رئیس جمهور کوبا محکوم کرد.

او گفت تصور نمی کند پایان این سیاست از شمار کوبایی های که به آمریکا می آیند بکاهد.

همچنین، به گزارش اسپوتنیک،

آنچه که رژیم کوبا مدت طولانی به دنبال آن بود. باراک اوباما آنچه که به اسم "پا های خشک-پا های تر" به در قوانین امریکا به آن عمل می شد لغو کرده است. کوبایی های که از طریق دریا خود شان را به امریکا می رسانند، می توانند انتظار دریافت اقامت دایمی را در چارچوب قانون از امریکا دریافت کنند، اما اگر آنها را در دریا دستگیر کنند دوباره به کوبا فرستاده می شوند. رئیس جمهور برحال امریکا یک فرمان تساوی شهروندان کوبا و بقیه کشور های جهان را در امر مهاجر پذیری و برای اقامت در امریکا به امضاء رساند. حامیان این تصمیم گفته اند که؛ سیاست مهاجر پذیری "پاهای خشک- پاهای تر" یادگاری از دوران جنگ سرد بود، که لغو آن بیشتر برای عادی سازی روابط کوبا با امریکا است.

اما مخالفان این قانون جدید، از جمله رابرت منندز سناتور دموکرات ها گفته است که؛ باراک اوباما با این دستور اش فقط به دولت کوبا کمک کرده است تا طناب دار را بر گوی شهروندانش سفت تر کند. 0 0

  • منبع : isna.ir dari.sputniknews.com