حقوق بین الملل حقوق بین الملل

10 بهمن 1395
تعلیق موقتی فرمان ترامپ توسط یک قاضی نیویورکی

تعلیق موقتی فرمان ترامپ توسط یک قاضی نیویورکی

وکلای شماری از سازمان‌های مهاجرتی و اتحادیه آزادی‌های مدنی آمریکا از طرف دو مرد عراقی به دیوان فدرال در بروکلین واقع در نیویورک شکایت کردند/  صدها شهروند آمریکا در چندین فرودگاه در ایالت‌های مختلف آمریکا علیه سیاست‌های مهاجرتی جدید ترامپ دست به تظاهرات زده اند

داتیکان: در ادامۀ پس لرزه های حکم جنجالی ترامپ، یک قاضی فدرال در نیویورک با صدور حکمی اضطراری "موقتا" دستور دونالد ترامپ مبنی بر منع ورود شهروندان هفت کشور به ایالات متحده را متوقف کرد. در شماری از فرودگاه‌های آمریکا نیز اعتراضاتی علیه حکم رییس جمهور رخ داده است.

به گزارش ایسنا به نقل از خبرگزاری فرانسه، وکلای شماری از سازمان‌های مهاجرتی و اتحادیه آزادی‌های مدنی آمریکا از طرف دو مرد عراقی به دیوان فدرال در بروکلین واقع در نیویورک شکایت کردند.

یکی از آنها از کارمندان سابق دولت آمریکاست و یکی دیگر همسر یک مقاطعه‌کار امنیتی سابق آمریکاست.

قاضی "آن دانلی" در پاسخ به شکایت اتحادیه آزادی‌های مدنی آمریکا از طرف آن دو شهروند عراقی که در فرودگاه بین‌المللی جان اف کندی بازداشت شده بودند، حکم داد. این بازداشت یک روز پس از صدور حکم دونالد ترامپ رییس‌جمهور جدید آمریکا درباره ممنوعیت ورود خارجی‌ها از هفت کشور خاورمیانه انجام شد.

دو فرد بازداشتی ویزای ورود به آمریکا داشتند اما جمعه شب پس از امضای حکم جنجالی مهاجرتی بازداشت شدند.

طبق این حکم، ورود افرادی از ایران، عراق، لیبی، سومالی، سودان، سوریه و یمن متوقف می‌شود.

این قاضی همچنین حکم داد که دولت آمریکا باید اسامی سایر افرادی که موقعیت شبیه این دو مرد عراقی را دارند، ارائه دهد.

اتحادیه آزادی‌های مدنی آمریکا خواستار آزادی این دو مرد عراقی و متوقف شدن اجرای دستور ترامپ شده است.

طبق برآورد این اتحادیه، حدود ۲۰۰ فرد تحت تاثیر قرار گرفتند که موقعیتی مشابه این افراد را دارند.

طبق گزارش یک افسر امنیت داخلی آمریکا در ۲۳ ساعت اول اجرای دستور ترامپ، ۱۰۹ مسافر در بدو ورود به آمریکا بازداشت شدند اما وکلای دولتی هنوز این آمار را تایید نکرده‌اند.

دونالد ترامپ، رییس جمهوری آمریکا روز جمعه دستوری را با عنوان "حفاظت از آمریکا در مقابل حملات تروریستی" امضا کرد که بر اساس آن ورود پناهجویان به آمریکا به مدت چهار ماه معلق شد و بازدید شهروندان هفت کشور با اکثریت مسلمان به آمریکا در همین مدت زمان ممنوع شد.

تصمیم دادگاه در شرایطی صادر شده است که صدها شهروند آمریکا در چندین فرودگاه در ایالت‌های مختلف آمریکا علیه سیاست‌های مهاجرتی جدید ترامپ دست به تظاهرات زده بودند.

  • منبع : isna.ir