حقوق بین الملل حقوق بین الملل

16 بهمن 1395
قاضی فدرال «سیاتل» فرمان مهاجرتی ترامپ را در سراسر آمریکا را به طور موقت، لغو کرد

قاضی فدرال «سیاتل» فرمان مهاجرتی ترامپ را در سراسر آمریکا را به طور موقت، لغو کرد

بیش از ۱۰۰ هزار ویزای لغوشده

داتیکان: یکی از قضات فدرال ایالت «واشنگتن» آمریکا با صدور حکمی، سیاست مهاجرتی ترامپ را به چالش کشید و آن را علیرغم اعتراض کاخ سفید، به طور موقت تعلیق کرد.

به گزارش خبرگزاری مهر، «جیمز رابرت» یکی از قضات فدرال شهر سیاتل ایالت واشنگتن آمریکا طی حکمی، دستور لغو موقت سیاست مهاجرتی «دونالد ترامپ» رئیس جمهوری این کشور، مبنی بر ممانعت از ورود اتباع هفت کشور مسلمان به خاک آمریکا برای یک بازه زمانی ۹۰ روزه را صادر کرد.

اگرچه اقدام رابرت را می توان به عنوان ضربه ای شدید بر پیکر سیاست مهاجرتی ترامپ به شمار آورد، دولت واشنگتن همچنان از فرصت فرجام خواهی و تغییر نظر وی بر خوردار است.

گفتنی است که کاخ سفید نیز در واکنش به حکم جدید، ضمن مشروع خواندن سیاست مهاجرتی ترامپ، اعلام کرد که به زودی با تنظیم شکایتی مانع از اجرای دستور قاضی فدرال می شود.

با این حال، رابرت که در زمان «جرج دبلیو بوش» رئیس جمهوری اسبق آمریکا به سِمت قاضی فدرال منصوب شد، حکم خود را بلافاصله بعد از صدور، لازم الاجرا عنوان کرد و دستور داد تا تمامی محدودیت هایی که طی یک هفته گذشته نسبت به اتباع کشورهای ایران، سوریه، عراق، لیبی، سودان و سومالی و یمن اعمال شده است، بی درنگ لغو کنند.

بلافاصله پس از صدور این حکم، سازمان گمرک و حفاظت مرزی آمریکا از شرکت های هواپیمایی خواست تا به مسافرانی که مشمول قانون ضد مهاجرتی ترامپ می شدند، خدمات ارائه دهد.

تصمیم قاضی فدرال شهر سیاتل، به پیروی از دستور یکی از قضات فدرال شهر «بوستون» آمریکا مبنی بر ورود برخی از مهاجرینی بود که تابعیت یکی از هفت کشور مورد نظر را داشتند حال آنکه نقطه عطف رای رابرت، لازم الاجرا بودن آن در سراسر ایالات متحده، عنوان می شود.

پس از آنکه دونالد ترامپ، رئیس‌جمهوری آمریکا جمعه گذشته دستور داد برای ۹۰ روز از ورود شهروندان ایران، عراق، لیبی، سوریه، سودان، سومالی و یمن به آمریکا جلوگیری شود، عده از ساکنان قانونی آمریکا از این هفت کشور در فرودگاه‌ها گرفتار شدند و برخی از آنها حتی از خاک این کشور اخراج شدند.

نه تنها مخالفان سیاسی ترامپ، بلکه همچنین افرادی از حزب جمهوری‌خواه نیز نسبت به این فرمان یا نحوه اجرای آن منتقد بودند. جیمز ربارت نیز از سوی جرج دبلیو بوش به عنوان یک قاضی فدرال منسوب شده‌بود.

باب فرگوسن، دادستان کل ایالت واشنگتن پس از صدور حکم قاضی گفت که «این تصمیم همین حالا فرمان اجرایی ترامپ را لغو می‌کند.» او گفت که از دولت فدرال انتظار دارد تا به این حکم احترام بگذارد.

کاخ سفید نیز در واکنش به این حکم دوباره بر «قانونی‌بودن و مناسب‌بودن» فرمان اجرایی ترامپ تأکید کرد و گفت به دنبال راه‌های قانونی برای ادامه آن است.

پرونده حقوقی علیه دستور ترامپ از سوی ایالت واشنگتن و سپس مینه‌سوتا پیگیری شد. جمعه سوم فوریه، ایالت هاوایی نیز به جمع این ایالات پیوست که فرمان ترامپ را نقض قانون اساسی ایالات متحده می‌دانند.

چراغ سبز به هواپیمایی‌ها

همچنین رسانه‌ها گزارش دادند که پس از اعلام صدور حکم قاضی فدرال سیاتل علیه دستور ترامپ، گمرک ایالات متحده به هواپیمایی‌ها برای سوارکردن شهروندان دارای ویزای آمریکا از این هفت کشور در پروازها به سمت ایالات متحده چراغ سبز نشان داد.

هفته گذشته و در پی آغاز اجرای فرمان مهاجرتی ترامپ، هواپیمایی‌های مختلف از سوارکردن شهروندان این هفت کشور بر پروازهای آمریکا امتناع کردند. این محدودیت شامل افراد دارای گرین‌کارت نیز شده‌بود.

بیش از ۱۰۰ هزار ویزای لغوشده

وزارت امور خارجه ایالات متحده جمعه سوم فوریه اعلام کرد که بر اثر فرمان اجرایی ترامپ برای منع ورود شهروندان هفت کشور عمدتاً مسلمان از جمله ایران، تا کنون حدود ۶۰ هزار ویزای پیشتر صادرشده برای شهروندان این کشورها لغو شده‌است.

بیانیه وزارت امور خارجه پس از آن منتشر می‌شد که رسانه‌های این کشور از لغو دست‌کم ۱۰۰ هزار ویزای پیشتر صادرشده برای شهروندان این هفت کشور به عنوان بخشی از فرمان ترامپ خبر داده بودند.

در همین رابطه، جمعه یک قاضی از الکساندریا در ایالت ویرجینیا به دولت فدرال دستور داد که تا پنج‌شنبه آینده، فهرست «تمام اشخاصی را که از ورود به آمریکا منع یا از این کشور بیرون رانده شدند»، ارائه دهد.

فرمان ترامپ که از نخستین ساعت‌های امضای آن از شنبه گذشته اجرایی شد، به آشوب در نظام مهاجرت آمریکا انجامید. تفسیرها بر سر این فرمان و شیوه اجرای آن نیز متفاوت بود. همان روز، شنبه ۲۸ ژانویه نیز یک قاضی فدرال طی حکمی دستور داد تا فرمان مهاجرتی دونالد ترامپ متوقف شود و مسافران سرگردان در فرودگاه‌های آمریکا که تحت این قانون بازداشت شدند، داخل آمریکا باقی بمانند. این دستور برای جلوگیری از اخراج افراد بازداشت‌شده در فرودگاه‌ها یا ترانزیت با توجه به فرمان ترامپ بود.                                                        

  • منبع : http://www.mehrnews.com