حقوق بین الملل حقوق بین الملل

7 فروردین 1395
نمایندگان کنگره آمریکا طرح جاسوسی اینترنتی آژانس امنیت آمریکا را غیر قانونی اعلام کردند

نمایندگان کنگره آمریکا طرح جاسوسی اینترنتی آژانس امنیت آمریکا را غیر قانونی اعلام کردند

نمایندگان کنگره آمریکا طرح آژانس امنیت ملی برای به اشتراک‌گذاری داده‌های خام  کاربران اینترنت با نهادهای دیگر این کشور را غیرقانونی دانستند

تد لیو و بلیک فارنتولد که عضو کمیته نظارت کنگره آمریکا هستند با ارسال نامه‌ای در تاریخ 21 مارس به مایکل راجرز رییس آژانس امنیت ملی آمریکا تصریح کرده‌اند که طرح مذکور ناقض قوانین ایالات متحده در زمینه احترام به حریم شخصی است و جمع آوری داده‌های کاربران بدون حکم دادگاه وجاهت قانونی ندارد.

بر اساس گزارش ماه قبل رسانه های آمریکایی آژانس امنیت ملی آمریکا به دنبال به اشتراک گذاری اطلاعات شخصی حاصل از جاسوسی از کاربران اینترنت با دیگر نهادهای اطلاعاتی این کشور است، بدون آنکه بخواهد به هیچ یک از روش های حفاظت از حریم شخصی کاربران اینترنت و قوانین موجود در این زمینه متعهد باشد.

دولت اوباما طرحی 21 صفحه ای را در زمینه رویه اجرایی این کار نهایی کرده است. البته این طرح در اختیار عموم قرار نگرفته است. سازمان های مدافع حریم شخصی و آزادی کاربران اینترنت با انتقاد شدید از آژانس امنیت ملی آمریکا می‌گویند اجرای طرح جدید جاسوسی آژانس از کاربران غیرآمریکایی اینترنت را هم تسهیل می کند و سرقت اطلاعات خصوصی افراد را برای آژانس راحت تر خواهد کرد. آژانس مطابق معمول در این زمینه سکوت کرده است.

 

  • منبع : www.farsnews.com

اخبار مرتبط